Ruh var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ruh var kesin. Hz. Muhammed (SAV) sormuşlar Ruh nedir diye oda vahiyi beklemiş. Onlara bunu söyle o Rab'be aittir.. Sizin konunuz çok zor Allah yardımcınız olsun.
Azrail melek bizim maddi bedenimiz öldüğünde ruhumuzu korur çünkü ruh ölmez ve semaya yükselir melek bizim ruhumuzun yanında yol gösterici olur.

Daha çok bilimsel açıdan bakmaya çalışıyorum.
"Bilim dilinde "ruh" derken kastedilen, beynin faaliyetleri sonucu oluşan algıların ve davranışların tümüdür." (Evrim Ağacı'ndan alıntıdır.)
Ruh sözcüğü, çoğu yerde kullanılan içi boş bir sözcüktür. Sinir ağlarının birbirleriyle etkileşiminden ortaya çıkan bilinç vardır.
Bilinç, beyindeki elektriksel titreşimlerin sonucu ortaya çıkan algılama, kavrama yetisidir.
Yapay zekadaki yapay nöral ağlarla oluşturulan robotlar da ruhun değil bilincin var olduğunu kanıtlar niteliktedir.
Sadece aramızdaki fark: Bizim sinir sistemimiz fiziksel acıya dayalıdır.
Hatta acıyı anlayabilen robotlar bile geliştirildi. Ama acı çekmiyorlar sadece anlıyorlar.
Siz ne düşünüyorsunuz? Ruh mu yoksa sadece bilinç mi vardır?
Misal duygular var gülmek, aşık olmak sevmek, acı öğrenmek tanımak zor konular.

Bir deney var ölmeden hemen önce ve hemen sonra tartılan bir insan öldükten sonra 21 gram hafiflemiştir belki buradan yola çıkabiliriz.
Hocam hacetlendikten sonra 2 kilo veren arkadaşlarım vardı eski yıllarda. 21 gram pek yola çıkılabilecek yol olduğunu pek sanmıyorum. :D

Yanlışlanabilir olmayan şeylere var ya da yok diyemeyiz. Hiçbir türlü ruh kanıtlayamazsın ya da çürütemezsin.

Ben bazı kitaplardan öğrendiğim Akılı insan bedenine vermiş Rabbim öfkeyi de vermiş bu sefer akıl demiş ki öfke gelirse ben durmam demiş bedende. Çünkü öfkeli olduğunda insan aklını kullanamıyor misal böyle.

Arkadaşım anlamakta sıkıntı çekiyorsun veya bilerek böylesin, her neyse benim yazdığım şey sana değildi sen konu altında benim yorumumu gördün ve birden çıldırmaya başladın, ben senin yazdığın şeye değil o arkadaşa cevap verdim.

Benim sana cevap veriyor olmam sana zit fikirde oldugum ya da cildirdigim anlamina mi geliyor ki?
Senin yazdigin seye ilave yaptim yalnizca, 21 grami aciklamasi gerekenin bizler olmadigini soyledim, bu kadar basit.
Forum kullanmayi ogrenince bunlar oturur zamanla, alintilaninca defansiflesmeyin bu kadar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı