Ruh var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Canım arkadaşım biz 1 aylık deneyden bahsetmedik 5 dakikada sonucuna varabileceğin bir deney, bana oksijen dışında 21 gram başka neyin kaybolacağını söyler misin? Ölen kişi yağ mı yaktı 5 dakika içerisinde.

Dedigim gibi, kaybolan 21 gramin kaynaginin ne olacaginin hesabini vermek durumunda degilim.
50 defa yazdim, iddiayi ortaya atan kimse o ispat edecek. Osurdu gitti 21 gram belki nereden bileyim ben.
Sen once soyle hele, 21 gramin ruha ait olduguna dair bir delilin var mi?
Bunlar cok temel mantiksal cikarimlar, asalim bunlari.

Saga sola "21 gram nereden gelecek o zaman?" diye sormadan once iddiayi ortaya atan adama su soruyu sormalisin : "Haci bu kaybolan 21 gramin ruha ait oldugunu kanaatine nereden vardin?".

Dedigim gibi, kaybolan 21 gramin kaynaginin ne olacaginin hesabını vermek durumunda degilim.
50 defa yazdim, iddiayi ortaya atan kimse o ispat edecek. Osurdu gitti 21 gram belki nereden bileyim ben.
Sen once soyle hele, 21 gramin ruha ait olduguna dair bir delilin var mi?
Bunlar cok temel mantiksal cikarimlar, asalim bunlari.

Ben 21 gramın ruha bağlı olduğunu söylemedim böyle bir iddia atmadım ortaya, sen neden taktın ki bunu? Eğer gerçekten 21 gram bir düşüş varsa bunun sebebi oksijendir dedim ve bu benim görüşüm.

Daha çok bilimsel açıdan bakmaya çalışıyorum.
"Bilim dilinde "ruh" derken kastedilen, beynin faaliyetleri sonucu oluşan algıların ve davranışların tümüdür." (Evrim Ağacı'ndan alıntıdır.)
Ruh sözcüğü, çoğu yerde kullanılan içi boş bir sözcüktür. Sinir ağlarının birbirleriyle etkileşiminden ortaya çıkan bilinç vardır.
Bilinç, beyindeki elektriksel titreşimlerin sonucu ortaya çıkan algılama, kavrama yetisidir.
Yapay zekadaki yapay nöral ağlarla oluşturulan robotlar da ruhun değil bilincin var olduğunu kanıtlar niteliktedir.
Sadece aramızdaki fark: Bizim sinir sistemimiz fiziksel acıya dayalıdır.
Hatta acıyı anlayabilen robotlar bile geliştirildi. Ama acı çekmiyorlar sadece anlıyorlar.
Siz ne düşünüyorsunuz? Ruh mu yoksa sadece bilinç mi vardır?
Ruh var kesin. Hz. Muhammed (SAV) sormuşlar Ruh nedir diye oda vahiyi beklemiş. Onlara bunu söyle o Rab'be aittir.. Sizin konunuz çok zor Allah yardımcınız olsun.

Ben 21 gramın ruha bağlı olduğunu söylemedim böyle bir iddia atmadım ortaya, sen neden taktın ki bunu? Eğer gerçekten 21 gram bir düşüş varsa bunun sebebi oksijendir dedim ve bu benim görüşüm.

Ben bu baslik altinda "Ruh var midir?" sorusunu tartisiyorum.

Olen insanin neden kutle kaybedecegi konusundaki tartismalari burada yapmam. Konudan sapiyoruz. Istersen bilim bolumune konu ac, o konudaki dusuncelerimi yazayim "ruh" mevzusuna hic girmeden.

Ortada takmalik bir durum yok. 21 gram meselesini "Ruh vardir" diye ortaya atan insana soru sormasi gerekenlerin digerlerine "Neden kaybetmis" diye sormasindaki sacmaliga isaret ediyorum yalnizca.

Ben bu baslik altinda "ruh var midir?" sorusunu tartisiyorum.

Olen insanin neden kutle kaybedecegi konusundaki tartismalari burada yapmam. Konudan sapiyoruz. Istersen bilim bolumune konu AC, o konudaki dusuncelerimi yazayim "ruh" mevzusuna hiç girmeden.

Ortada takmalik bir durum yok. 21 gram meselesini "ruh vardir" diye ortaya atan insana soru sormasi gerekenlerin digerlerine "neden kaybetmis" diye sormasindaki sacmaliga isaret ediyorum yalnizca.

Arkadaşım anlamakta sıkıntı çekiyorsun veya bilerek böylesin, her neyse benim yazdığım şey sana değildi sen konu altında benim yorumumu gördün ve birden çıldırmaya başladın, ben senin yazdığın şeye değil o arkadaşa cevap verdim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı