Rap parçam nasıl olmuş?

Ben genel olarak rap sevmem. Öylesine dinledim. Bu piyasada rahatlıkla kendine yer bulabilecek bir parça olmuş bence. Çok daha amatör ve kötü parçalar var. Bu işin üstüne gidersen güzel yerlere ulaşırsın.

Bana göre rap Eminem'in yaptığıdır veya yerli olarak eski Ceza ve Sagopa'dır. Bir tek onların parçaları kulağıma hoş gelir. Ama şu an tarzlar bayağı değişti. Beğenmesem de, sen de yeni tarzlara uygun güzel bir parça yapmışsın. Tebrik ederim. Albüm çıkarmaya çalış. Sonradan gelişmeye devam edersin zaten.

Son düzenleme:
Merhabalar, 2013 yılından beridir amatör olarak rap yapmaktayım. Son çıkan parçamı sizin olumlu ve olumsuz yorumlarınıza sunuyorum. İyi dinlemeler :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam çok sağlam ben çok beğendim.

Sabah dinleyeyim.
Şimdiden emeğine yüreğine sağlık.
Bir ara ünlü olursan unutma beni he :D
Birer Şahin - Doğan isteriz değil mi? 😄
Az önce bu da dahil birkaç parçanızı dinledim. Abone de oldum.

Protest RAP...
Gayet güzel.
Yalnız protest söylerken biraz daha özgüven bekliyor insan.
"...Cenneti yaşamak varken..."
Buraya tezat olarak;
"Tanrım yardım" gibi sözler de var.
Bence sözlerde yardım için tanrı falan kullanmayın.

Başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Sıradan, yüzlercesinin / binlercesinin aynısı. Bana farklı bir şey hissettirmiyor. Sözleriniz çok anlamlı ise kitap yazın. Biz şarkı dinlemeye geldik. Ya da devam edin ama bilin ki sözlerinizdeki kaliteyi anlayabilecek bir kitle yok hitap ettikleriniz arasında.

- Vokal tekniğiniz iyi olsa da şarkıyı şarkı yapacak olan nakaratınız yok, ya da belirsiz tınlıyor. Akılda kalıcı melodileriniz yok.
- Tekrar dinleme isteği uyandırmıyor.
- Kullandığınız stok altyapılar, siz buna BEAT diyorsunuz. Bunları kendiniz üretmedikçe kalitenizi üstlere çıkartamaz ve bulunduğunuz seviyenin (sizin gibi aynı loopları kullanan binlerce insan var) önüne geçemezsiniz.

Kendi müziğinizi yapmakla başlayın.

Not: Mevcut haliyle milyonlarca dinleme de alabilirsiniz, şans eseri ünlü olup meknlar da doldurabilirsiniz. Rap, hip-hop piyasasında dinleyici açısından kalite seviyesi gibi bir durum olmadığından işiniz sadece şans ile alakalı.

Şu aşağıdakiler yaptığınız rap kulvarındaki müzikten daha önemlidir not alın;
Büyük beden elbiseleriniz olsun, çok dövme yaptırın. Şapkanızı aman ha ters takın ya da ucunu kıvırmayın yamuk dursun. Pahalı giyinin, sürekli kızlarla köpekler ile fotoğlaflar / videolar çekin gerisi gelir...

Son düzenleme:
Sıradan, yüzlercesinin / binlercesinin aynısı. Bana farklı bir şey hissettirmiyor. Sözleriniz çok anlamlı ise kitap yazın. Biz şarkı dinlemeye geldik. Ya da devam edin ama bilin ki sözlerinizdeki kaliteyi anlayabilecek bir kitle yok hitap ettikleriniz arasında.

- Vokal tekniğiniz iyi olsa da şarkıyı şarkı yapacak olan nakaratınız yok, ya da belirsiz tınlıyor. Akılda kalıcı melodileriniz yok.
- Tekrar dinleme isteği uyandırmıyor.
- Kullandığınız stok altyapılar, siz buna beat diyorsunuz. Bunları kendiniz üretmedikçe kalitenizi üstlere çıkartamaz ve bulunduğunuz seviyenin (sizin gibi aynı loopları kullanan binlerce insan var) önüne geçemezsiniz.

Kendi müziğinizi yapmakla başlayın.

Not: Mevcut haliyle milyonlarca dinleme de alabilirsiniz, şans eseri ünlü olup meknlar da doldurabilirsiniz. Rap, hip-hop piyasasında dinleyici açısından kalite seviyesi gibi bir durum olmadığından işiniz sadece şans ile alakalı.

Şu aşağıdakiler yaptığınız rap kulvarındaki müzikten daha önemlidir not alın;
Büyük beden elbiseleriniz olsun, çok dövme yaptırın. Şapkanızı aman ha ters takın ya da ucunu kıvırmayın yamuk dursun. Pahalı giyinin, sürekli kızlarla köpekler ile fotoğlaflar / videolar çekin gerisi gelir...

Ben sizin çok yorumlarınızı gördüm ve rap müzik yapan herkese kasten kötü yorum yapıyorsunuz. Rap müzikten haz etmediğiniz için bütün nefretinizi kusuyorsunuz açıkçası sizin bu kadar gereksiz nefretiniz beni alakadar etmiyor. Ayrıca rapten hoşlanmıyorsanız bence insanları şunu yapma bunu yap diyeceğinize siz dinlemeyiverin de bu kadar sinir yapıp kendi sağlığınıza zarar vermeyin.

Sözleriniz çok anlamlı ise kitap yazın diyorsunuz. O kadar sığ bir düşünce ki... Kendi müziğinizi yapmakla başlayın diyorsunuz kişilerin vakit, nakit durumlarını bilmeden büyüklenerek konuşuyorsunuz ki benim ünlü olmak gibi bir amacım da yoktur. Ya da tamamen saf müzik yapma amacımda yoktur.

Son noktada da benim de eleştirdiğim bir noktaya değiniyorsunuz ancak o yapılan yorumda beni ilgilendirmiyor çünkü bende onlara karşıyım.
Umarım bir gün içinizdeki siniri atabilirsiniz... Gereksiz yere insanları kasıyorsunun çünkü kimse ya da en azından benim müzikal olarak iyi bir parça yaptığımı söylemiyorum. Müzikal bir bilgim yoktur. Böyle bir iddiam da yoktur. Rap kulvarı müzikten ayrı işler, sokakta doğmuştur. Anlamlı sözlerle ve birkaç drumla başlamıştır. Saçma müzikler yapmaktansa anlamlı rap müzik yapar, dinlenmesem de olur kalın sağlıcakla...

Son düzenleme:
Kendi müziğinizi yapmakla başlayın diyorsunuz kişilerin vakit, nakit durumlarını bilmeden büyüklenerek konuşuyorsunuz ki benim ünlü olmak gibi bir amacım da yoktur. Ya da tamamen saf müzik yapma amacımda yoktur.
Müzikal bir bilgim yoktur. Böyle bir iddiam da yoktur.
Rap kulvarı müzikten ayrı işler, sokakta doğmuştur. Anlamlı sözlerle ve birkaç drumla başlamıştır. Saçma müzikler yapmaktansa anlamlı rap müzik yapar, dinlenmesem de olur

Sıkıntı, Rap in sizin yaptığınız hali ile müzik olmadığı,(Gerçekten müzik yapanlar, kendi müziğini üretenler nadir olarak mevcut) ancak üstte yaptığım bazı alıntılarda da bu şeylere müzik diyor oluşunuz. Sizin gibi bu işe özenenlerin de müzik yapıyor olduklarını idda ediyor olmaları.
Yıllarca müzik eğitimi alan ve icra eden insanlar müsade edin konu ile ilgili düşüncelerini tecrübelerini paylaşsın, gerekiyorsa bu söğüşlemeye karşı yeri geldiğinde nefretlerini de kussunlar.

Konuya aşina mıyım? Elbette. 70-80 ler dönemi, DJ ler ile başlayan ve günümüze kadar oluşan kulvarın bir dönemini yaşamış, dinlemiş, muhtemelen de sizden çok daha iyi biliyorum. "RAP a sokakta başlamıştır" gibi ulvi ve ilahi anlamlar yüklemeye ve yüceltmeye kasmayın. Aslında "anlamlı sözler ile başlamıştır" cümlesini hiç kurmayın; çünkü öyle değildi.
Her müzik sokakta başlamıştır, her tarz müziğin sözleri anlamlıdır...

Son düzenleme:
Sıkıntı, rap in sizin yaptığınız hali ile müzik olmadığı,(gerçekten müzik yapanlar, kendi müziğini üretenler nadir olarak mevcut) ancak üstte yaptığım bazı alıntılarda da bu şeylere müzik diyor oluşunuz. Sizin gibi bu işe özenenlerin de müzik yapıyor olduklarını iddia ediyor olmaları.
Yıllarca müzik eğitimi alan ve icra eden insanlar müsaade edin konu ile ilgili düşüncelerini tecrübelerini paylaşsın, gerekiyorsa bu söğüşlemeye karşı yeri geldiğinde nefretlerini de kussunlar.

Konuya aşina mıyım? Elbette. 70-80'ler dönemi, DJ'ler ile başlayan ve günümüze kadar oluşan kulvarın bir dönemini yaşamış, dinlemiş, muhtemelen de sizden çok daha iyi biliyorum. "rap a sokakta başlamıştır" gibi ulvi ve ilahi anlamlar yüklemeye ve yüceltmeye kasmayın. Her müzik sokakta başlamıştır, her tarz müziğin sözleri anlamlıdır...

Bence siz yolunuza bakın. Hz. Müzik gurusu, o zaman müzik olarak değerlendirmeyeceğiniz şeyleri değerlendirmeyin. Sizin yaptığınız ironiye ne demeli? Müzik olmayan bir şeyi müzik olarak değerlendirmeyin o halde, sanırım yaptığınız müzikle bir yere varamamışsınız ve raple patlayan insanlara kıskanç şekilde kinlenmişsiniz bu durum sağlıklı bir durum değil dikkat edin. Sizin müzikten anladığınız sadece tınılarsa o müziği kastederek onu yapmıyorum ben. O kadar müzik bilgi birikiminiz varsa vaktinizi Technopat'ta bulunan müzik bilmeyen insanları değerlendireceğinize yerine konserlerde hatta O Ses Türkiye tarzı programlara jüri olarak çıkın ve orada müziği eleştirin veya vaktinizi oralarda değerlendirin. Her türlü müziği bilen ve her şeyi değerlendirme yetkisini elinde bulunduran kudretli (!) @Single_factor :)

Son düzenleme:
Bence siz yolunuza bakın. Hz. Müzik gurusu, o zaman müzik olarak değerlendirmeyeceğiniz şeyleri değerlendirmeyin. Sizin yaptığınız ironiye ne demeli? Müzik olmayan bir şeyi müzik olarak değerlendirmeyin o halde, sanırım yaptığınız müzikle bir yere varamamışsınız ve raple patlayan insanlara kıskanç şekilde kinlenmişsiniz bu durum sağlıklı bir durum değil dikkat edin. Sizin müzikten anladığınız sadece tınılarsa o müziği kastederek onu yapmıyorum ben. O kadar müzik bilgi birikiminiz varsa vaktinizi Technopat'ta bulunan müzik bilmeyen insanları değerlendireceğinize yerine konserlerde hatta O Ses Türkiye tarzı programlara jüri olarak çıkın ve orada müziği eleştirin veya vaktinizi oralarda değerlendirin. Her türlü müziği bilen ve her şeyi değerlendirme yetkisini elinde bulunduran kudretli (!) @Single_factor :)

Müzik / kayıt stüdyosu sahibiyim. 20 yılda 3. Stüdyom. Vaktimi de iyi değerlendiriorum. Sahnesiyle, müzisyenlik ile, masa arkası ve önü ile yıllardır zaten bu işin içindeyim. Müzik yapan / ilgi duyan herkes ünlü olmayı hedeflemek zorunda değil. Kendimi tatmin edecek kadar hedefime ulaştım ve devam ediyorum. Siz geleceğinizi o yarışmalarda arayabilirsiniz.

Belli konulara sessiz kalmak benim tercihim olur. Bildiklerimi söylemek benim bileceğim mesele.

Yeni konular

Geri
Yukarı