Sürprizbozan Red Dead Redemption 2 Hikaye Çıkarımı

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Oyun başlangıcında zengin bir adamın trenini soyuyoruz ve daha sonra bu adam çeteye düşman kesilip dönemin FBI'ı gibi olan Pinkerton'u tutarak peşimize takıyor. Chapter 1 bittikten sonra soygunlara devam edip daha çok dikkat çekince Jack ile balık tuttuğumuz bir görevde Pinkerton'dan Ajan Milton yanımıza gelerek Dutch'a ihanet etmemizi istiyor. Tabii ki Arthur ölümüne sadık, duygusal bir adam olduğundan teklifi reddedip arkadaşlarını satmıyor.

Bu kısımda aklıma çetedeki ispiyoncunun John'un karısı Abigail olduğunu düşündüm. Çünkü Jack ile balığa çıkmamızı o istemişti ve Milton bizim yerimizi biliyormuş gibi yanımızda bitti. Burada oldukça bu kadın şüphelenmeye başladım.

Chapterlar ilerledikçe tabii ki Dutch'ın planları yerle bir olmaya başlıyor. Sürekli olarak son vurgunu yapıp gideceğiz buralardan diyerek çeteyi moral olarak yüksekte tutmaya çalışan Dutch Chapter 3-4'den sonra iyice kontrolden çıkarak iyice zayıf bir karaktere bürünüyor. Arthur eskisi kadar Dutch'ın emirlerine saygı duymuyor, görev adamlığını bırakıp Dutch'ın yanlışlarını ve kararlarını sorgulamaya ve bazı güvendiği çete üyelerine anlatmaya başlıyor. Ama herkesin Dutch'a güveni sonsuz, bir şekilde devam ediyoruz yolumuza.

Saint Dennis soygunu da büyük bir dönüm noktasıydı. Zira Hosea ve Arthur bu fikre karşı çıksa da başarısız olmaktan bıkan ve elinden bir şey gelmeyen Dutch yozlaşarak çeteyi bu soyguna itiyor. Soygunu yaptığımız sırasında işler iyi başlamışken sonrasında olaydan haberdar gibi Pinkerton'lar ortaya çıkıyor ve Hosea'yı rehin alarak teslim olmamızı istiyor. Teslim olmuyoruz ve Hosea'yi öldürüyorlar.

Hosea dayının ölümü büyük bir kayıp ve yıkım oluyor çete için. Çünkü aslında Dutch'un fikir babası ve Dutch'ın ayaklarını yere sağlam bastıran kişi bu chapter'a kadar Hosea idi. Sağlam bir karakteri vardı ve Dutch kadar hayalci değildi. Hosea öldükten sonra zaten Dutch'ın iyice delirdiğini görüyoruz ve çete iyice uçuruma yaklaşmaya devam ediyor bu sürede.

Guarma olayından sonra Arthur hasta olduğunu ve fazla zamanı kalmadığını öğreniyor. Bu Arthur'u derinden sarsıyor ve hayata bakış açısı değişiyor. Leopold Strauss'u kamp alanında ite kalka kovuyor. Geçmişte pişman olduğu birkaç konuda hatasını düzeltmek için oyun elimize fırsat veriyor, sona yaklaştığını anlayan Arthur artık kötüden iyiye doğru bir yönelimibenimsiyor.

Chapter 6'ya geldiğimizde ise çetede büyük bir huzursuzluk başlıyor. Büyük kayıplar yaşandıktan sonra iyice uzaklara sürülüyoruz ama burada da yakamızı rahat bırakmıyorlar. Önce Saint Dennis soygununda yakalanan John'u kurtarıyoruz. Arthur'un Dutch ve çete hakkında sorgulamaları iyice artıyor ve artık herkesin kendi yoluna gitmesini düşünerek John ve ailesinin rahata kavuşması için uğraşıyor. Bu aşamadan sonra John ve Arthur daha çok yakınlaşıyor. En azından John hatır bilen, delikanlı bir adam.

Hosea'nın ölümünden sonra Micah fırsatı krize çevirerek Dutch'a daha çok yakınlaşıyor ve onu manipüle ederek sağ kolu olmaya çalışıyor. Birçok konuda Dutch'ın aklına giriyor, kararlarını etkiliyor. Kamptan birçok kişi ayrılmaya başlıyor, iyice dağılma dönemine giriyoruz.

Artık son düzlüğe giriyoruz. John ile göreve başlarken ''son bir tren'' diyoruz ve tren soygununa başlıyoruz. Treni soyup parayı aldıktan sonra John'un karısının Pinkerton'lar tarafından kaçırıldığını öğreniyoruz. Çetenin kalanı bir kadın için değmez diyerek bizi bırakıp gidiyor. Delikanlı Arthur ve Sadie ise John'ın karısını kurtarmak için rıhtıma doğru ilerliyor.

Abigail kurtarmaya çalışırken Pinkerton ajanı bize Micah'ın ihanetini ve ajanlığını anlatıyor. Daha sonra işini bitirip Dutch'a tüm gerçeği dökmek için yola koyuluyoruz.

Arthur hasta hasta kampa doğru atıyla ilerlerken derin düşüncelere dalıyor. Kampa ulaştığında Micah'ın ihanetini anlatıyoruz ve Micah ve diğer çete üyeleriyle karşılıklı silahları çekiyoruz. O sırada Dutch'ın kafası karışıyor ama Arthur'a hiç pas vermiyor. Yaralı bir şekilde kampa öldü sandığımız John geliyor ve 2. defa Dutch tarafından terk edildiği için Dutch'a öfkeyle bağırıyor. O sırada Pinkerton'lar kampı basıyor ve karşılıklı çatışıyoruz.

John ile kamptan kaçıyoruz Atımız yere düşüyor ve ölüyor, son kez vedalaşıyoruz. Daha sonra oyun bir seçim yaptırıyor. Gidip parayı almak ya da John'a yardım etmek. Ben John'a yardım etmeyi seçiyorum ve John'u kaçırmayı başarıyoruz.

Ondan sonra Micah üstümüze atlıyor ve kavga ederek dövüşüyoruz. Kavganın sonunda silahı alıp Micah'ın işini bitirmeye ramak kala silaha Dutch ayak basıyor ve bizi engelliyor. Micah, Dutch'ı kaçmak için çağırıyor. Dutch onunla gitmiyor ama oğlum dediği bizi de başka bir yoldan terk ediyor.

Tam da Arthur'un hayal ettiği gibi, gün doğarken bir dağ yamacında huzur içinde yorgun vücudumuz can veriyor. Oyun bitiyor, John ile oynanan kalan 8-10 saatlik kısım ise hikayeyi RDR1'e bağlamak için yapılmış bir bölüm.

Bu bir oyun değil, gerçekten bir başyapıt. 6 sezonluk bir diziden farksız hikaye işleyişi, karakter değişimleri var. Her sezon yani chapter'da farklı farklı duygular içine sokuyor bizi. Sonu acı bir şekilde bitiyor ama bir zamanlar denen gibi, silahla yaşayan silahla ölüyor. O silahı bir kere elinize aldığınızda kaderiniz mühürleniyor.

Arthur Morgan sen sadece bir görev adamı değildin, çetenin her şeyiydin. Hikaye: 10/10'dur benim için...

İlk oynadığım zamanı hatırlıyorum da teknik olarak arşa çıkmasının yanı sıra ilk kez duygularımı harekete geçiren bir şey oynuyordum. Üzülüyordum gülüyordum hatta gözlerimden yaş geldiği oldu. Dışarıdan bakınca komik durabilir başkası için, altı üstü "Oyun" bu diyebilir fakat oynayanlar ile aynı hisleri paylaştığıma eminim.

Hikaye bir o kadar klişe olsa da bir o kadar da değil. Bana göre her şeyiyle dünyanın en iyisi.
Klişe bir hikayeyi iyi işlemesi ve iyi bitirmesi hikayesini yükseltiyor. Günümüz oyunlarında kaliteli işler görmediğimiz için de seviye olarak daha da yükseliyor gözümüzde.

Benim takıldığım bir nokta var. Hem Arthur'un hem de Micah'ın öldüğü sahnede Dutch hayal kırıklığına uğramış gibi bakıyor sonra gidiyor. Herkes Dutch kötü biri dese bile bana göre Dutch'ın içinde iyi biri var ama neden böyle yapıyor orayı anlamlandıramıyorum.

Benim takıldığım bir nokta var. Hem Arthur'un hem de Micah'ın öldüğü sahnede dutch hayal kırıklığına uğramış gibi bakıyor sonra gidiyor. Herkes dutch kötü biri dese bile bana göre Dutch'ın içinde iyi biri var ama neden böyle yapıyor orayı anlamlandıramıyorum.

Deliriyor da ondan. İlk oyunu oynarsan daha deli bir insan olduğunu anlayabilirsin.

Benim takıldığım bir nokta var. Hem Arthur'un hem de Micah'ın öldüğü sahnede Dutch hayal kırıklığına uğramış gibi bakıyor sonra gidiyor. Herkes Dutch kötü biri dese bile bana göre Dutch'ın içinde iyi biri var ama neden böyle yapıyor orayı anlamlandıramıyorum.
Dutch da bence bi süre sona kaldıramıyor bunları yaptığı çoğu şey yanlış ama. Sürekli son bi vurgun yapmamız lazım diyor adam sonu böyle olur tabii.

Herkes Dutch kötü biri dese bile bana göre Dutch'ın içinde iyi biri var
Zayıf biri. Yaptığı planların işlememesi, başarısızlıklar yüzünden çetenin sürekli sürülmesi, liderlik vasfını kaybetmesi on ağır geliyor. Hosea'dan sonra kendini iyice kaybediyor. Çete içinde Micah, Arthur kadar geçmişi olan biri değil. Ona rağmen Arthur'a inanmayıp sürekli gözden gelmesi, son zamanlarda Arthur ve John'u yarı yolda bırakması halini çok iyi anlatıyor bize.

Hikaye gerçekten en çok etkilendiğim ve zevk aldığım oyun hikayesidir, evet klişe olaylar vardır ama oyunun adı üstünde redemption o intikam olayı oyunu raconu. Oyunda ki karakter değişimleri, gelişmeleri olayların ilerleyişi yaşattığı duygular çok iyi örnek verecek olursam; Arthurun başlarda normal bi haydut olup ölüme yakınken çok iyi bir adam olması merhametli zeki birine dönüşmesi. Dutch'ın başlarda bi abi sonradan para köpeği acımasız bi adama dönüşmesi. Arthurun ihanete uğraması. Arthurun ölmesi bu anlattığım anlar beni çok güzel etkilemişti.

Hikaye gerçekten en çok etkilendiğim ve zevk aldığım oyun hikayesidir, evet klişe olaylar vardır ama oyunun adı üstünde redemption o intikam olayı oyunu raconu. Oyunda ki karakter değişimleri, gelişmeleri olayların ilerleyişi yaşattığı duygular çok iyi örnek verecek olursam; Arthurun başlarda normal bi haydut olup ölüme yakınken çok iyi bir adam olması merhametli zeki birine dönüşmesi. Dutch'ın başlarda bi abi sonradan para köpeği acımasız bi adama dönüşmesi. Arthurun ihanete uğraması. Arthurun ölmesi bu anlattığım anlar beni çok güzel etkilemişti.
Dutch parayı hiçbir zaman umursamadı bu arada

Geri
Yukarı