Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

Büyük Selçuklu devleti Anadolu'ya geldiğinde Anadolu'da belli bölgelerinde beylikler mevcuttu. Büyük Selçuklu devletinin kökeni Oğuz kabilesinin Kınık boyundandır. Bu nedenle kurulduğu yerde İran coğrafyasından etkilenmiştir. Devlet ve edebiyat dilleri Farsçadır. Daha sonra BSD'nin yıkılma sürecine girmesiyle Anadolu Selçuklu devleti baş göstermiştir. ASD de Kınık boyuna mensuptur. Türkiye'nin büyük çoğunluğu Kayı boyuna mensup olmasının nedeni Osmanlı'dan gelmektedir. Osmanlı Söğüt civarında toplu olarak yaşan bir Kayı boyuyken genişleyip imparatorluk seviyesine gelmiştir. Tabii Ki ben de demiyorum Türkiye'de yaşayan herkes has Türktür ancak bu boy farklılıkları Türkleri tek bir tip olmaktan çıkarıyor.

Gece aşağıya su dökme 'Marazlanursun' :D

Büyük Selçuklu devleti Anadolu'ya geldiğinde Anadolu'da belli bölgelerinde beylikler mevcuttu. Büyük Selçuklu devletinin kökeni Oğuz kabilesinin Kınık boyundandır. Bu nedenle kurulduğu yerde İran coğrafyasından etkilenmiştir. Devlet ve edebiyat dilleri Farsçadır. Daha sonra BSD'nin yıkılma sürecine girmesiyle Anadolu Selçuklu devleti baş göstermiştir. ASD de Kınık boyuna mensuptur. Türkiye'nin büyük çoğunluğu Kayı boyuna mensup olmasının nedeni Osmanlı'dan gelmektedir. Osmanlı Söğüt civarında toplu olarak yaşan bir Kayı boyuyken genişleyip imparatorluk seviyesine gelmiştir. Tabii Ki ben de demiyorum Türkiye'de yaşayan herkes has Türktür ancak bu boy farklılıkları Türkleri tek bir tip olmaktan çıkarıyor.

İşte bu "farklı görünmemizin nedeni aslında eskiden beri zaten Türk boyları farklı görünürdü" fikri bana değişen etnisiteyi görmezden gelmek için söylenmiş gibi geliyor. Tamamen doğru olabilir bu arada karşı hiçbir argümanım yok ama ilk bakışta bu fikri okuduğumda acaba dedim ( lise kitaplarında ). Kaldı ki bence zaten Türkiye Türklerinin etnik köken ayrımcılığı ve ırkçılık altında birleşmemesi gerek. Türk'üm diyen ve vatanını seven herkes Türk'tür ve hatta bence kimse hissetmiyorsa zorla Türk'üm dememelidir. Vatana faydalı iş yapıp seven ve ihanet etmeyen herkes bence önemlidir.

Çok mu içerledin?😂😂😂

Okurken kahroldum. :D

Son düzenleme:

Diriliş Ertuğrul'u çok izliyorsun galiba. Türkiye'de bir film yüzünden söyle bir algı oluştu herkes Kayı herkes Osmanlı torunu falan. Öyle bişey yok. Ben ve benim gibilerde zaten Neo Osmanlıcı ya da şeriat isteyen tipler değiliz. Konya Ankara gibi Anadolu'nun büyük şehirlerinde en çok yoğun olan Avşar ve Kınık boyları vardır. Biz Osmanlıyı değil daha çok Karamanoğullarini sahipleniyoruz. Çünkü Karamanoğlu Mehmet Bey derki 13 Mayıs 1277'de “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil konuşmayacak” der. Kendisi Türkçüdür. Osmanlıya gelecek olursak Anadolu'ya sahip çıkmamış yatırımlarını ve desteğini hep batıya vermiş Anadolu çocuklarını hep savaşta ön ayak olarak kullanmış hatta kendisini Türk değil de Romanın devamı gibi gören Slav Sırp Türk karışımı toplama bir devlettir.

Son düzenleme:
Diriliş Ertuğrul'u çok izliyorsun galiba. Türkiye'de bir film yüzünden söyle bir algı oluştu herkes Kayı herkes Osmanlı torunu falan. Öyle bir şey yok. Ben ve benim gibilerde zaten Neo Osmanlıcı ya da şeriat isteyen tipler değiliz. Konya Ankara gibi Anadolu'nun büyük şehirlerinde en çok yoğun olan Avşar ve Kınık boyları vardır. Biz Osmanlıyı değil daha çok Karamanoğullarini sahipleniyoruz. Çünkü Karamanoğlu Mehmet Bey derki 13 Mayıs 1277'de “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil konuşmayacak”. Osmanlıya gelecek olursak Anadolu'ya sahip çıkmamış yatırımlarını ve desteğini hep batıya vermiş Anadolu çocuklarını hep savaşta ön ayak olarak kullanmış hatta kendisini Türk değil de Romanın devamı gibi gören Slav Sırp Türk karışımı toplama bir devlettir.

Osmanlı'nın zaten Türk'üz Türk devletiyiz diye bir kaygısı olmamış bence. Yani Osmanlı Irk odaklı değil din ve mezhep odaklıymış. Şimdi dediğin gibi dizilerde, filmlerde Osmanlıyı aşırı Türkçü gösteriyorlar bence abartılı. Ben Osmanlı zamanında kimsenin ırkının kimsenin önemsediğini düşünmüyorum. Daha çok mezhepsel bakılıyordu bence.

Alışmakla ne alakası var? Sonradan öğrenilen bir şey değil ki bu. Sanki sadece karadenizliler şiveli konuşuyor.

Ben öyle bir şey demedim yeter ya! Ne yazsam bir karşıt cevap. Sevmiyorum ben şive, sevmediğimi belirttim. Karadenizle falan sorunum yok bende karadenizliyim. Keşke Türkiye'de her yerde düzgün Türkçe konuşulsa dedim. Nerede sadece karadeniz dedim?

Osmanlı'nın zaten Türk'üz Türk devletiyiz diye bir kaygısı olmamış bence. Yani Osmanlı Irk odaklı değil din ve mezhep odaklıymış. Şimdi dediğin gibi dizilerde, filmlerde Osmanlıyı aşırı Türkçü gösteriyorlar bence abartılı. Ben Osmanlı zamanında kimsenin ırkının kimsenin önemsediğini düşünmüyorum. Daha çok mezhepsel bakılıyordu bence.
Sarayın İslam'la alakası yok zaten. İslami şimdiki iktidar gibi kullanıp isyanları hep bastırmıştır. Şimdiki gibi..

Diriliş Ertuğrul'u çok izliyorsun galiba. Türkiye'de bir film yüzünden söyle bir algı oluştu herkes Kayı herkes Osmanlı torunu falan. Öyle bir şey yok. Ben ve benim gibilerde zaten Neo Osmanlıcı ya da şeriat isteyen tipler değiliz. Konya Ankara gibi Anadolu'nun büyük şehirlerinde en çok yoğun olan Avşar ve Kınık boyları vardır. Biz Osmanlıyı değil daha çok Karamanoğullarini sahipleniyoruz. Çünkü Karamanoğlu Mehmet Bey derki 13 Mayıs 1277'de “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil konuşmayacak” der. Kendisi Türkçüdür. Osmanlıya gelecek olursak Anadolu'ya sahip çıkmamış yatırımlarını ve desteğini hep batıya vermiş Anadolu çocuklarını hep savaşta ön ayak olarak kullanmış hatta kendisini Türk değil de Romanın devamı gibi gören Slav Sırp Türk karışımı toplama bir devlettir.

Hayatımda bir bölüm dahi izlemedim. Ayrıca burada Osmanlı seviciliği yapmıyorum. Sen elinde tespih boş milliyetçilik ve kafatasçılık yapıyorsun ve aşırı agresifsin bir şeyleri millete kabullendirmeye çalışıyorsun. Sadece Rize hakkında bilgi vermek istedim konu buralara kadar geldi. Konya da Anadolu Selçuklu'nun devamı olarak kendini gören Karamanoğullarını sahiplenmen doğaldır. Ancak Osmanlı devleti devlet dili olarak ve bilim dili olarak Türkçeyi benimsemiş bir devlettir. Koca imparatorluğun farklı ırklardan oluşması da gayet doğaldır.

Bu konu tartışmaya gidiyor gibi. Bu konu hakkında yazdığım son mesaj olacaktır. Herkese saygı ve selam.

Hayatımda bir bölüm dahi izlemedim. Ayrıca burada Osmanlı seviciliği yapmıyorum. Sen elinde tespih boş milliyetçilik ve kafatasçılık yapıyorsun ve aşırı agresifsin bir şeyleri millete kabullendirmeye çalışıyorsun. Sadece Rize hakkında bilgi vermek istedim konu buralara kadar geldi. Konya da Anadolu Selçuklu'nun devamı olarak kendini gören Karamanoğullarını sahiplenmen doğaldır. Ancak Osmanlı devleti devlet dili olarak ve bilim dili olarak Türkçeyi benimsemiş bir devlettir. Koca imparatorluğun farklı ırklardan oluşması da gayet doğaldır.

Bu konu tartışmaya gidiyor gibi. Bu konu hakkında yazdığım son mesaj olacaktır. Herkese saygı ve selam.
Kuru milliyetçik taraftarı bir şahıs değilim. Ama gerektiğine inanıyorum. Kalbinizi kıracak bir şey dediysem özür dilerim.

Geri
Yukarı