Red Dead Redemption 2 Türkçe Yamasının İptal Edilmesi

Klasik Rockstar... Hiç şaşırmadım, zaten bu firmanın Türkiye'yi pek önemsemediği aşikar.
CD Projekt Red firması olmasaydı hiçbir AAA oyunda Türkçe desteğini göremeyecektik. Adamsın CD Projekt Red.
Bu ap açık Türk'e karşı art niyetli yaklaşmaktır. Bugün neredeyse avrupanın çoğu ülkesinden daha nüfuslu ve oyuncu sayısı olarak daha kalabalık olmamıza rağmen, batı hâlâ türkçe dil desteğinde bizleri sallamamaktadır. Paranın çoğunu bizden götürüyorlar ama desteğe gelince nüfussuz ülkelerin bile dil desteği ile birlikte oyun çıkarken türkçe yok. Bunun cidden tek bir açıklaması olabilir, geçmişten dolayı hâlâ bizlere karşı kin ve nefret duymaları. Aynı zamanda Samsung vs. doğulu çoğu şirket de öyle. Türkiye çok büyük bir pazar ve türkçe çok geniş bir coğrafyada kullanılmasına rağmen batı ve doğu bizleri sallamıyor. Kendi dillerini bizlere yavaş yavaş entegre ediyorlar.

Bundan sonra Rockstar'ın hiçbir oyununu almayacağım gibi duruyor, kara listeme aldım. CD Projekt Red, Rockstar'a örnek olacak bir firma. Utan be Rockstar, az örnek al...
Bu arada piyasa değerlerine baktım da, CDR'in 9.1 milyar Dolar iken, Rockstar'ın 17.1 milyar Dolar değeri var. Buradan da CDR'nin aslında ne kadar büyük bir firma olduğunu görüyoruz, hani adamlar daha 4. oyununu yaptı ve bu kadar kazanç sağladı. Daha fazla da kazanacaklar, adamlar bize önem veriyor. Kim büyük bir firmanın AAA oyunda direkt Türkçe getirdiği gördü? O yüzden CDR'a destek çıkalım ki ileride daha da değerimizi bilsinler.

Bide GTA Online TR yamanın ban sebebi olması.
Onun sebebi oyun dosyalarında değişiklik yapmasıydı. Rockstar Games güncelleme olarak sunsaydı sıkıntı olmazdı. Ama klasik Rockstar, yapar mı bunu?
Çünkü çeviri başından beri 1 kişi bile çıkıp demedi ki "Aga bu çeviri işi ücretli olamaz." diye. 7-8 aylık uğraş sonucunda fiyat açıklayınca "Aoaoaooao nasıl ücretli yaparsınız?" deyip şikayet ettiler.
Aslında çeviri işinin ücretli olacağı açıklanınca bayağı tepki toplamıştı ama sonradan açıklanan fiyat bence pahalıydı. Sadece Türkçe yamaya 50 TL ödemek bence mantıksızdı. Daha cüzi bir ücret olabilirdi veya bağış yoluyla kazanç sağlayabilirlerdi.

Sonradan fiyat 30 TL yapıldı. Evet, daha makul bir seviyeye indirildi fakat yine mantıksız bana göre.

Bundan sonra Rockstar'ın hiçbir oyununu almayacağım gibi duruyor, kara listeme aldım. CD Projekt Red, Rockstar'a örnek olacak bir firma. Utan be Rockstar, az örnek al...
Bu arada piyasa değerlerine baktım da, CDR'in 9.1 milyar Dolar iken, Rockstar'ın 17.1 milyar Dolar değeri var. Buradan da CDR'nin aslında ne kadar büyük bir firma olduğunu görüyoruz, hani adamlar daha 4. oyununu yaptı ve bu kadar kazanç sağladı. Daha fazla da kazanacaklar, adamlar bize önem veriyor. Kim büyük bir firmanın AAA oyunda direkt Türkçe getirdiği gördü? O yüzden CDR'a destek çıkalım ki ileride daha da değerimizi bilsinler.
Ben de öyle, bundan sonra Rockstar oyunu almak yok.

Benim yaptığım oyun üzerinden sadece çeviri yapıp kişi başı 50 TL kazansalar dava bile açarım.
Normalde senin yaptığın oyunda, bir ulusun dili yoksa, o ulus o oyunu oynamamalı. Doğrusu budur açık konuşalım. Bunu yapsak, geçmişten geleceğe tüm oyunlara türkçe eklemezlerse ben birşey bilmiyorum.

Normalde senin yaptığın oyunda, bir ulusun dili yoksa, o ulus o oyunu oynamamalı. Doğrusu budur açık konuşalım. Bunu yapsak, geçmişten geleceğe tüm oyunlara Türkçe eklemezlerse ben bir şey bilmiyorum.

Hocam konumuz o değil ama, benim bahsettiğim koca Rockstar koca ekibiyle kaç yılda oyun yapıp 300TL'ye satıyor, 10 kişilik ekip sadece dil dosyalarinda değişiklik yaparak 50 TL kazanıyor, ücretsiz yapsalardı muhtemelen telif olayı olmazdı, çünkü GTA serisinde bütün oyunlarda yama var fakat Rockstar buna karşı hiçbir şey yapmıyor.

İşin ucunda ücretsiz de olsa telif riski yok mu? Tamam, doğrudur büyük ihtimalle millet 50 TL'yi görünce çıldırdı şikayet etti. Lakin illegal iş yapmıyorlar mı sonuçta? Demek istediğim bu 🙂
Tabii öyle. İllegal ama ucunda emek var. İsteyen gidip ücretsiz de yapabilir gönüllü olarak. 650.000 satır 2.000.000 kelime çevirmek kolay bir şey değil.

Ekip işi yapıyorsun, aylarca vaktini harcıyorsun. Ücretli olacağı yerde kimse ses çıkarmıyor ama ücreti açıklanınca şikayet ediyorlar. Bence çok acınası bir durum.

Hocam konumuz o değil ama, benim bahsettiğim koca Rockstar koca ekibiyle kaç yılda oyun yapıp 300TL'ye satıyor, 10 kişilik ekip sadece dil dosyalarinda değişiklik yaparak 50 TL kazanıyor, ücretsiz yapsalardı muhtemelen telif olayı olmazdı, çünkü GTA serisinde bütün oyunlarda yama var fakat Rockstar buna karşı hiçbir şey yapmıyor.
Haklısın işin o boyutuda var. Beleş olsaydı evet telif melif gelmezdi. Rockstar düşünsün bundan sonra, çok da şart değil GTA5 yüklü ayda 1 girip 1 saat oynayıp çıkıyorum, aynı şekilde RDR 2 de öyle. Çok da lazım değiller. Bundan sonra türkçe desteği yoksa eğer ya yine Epic gibi beleşe dağıtırlarsa alırım yada almam, net. Keşke biraz oyuncu kitlesi olarak burada milliyetçilik yapsak da şunlara kazançlarını düşürerek ders versek.

Geri
Yukarı