RX 5700 XT ile mining kârlı mı?

Satanay

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ege Bölgesi
Merhaba arkadaşlar, öyle hobi olarak araştırıyordum ve birkaç hesaplama sonucunda fark ettim ki RX 5700 XT tek başına aylık bir 600-700 TL rahat getiriyor gözüküyor. Fakat konuyu araştırdığımda ise insanlar Türkiye'de bu işin pek kârlı olmayacağını söylüyor.

Benim merak ettiğim elektrikten hiç anlamam ve nasıl hesaplanır bilmem. Kart mining programında şu anda 190 Watt çekiyor. Şimdi ben bunu bir ay yaparsam görünürde 600-700 TL para elime geçecek. Peki elektrik ne kadar gelecek, bana zararı ne olacak, kartın bir anda mevta olma ihtimali var mı?

Selamlar.
Tek kart ile mining önerilmiyor ama hesaplamaları detaylı yapmak isterseniz belli siteler mevcut.
Uv+oc ile 54 Mh'a ulaşabiliyorsunuz sentetik değerlere göre.
Sizin için küçük bir hesaplama yaptığımda 54mh ve 190W güç tüketimi üzerinden(190W ı daha aşağıya çekebiliyor insanlar UV ile ) yaklaşık ayda 98.11 dolar gibi bir para kalıyor.(elektrik ücretinin ödenmiş hali ile.)

Merhaba arkadaşlar, öyle hobi olarak araştırıyordum ve birkaç hesaplama sonucunda fark ettim ki RX 5700 XT tek başına aylık bir 600-700 TL rahat getiriyor gözüküyor. Fakat konuyu araştırdığımda ise insanlar Türkiye'de bu işin pek kârlı olmayacağını söylüyor.

Benim merak ettiğim elektrikten hiç anlamam ve nasıl hesaplanır bilmem. Kart mining programında şu anda 190 Watt çekiyor. Şimdi ben bunu bir ay yaparsam görünürde 600-700 TL para elime geçecek. Peki elektrik ne kadar gelecek, bana zararı ne olacak, kartın bir anda mevta olma ihtimali var mı?
Tek bir kart ile elektrik masrafı daha yüksek gelecektir. Şu sıralar eline bedava kart geçmediği sürece kâr elde edeceğini sanmıyorum.

Türkiye'de ki arkadaşlar pek bir şey bilmediği için sallıyorlar. Az sonra elektriği bile karşılamaz ve kartına zarar verir gibi saçma sapan cevaplara alacaksınız.

Gerçeğe gelirse kartınızın için belirli voltaj değerlerini tutturabilirseniz 130-120W civarlarında 50 Mh/s civarında bir kazım gerçekleştirebilir. Eğer kartınızı stabil 60 altında bir derecede de tutturabilirseniz ciddi bir karınız olur. Geri kalan yorumların hepsini unutun. Eğer kartını sabit değerlerde 60'ın üstü olmayan derecelerde çalıştırırsanız hiçbir şekilde kartınıza zarar vermeyecektir.

Türkiye'de ki arkadaşlar pek bir şey bilmediği için sallıyorlar. Az sonra elektriği bile karşılamaz ve kartına zarar verir gibi saçma sapan cevaplara alacaksınız.

Gerçeğe gelirse kartınızın için belirli voltaj değerlerini tutturabilirseniz 130-120W civarlarında 50 Mh/s civarında bir kazım gerçekleştirebilir. Eğer kartınızı stabil 60 altında bir derecede de tutturabilirseniz ciddi bir karınız olur. Geri kalan yorumların hepsini unutun. Eğer kartını sabit değerlerde 60'ın üstü olmayan derecelerde çalıştırırsanız hiçbir şekilde kartınıza zarar vermeyecektir.

Doğru bilgilendirmeniz için teşekkür ederim kendim adına. İnsanların mining ile bilgisi zayıf olduğu için bilmeden veya az bilerek yorum yapabiliyorlar.

Evet. RTX 2060 bile 60 Euro getiriyor elektrik masraflarını katarsak. Bir de under Volt yaparsa daha az elektrik harcar.

Peki bu ısı derecelerinde önemli olan çip setin sıcaklığı mı? Zira sıcaklıklar şu halde:

MSI Afterburner ve mining programında: 53 derece.
AIDA 64'ten bakıldığında ise:
GPU Hotspot: 54 derece.
GPU Belleği: 78 derece.
GPU VRM: 53 derece.

Şimdi ben bu durumda programın söylediği 53 dereceyi görüp sıkıntı yok mu demeliyim yoksa AIDA'da yazan GPU Belleği'nin 78 olmasını risk mi saymalıyım?

Peki bu ısı derecelerinde önemli olan çip setin sıcaklığı mı? Zira sıcaklıklar şu halde:

MSI Afterburner ve mining programında: 53 derece.
AIDA 64'ten bakıldığında ise:
GPU hotspot: 54 derece.
GPU belleği: 78 derece.
GPU VRM: 53 derece.

Şimdi ben bu durumda programın söylediği 53 dereceyi görüp sıkıntı yok mu demeliyim yoksa AIDA'da yazan GPU belleği'nin 78 olmasını risk mi saymalıyım?
Dereceler gayet iyi. 78 derece olan Memory'nin sıcaklıklarıdır ve genel anlamda kartın memoryisini kullanan bir işlem için 78 gayet kabul edilebilir. Siz genel olarak bu değerin 85'i aşmamasına dikkat edin.

Hayır hocam. Elektrik masrafı kartın getirisinden daha yüksek gelmiyor.

Evet. RTX 2060 bile 60 Euro getiriyor elektrik masraflarını katarsak. Bir de under Volt yaparsa daha az elektrik harcar.
Bilgilenmiş oldum sağ olun :D. Kusuruma da bakmayın genellikle bunları gördüğüm için bunları ilettim.

Bir ara bende böyle konulara merak salmıştım ve bana hep tek kart elektrik masrafları ile elinize geçse geçse 5 6 tl gibi bir kâr kalır dendi.

Yeni konular

Geri
Yukarı