Rusya savaşı seçti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimse yanında düşmanını istemeyeceği için Rusya'nın tutumu doğrudur...
Onlarca yıldır sınırları belli olan, meşru yönetimlere sahip olmuş bir ülkesin. Uluslararası ilişkilerin var, konsoloslukların var, kendine ait bir ordusu ve halkı olan bir ülken var. Senin ülkende bir seçim olacak ve adaylardan birisi ülkeyi X bloğuna yaklaştırma, onlarla daha entegre olma vaadinde bulunuyor. Halkın çok büyük kısmı bunu olumlu karşılıyor, kendi iradeleriyle %70'in üzerinde bir oy veriyorlar. Bunun sonucunda ne beklenir? Bu vaadi vermiş olan ve seçimi kazanmış olanın bunu yapmasını beklersin değil mi?

Meşru bir yönetim, bağımsız bir ülke buna uyuyor ve daha önceki doğu bloğu Avrupa ülkelerinin "neredeyse hepsinin" yapmış olduğu şeyi yapıp batıyla entegre olmak için işleme başlıyor. Meşru olan, bağımsız olan bir ülkenin halkın iradesiyle verdiği bir karardan dolayı saldırıya uğramasının doğru olabilecek bir tutumu yoktur. Putin geçen yıl kendi ağzıyla söyledi eski SSCB ülkelerini kendi toprağı olarak gördüğünü ve sınırlarına saygı duymadığını. Bu adam kendi ağzıyla ne yapmak istediğini söylüyor, hâlâ savunanlar var. Şaka gibi.

Rusya'nın şu anda yaptığı şeyle, Türkiye'nin zamanında NATO'ya girmek istediği zaman başka bir ülke tarafından istila edilmesi (edilseydi) aynı şey. Kabul edilemez.

Putin'in nasıl bir diktatör bozuntusu olduğunu görmek için de çok araştırmanıza bile gerek yok. Çeçenistan'da, Gürcistan'da, Ukrayna'da yaptıklarına bakın. Ermenistan'ı nasıl başka bir kuklasına dövdürüp tekrar sözünü dinletmesine, Belarus'u nasıl kuklası gibi kullandığına, Ukrayna ve Kazakistan'da fonladığı ayaklanmalara bakmanız yeterli.

İyi emperyalist, haklı emperyalist diye bir şey yoktur. Bunu anlayın artık, bu bir seçim meselesi. Ukrayna'nın dibinde yıllardır Rus istila ordusu varken buna karşı müttefik aramasından daha doğal bir şey yok. Sizlerin kafasına göre Ukrayna'da seçim de olmasın, Putin güçlü o ne derse o geçsin başa kukla olarak... Ne güzel iş.

O zaman yarın Gürcistan yine istila edilip (ki olacak, 2008'de Abhazya'yı almışlardı) Ruslar ile tekrar sınır komşusu olduğunda biz Rus kuklası hükümet istiyoruz, adam haklı olarak sınırında NATO ülkesi görmek istemiyor de.

Son düzenleme:
@Yararsız Üye Türkiye'nin Suriye'de sınır güvenliği için yapmış olduğu operasyonlarda ne işimiz var orda diyen insanlar; bugün Rusya yanında tehlike istemiyor, haklılar diyebiliyor maalesef.

Ukranyalılardaki cesaretin çeyreği suriyelilerde oldaydı şu an Suriye'de yaşıyorlardı.

Suriye içten bölündü insanların ülkesine karşı güveni kalmamıştı kaçmayı tercih ettiler bunu doğru olduğunu savunmuyorum ama Ukrayna'nın askeri gücü ile Suriye'ninki hiçbir zaman aynı değil.

@Jack of Blades Türkiye'nin Suriye'de sınır güvenliği için yapmış olduğu operasyonlarda ne işimiz var orda diyen insanlar; bugün Rusya yanında tehlike istemiyor, haklılar diyebiliyor maalesef.
Bazı kişiler de biz Suriye'de ne yapıyorsak Rusya'da Ukrayna'da onu yapıyor diyor. Deliriyorum görünce, ağır giresim geliyor da forum kuralları var malum.

Suriye'nin toprak bütünlüğü kalmamış, hükümetin yönetim alanı daralmış, bizim sınırımızda ise hiçbir politik meşruiyeti olmayan terör grupları istilasında bir alan var. Politik sınırı bile kalmamış, meşru olmayan terör gruplarına karşı yapılan operasyonlar ile, tamamen meşru olan bir ülkeye faşist bir diktatörün ıslak rüyasını gerçekleştirmek için yaptığı istilayı bir tutuyorlar. Şaka gibi diyorum ya, gerçekten bunun farkını kavrayamamak için çok ayrı bir kafa yapısında olmak lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı