Rize kültürü hakkında düşündükleriniz neler?

Rize / Çayeli de yim. Sorun varsa sorabilirsin.

Linç yiyebilirim ama çoğunun konuşma tarzı çok garip geliyor, neden güzel Türkçemiz varken böyle alışırlar anlamıyorum. Keşke herkes medeni Türkçe konuşsa, şiveler olmasa.
Her bölgede bu var. Ağızlar aslın da türkçemizin zengin bir dil oladuğunu da gösterir.

Türkleşmiş lazlardır. Kafaları öğleden sonra çalışmaz. Ekşi Sözlük'ten okuyun inanmazsanız. Bunu babam derdi. İçlerinde şark kurnazı müteahhit emlakçı fazlasıyla var. Büyükşehirlerde genelde. Ama halkından zarar gelmez. Genelde sarışın beyaz tenli olurlar. Kızları da öyle. Burunları büyük olur. Malum kişinin memleketidir. Malum kişi de Gürcü kökenlidir. Kendisi Türküm diye istediği kadar bağırsın. Bu gerçeği değiştirmez.
Türkler geldiğin de lazlar bize bir şey yaparlar korkusu ile yukarlara doğru kaçmışlardır.

İkizdere, çamlıhemşin, hemşin, ardeşen ve ötesin de lazlar vardır. Lazların çoğunluğu ise Artvin hopa borçka arhavi şavşat buralar da dır. Laz tanıdığın var mı diye sorarsan var. Biri hopa dan biri borçka dan biri de fındıklı dan. Her rizeli laz değil dir ve vatan severlik olarak Türkiyenin en vatansever bölgesi Doğu Karadeniz dir. PKK nın burada tutunamasının bir sebebi ise halkın av tüfekleri ile jandarmayla birlikte terörist avına çıkmasıdır.

Ayrıca ekşi sözlük te atıp tutanlar siyaset yüüzün den atıyor diye düşünüyorum.

Rize_districts.png

Bir de araştırmalarıma göre bölge de oldukça lazca ve rumca kelimeler var.
Pasmanika(?): Patlamış mısır
Nayla(Lazca): Serender
Muncur(Lazca): Dudak
Çiçili(Lazca) : Solucan
Puğar(Lazca) : Çeşme
Korbakor(Rumca): Kötü insan (küfür)
Tami (?) : Çayın gövdesi
Keşan (?): Kadınların kırmızı şalına verilen ad
opaskal(?): yapılması gereken iş payı
Ganguli Guçça(?): Tahteravalli
Aklıma gelenler.
Buradaki kelimelerin 3 tanesini biliyorum. Rizenin çayeli tarafın da yım.
Muncur çiçili ve tamli. Biz tamli diyoruz.

Oflu lar kendini Trabzonlu olarak tanımlamaz. Oflu olarak tanımlar. Nerelisin diye sorarsan Trabzon değil oflu yum der. Nedenini bilmiyorum.

Türkler geldiğin de lazlar bize bir şey yaparlar korkusu ile yukarlara doğru kaçmışlardır.

İkizdere, çamlıhemşin, hemşin, ardeşen ve ötesin de lazlar vardır. Lazların çoğunluğu ise Artvin hopa borçka arhavi şavşat buralar da dır. Laz tanıdığın var mı diye sorarsan var. Biri hopa dan biri borçka dan biri de fındıklı dan. Her rizeli laz değil dir ve vatan severlik olarak Türkiyenin en vatansever bölgesi Doğu Karadeniz dir. PKK nın burada tutunamasının bir sebebi ise halkın av tüfekleri ile jandarmayla birlikte terörist avına çıkmasıdır.

Ayrıca ekşi sözlük te atıp tutanlar siyaset yüüzün den atıyor diye düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1440462
Lazların en yoğun nüfuslu olduğu ilçe Ardeşendir ve Hemşin de laz yaşamaz. Pazarda hemşin ve Laz yerleşimi vardır. Pazarda sonra Laz nüfusu kendini gösterir. Sanılanın aksinde Rize de Artvinden çok Laz vardır. Borkça da Laz nüfusu çok yok diye biliyorum. Şavşatta Gürcü vardır. Laz nüfusu hiç duymadım.

Ha bir de Türkler dağlarda değil, sahil kesiminde daha fazladır. Dağlık bölgelerde daha çok hemşinliler ve Lazlar ön planda diyebiliriz.

Buradaki kelimelerin 3 tanesini biliyorum. Rizenin çayeli tarafın da yım.
Muncur çiçili ve tamli. Biz tamli diyoruz.
Nayla'yı nasıl bilmiyorsun. Bölgede epey sık kullanılır. Nayla'nın doğrusu serender olmasına rağmen ağız alışkanlığından ağzım Nayla'ya kayıyor. Puğar da sık kullanılır, yaşlı tanıdığın varsa sorabilirsin. Çayelinde keşan yerine peştemal deniyor. Anne tarafım çayelili.

Yeni konular

Geri
Yukarı