Radeon RX 460 sistemde takılma ve FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

kerim5441

Decapat
Sistem aşağıdaki resimdeki gibidir. Biliyorum iyi bir sisteme sahip değilim fakat artık bilgisayar sürekli ve sürekli olarak takılmaya başladı. Normalde aldığım FPS'lerin çok altına düşmeye başladım. Ayrıca Valorant gibi oyunlarda ilk 2-3 el oyun takılıyor ve AFK kalmak zorunda kalıyorum anlamsızca. Eskiden böyle sorunlarım yoktu. Bunun sebebi nedir?

Örnekler:
- Önceden League of Legends gibi bir oyunda ortalama 90-120 arası FPS alırken şu an 60 üstüne çıkamıyorum. Fightlarda 30-40 FPS'e kadar düşüyor.
- Valorant gibi bir oyunda fightlarda 20-30 FPS'e kadar düşüyorum. Fightsız bir alanda en fazla 50-60 FPS alıyorum.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    21,8 KB · Görüntüleme: 49
  • 1.png
    1.png
    23,1 KB · Görüntüleme: 48
Sıcaklık durumları nedir? Aynı sisteme bende sahibim fakat aldığım zamanlar işlemciyle gelen stok fan, işlemciyi iyi soğutamadığı için değiştirmek zorunda kalmıştım.

Kaspersky ile tarama yapın. Oyun içinde MSI Afterburner ile sistemin değerlerini paylaşın. CMD'yi yönetici olarak açıp SFC /scannow komutunu kullanın.

Kaspersky ile tarama yapın. Oyun içinde MSI Afterburner ile sistemin değerlerini paylaşın. CMD'yi yönetici olarak açıp SFC /scannow komutunu kullanın.

Bilgisayarıma birazdan tarama yapacağım ardından oyun içi değerlerimi buraya aktaracağım şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
İşlemcin yüzünden oluyor.

Evet işlemci bayağı kötü. Bu bilgisayar için hangi işlemciyi önerirsiniz? Ayrıca soğutması için ayrı bir soğutucuda önerirseniz sevinirim. Soğutucumda kötü durumda sanırsam.
Sıcaklık durumları nedir? Aynı sisteme bende sahibim fakat aldığım zamanlar işlemciyle gelen stok fan, işlemciyi iyi soğutamadığı için değiştirmek zorunda kalmıştım.
Test edip burada belirteceğim. Yorum için teşekkürler.

Bu sorunlarınızın sebebi işlemci değil, ondan eminim. Dark Freezer x90 almıştım ben bu sisteme. Halen de kullanıyorum ve gayet iyi soğutuyor. Güncel fanlardan haberim yok ancak çaresiz kalırsanız bunu alabilirsiniz.

Bilgisayarıma birazdan tarama yapacağım ardından oyun içi değerlerimi buraya aktaracağım şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Evet işlemci bayağı kötü. Bu bilgisayar için hangi işlemciyi önerirsiniz? Ayrıca soğutması için ayrı bir soğutucuda önerirseniz sevinirim. Soğutucumda kötü durumda sanırsam.

Test edip burada belirteceğim. Yorum için teşekkürler.

En üst seviyesine çok yakınsınız, zaten FM2+ sınırına gelmişsiniz hocam. İyi bir soğutucu alıp, anakartınız destekliyor ise overclock yapın.

En üst seviyesine çok yakınsınız, zaten FM2+ sınırına gelmişsiniz hocam. İyi bir soğutucu alıp, anakartınız destekliyor ise overclock yapın.

A68HM-E33 V2 (MS-7721) bu anakarta sahibim. Açıkça söylemek gerekirse pek anlamıyorum overclock işlemlerinden. İyi bir soğutucuya ihtiyacım var sanırım. Dediklerinizi yaptıktan sonra herhangi bir oyuna girerek sıcaklık değerlerimi paylaşırsam sanırım daha net anlaşılır.
Bu sorunlarınızın sebebi işlemci değil, ondan eminim. Dark Freezer x90 almıştım ben bu sisteme. Halen de kullanıyorum ve gayet iyi soğutuyor. Güncel fanlardan haberim yok ancak çaresiz kalırsanız bunu alabilirsiniz.
Teşekkür ederim bi bakıp duruma göre alacağım. Hemen araştırıyorum :)

Raminiz tek kanal sanırım? Problem ondan da kaynaklanıyor olabilir.
4x2 kullanıyorum. Eğer tek veya çift kanaldan kastınız buysa. Pek anlamadığım için belirtmek istedim.
Tam olarak nereleri paylaşmam gerektiğini bilmediğim için tüm bilgileriyle paylaştım. Tam olarak sorunum nedir? Yardımcı olabilecek birisi var mı?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    105,2 KB · Görüntüleme: 33
  • 2.png
    2.png
    67,5 KB · Görüntüleme: 25
  • 3.png
    3.png
    72,4 KB · Görüntüleme: 19
  • 4.png
    4.png