Ruh var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
“Beyindeki herhangi bir arıza kişiliğin tamamen değişmesine neden olamıyorsa ruhun ancak o zaman anlamı vardır” mı demek istiyorsunuz?
Ruh ne işe yarar sorusu oldukça yanlış bir sorudur çünkü ruh diye bir araç veya malzeme yoktur ki o ne işe yarar diye sorulabilsin.
Tanrı diye bir şey elbette yoktur ama Kendisinin var olduğunu ve adının Allah olduğunu bildirmiş bir Yaratıcı vardır. Siz Onu yok zannedebilirsiniz ama Onun varlığını ve Tekliğini kabul etmeni tavsiye edecek birçok güçlü kanıt ve onları bildiren sayısız eser var. “Ruh diye bir şey yok” diyorsanız insanın dışarıdan görünmeyen kişiliğine veya işitilmeyen iç sesine ne ad veriyorsunuz acaba? Sizce insan denilen varlık sadece canlı vücut anlamına mı geliyor, insanın ruhu, onun kişiliği ve işitilmeyen iç sesi olamaz mı?
“Bedendeki hasarlar ya da değişimler ruhu tamamen değiştirebiliyor” diyen birisi mi var?
Bahsettiğiniz kişi “işlediği bütün suçlardan muaf olacak" diyen birisi mi var?
Dinler insanları kötü işlerden uzak tutma amaçlı, Allah tarafından iletilmiş inanç sistemleridir. Yahudilik neyin devamıdır ve onun çakması olan dinler nelerdir acaba?
Son paragrafınızın konuyla doğrudan ilgisi yoktu ama yine de cevap yazdım. Anneniz için duyduğunuz üzüntüyü eminim herkes paylaşır ama bu üzüntünüzü, doğrululuğu tartışmalı hükümlerinize destek yapmak için eklemeniz fayda sağlamaz.
İyi dileklerimle.
Tanrı, Allah ya da Yahveh her ne derseniz deyin hayal ürünüdür. Yoktur. Varlığı ispat edilemez. Hayal ürünü varlıktır. Bu "Allah"ın kendinin varlığını bildirdiğini iddia ettiği kitaplar tamamen çelişkiler ile doludur. Turan Dursun bunu çok güzel ispat eder. Bu yüzden yobazlar tarafından katledilmiştir zaten. Aynı şekilde tekrar ediyorum geçmişini tamamen unutan, farklı bir kişi olan ( kaza ya da hastalık sonucu ) bu hayali Tanrı o yeni kişiyi nasıl yargılayacak? Ruhunu ikiye bölüp öyle mi karar verecek? Allah ya da her ne diyorsanız adına olmayan bir şeydir.

Tanrı, Allah'ya da yahveh her ne derseniz deyin hayal ürünüdür. Yoktur. Varlığı ispat edilemez. Hayal ürünü varlıktır. Bu "Allah"ın kendinin varlığını bildirdiğini iddia ettiği kitaplar tamamen çelişkiler ile doludur. Turan dursun bunu çok güzel ispat eder. Bu yüzden yobazlar tarafından katledilmiştir zaten. Aynı şekilde tekrar ediyorum geçmişini tamamen unutan, farklı bir kişi olan ( kaza ya da hastalık sonucu ) bu hayali tanrı o yeni kişiyi nasıl yargılayacak? Ruhunu ikiye bölüp öyle mi karar verecek? Allah'ya da her ne diyorsanız adına olmayan bir şeydir.

Kime göre neye göre olmayan? Kişi belirtmen lazım herkes adına konuşuyorsun şu an. Şahsen bana göre var. Senin mantığınla yaklaşırsak onu hissedebilecek yeteneğe sahip olamayan ya da o yeteneği kullanmayan sensin. Elbette insan bilmediği bir rengi veya kokuyu veyahut cismi tanımlayamaz. Yaratıcı nereden çıktı? En başından insanlar bir yaratıcıyı algılamış olmalı ki dinler ve tanrı ortaya çıktı. İnsan beyni hiçbir şeyi yoktan var edemez. Sadece birleştirip kompleks cisimler üretebilir.
Bilinç ile ruhu aynı farz etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bilinç ruhun aktiviteleri ile zihnin hatıra deposunun harmanlanmasıyla doğan bir bileşen bence. Amnesia geçiren bir kişi hatıralarını kaybeder. Yani beyni etkiler. Doğal olarak ruhun gerçek dünya ile arasındaki hatıra deposu işlevini yitirir. Hatıralara ulaşamadığı için eskiden hatırladığı bir insanı tanıyamaz ruh. Bence aralarında bu tip bir bağlantı var benim fikrim böyle.

Son düzenleme:
Tanrı, Allah ya da Yahveh her ne derseniz deyin hayal ürünüdür. Yoktur. Varlığı ispat edilemez. Hayal ürünü varlıktır. Bu "Allah"ın kendinin varlığını bildirdiğini iddia ettiği kitaplar tamamen çelişkiler ile doludur. Turan Dursun bunu çok güzel ispat eder. Bu yüzden yobazlar tarafından katledilmiştir zaten. Aynı şekilde tekrar ediyorum geçmişini tamamen unutan, farklı bir kişi olan ( kaza ya da hastalık sonucu ) bu hayali Tanrı o yeni kişiyi nasıl yargılayacak? Ruhunu ikiye bölüp öyle mi karar verecek? Allah ya da her ne diyorsanız adına olmayan bir şeydir.

Dostum, konu “Ruh var mıdır?” iken değiştirip daha büyüğü olan “Tanrı var mıdır?” başlığına getirdin. Turan Dursun cinayeti elbette kötü bir hadisedir ama iddia ettiğin gibi “çok güzel ispat eder” mi, tartışılır. Kişilik değişimine uğrayan kişileri, hayalî Tanrının nasıl yargılayacağını soruyorsun. O kişi elbette suçları neyse ona göre ceza alır ve bunda anlaşılmayacak bir şey yokken, ruhun ikiye bölünerek mi yargılanacağını soruyorsun. Sonra da tekrar Tanrının olmayan bir şey olduğunu ekliyorsun.

Lütfen sağlam, tutarlı ve kolay anlaşılır bir mantık sıralaması izleyerek düzenli bir anlatım üslubu kullanmaya çalış. Vermeye çalıştığın örnekleri daha anlaşılır kılsaydın, iddialarını ne bakımdan desteklediği anlaşılabilirdi ama şu hâliyle ne bunlar ne de itirazlarının neye dayandığı tam anlaşılamıyor.

Tanrı, Yaratıcı veya Kendisinin bildirdiği adıyla Allah için Onun var olup olmadığı sorulacaksa ve cevap aranacaksa, bunun için sanırım çok dikkati bir yöntem geliştirmek ve ona göre ilerlemek gerekiyor. Basitçe, “hayal ürünüdür, olmayan bir şeydir” gibi cümleleri kurmak yanlıştır, çünkü içi boş bir iddiadan fazlası değildir.

En başta, temel tanımıyla Yaratıcı, yarattığı varlık olan evren ve içindekilerden ayrık olduğuna göre Onu, sıradan bir varlığı araştırmak için kullanacağınız yöntem ve mantıkla araştıramazsınız. En basitinden Onu niye görmüyoruz gibi mantık dışı bir soru hiç olmamalı, çünkü zaten tanım gereği O, maddesel olmadığı için maddesel olan evrenden ayrıktır. Aydınlatan bir ışık varsa, bir maddesel varlığı yâni cismi görebilirsiniz ama maddesel olmayan bir varlığı göremezsiniz ama siz zaten, maddesel olmayan bir varlık zaten var olamaz diyerek işin içinden çıktığınızı zannetmektesiniz. Yâni aslında daha en başta Tanrının var olmadığını ileri sürmektesiniz ki, yöntem yanlışlığınız burada başlamaktadır. Konu çok kapsamlı olduğu için şimdilik burada ara veriyorum.

Ruh yoktur diyerek kesin konuşmak istemiyorum fakat bence yoktur. Alzheimer hastaları buna iyi örnektir. Ruh dediğiniz metafiziksel olgudur, ruh beyindir.

Agnostik gibi bir var bir yok diyorsunuz.
Yok dersem yalan söylemiş olurum çünkü yok olduğuna dair bir kanıt yok fakat var olduğuna dair bir kanıt da yok. Ruh üzerine atfettiğin bütün nitelikler, özellikler beyinden gelir. Müzik ruhun değil beynin gıdasıdır. (Aslında böyle de değil de hadi öyle diyelim.) Sizin hoşunuza giden bir müziği dinlediğinizde dopamin salgılanır, dopamin seviyenizin artışıyla kendinizi iyi hissedersiniz. Cevabını bulamadığınız soruları önce araştırın, eğer cevabı yoksa üzerine kendiniz kafa yorun.

Ruhun olmazsa yaşayamazsın yani ruh var inkar etmek varlığını inkar etmek demektir.
Yanlış bir söylem, ruhum yok ama yaşıyorum. Siz ruhun varlığını kanıtlayın bende yokluğunu kanıtlayayım size. :D

Yok dersem yalan söylemiş olurum çünkü yok olduğuna dair bir kanıt yok fakat var olduğuna dair bir kanıt da yok. Ruh üzerine atfettiğin bütün nitelikler, özellikler beyinden gelir. Müzik ruhun değil beynin gıdasıdır. (aslında böyle de değil de hadi öyle diyelim.) Sizin hoşunuza giden bir müziği dinlediğinizde dopamin salgılanır, dopamin seviyenizin artışıyla kendinizi iyi hissedersiniz. Cevabını bulamadığınız soruları önce araştırın, eğer cevabı yoksa üzerine kendiniz kafa yorun.

Yanlış bir söylem, ruhum yok ama yaşıyorum. Siz ruhun varlığını kanıtlayın bende yokluğunu kanıtlayayım size. :D

İyilik, kötülük, merhamet bu gibi eylemler mantık işi değildir. Beyinsel herhangi bir aktivite ile açıklanamaz. Doğru veya yanlışı toplumsal kazanımlar ve mantık ile yapabilirken ilk dediklerimi mantık ile yapamazsın. Nefis, vicdan, ruh bunlar hep soyut oluşumlardır. Dünyevi duyularla algılanmıyor diye yok olduğu söylenemez. Ki bizimde sadece dünyevi duyularımız yoktur. Altıncı his dediğimiz duyu, soyut duyularımıza bir örnektir. Soyut oluşumlarda bireysel olarak bu şekilde algılanabilir başka yolu yok. Haa bir başkasına kanıtlayamazsın çünkü başka biri ile iletişimimiz somut olmak zorunda soyut olan bir durumu somutlukla ifade edemezsin.

Ruhun varlığını sorgulamak akıl hastalığıdır tedavi edilmeli yüce Allah CC'ün varlığını sorgulamak şirktir sonu kötü olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İster inan ister inanma acımasız gerçekler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı