RX 580 8 GB neden alınmamalı?

İyi sosyaller. Muhtemelen herkesin birbirini hunharca linçleyeceği konuya hoş geldiniz. Bugün neden RX 580 GB'ın alınmaması gerektiğini konuşacağız.

1- Çıkış Yılı

RX 580, 2017 yılında piyasaya sürülmüş bir karttır. 6 yılı devirmiş bu kartın çok temizini bulsanız bile, sorun yaşamanız muhtemeldir.

2- RX 500 Serisinin Genel Sorunları, Dengesizliği ve Yazılım Problemleri

Aslında RX 590 hariç, RX 500 serisinde kronik sorunlu diyebileceğimiz bir kart yok gibi görünüyor ama RX 400 ve 500 serisi, 6000 ve 7000 serisi kadar stabil değildir. Hatta şuan AMD'yi kötüleyen kişilerin, kötüleme sebeplerinden birisi de, RX 400 ve 500 serisi kartlardır. WattMan sorunun yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu kartlardır.

3- Güç Tüketimi

Rakibi olan GTX 1060 6 GB'ın TDP değeri 120W iken, RX 580 8 GB'ın 185W'dır. Bu da eski AMD kartların bir dezavantajı olarak sayılabilir.

Screenshot_8.png
Screenshot_7.png

4- Mining

RX 580 8 GB, mining işlerinde yoğun olarak kullandı. Çünkü gayet güzel bir mining performansı vardı. Rakibi GTX 1060 6 GB'ında mining performansı nispeten iyiydi fakat RX 580 8 GB kadar iyi değildi.

5- BIOS

Az önce miningden bahsettik ve mining için kullanılırken, bu kartlara saçma sapan BIOS'lar atıldı. Bu da kartı yıpratan ve yoran bir durum.

6- Fiyat

Gerçekten bu kartı almak için hiçbir neden yok. Rakibi olan GTX 1060 6 GB ile performansları ve fiyatları neredeyse aynı. 2 GB VRAM farkı olsa da, bu neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor. Tabii ki bunların hepsi eski ve yıpranmış kartlar. Hatta 1060, 7 yıl önce satışa çıkmış bir kart ama sorun çıkarma ihtimali daha düşük. Bu iki kartında mining yapılmamış, çok temiz kullanılmış ve bakımları yapılmış hallerini bulsanız bile, çok eski oldukları için başınızı ağrıtabilirler.

Önerim

Benim önerim; ikisini de almamak. Bu kartlar 1500-2000 bandına satılıyor. 2000-2300 TL civarına GTX 1650/S satılıyor. GTX 1650/S, bu iki kartında gerisinde kalsa da, en azından modern ve daha stabil bir kart. GTX 1650/S almanız önerimdir.

Not

Siz bu kartı almış ve sorunsuz kullanmış olabilirsiniz ama maalesef ki, bu kullandığınız kartın dezavantajlarını yok saymaz. Rica ediyorum, kişisel deneyimlere göre bileşen önermeyin. Hata yaptığım yerler var ise, düzeltebilirsiniz. Linçlemeye ve tartışmaya yönelik mesajlara cevap vermeyeceğim. Teşekkürler. 💙 ⚡

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

@Emir M. @SEMIKAANCAKIR @DarKSaGaa @Elio Talvinen

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    958 bayt · Görüntüleme: 328
Son düzenleme:
RX580'i 1060 6 GB'dan daha iyi bir kart olarak görüyorum. Mesela miningden bahsedilmiş, evet RX580'in mining performansı biraz daha iyi ama mining de ek bakılan şey bu değil. Mesela güç tüketimi de çok önemli çünkü elektrik bedava değil. Günlerce, haftalarca açık kalıyor bu kartlar. Baktığımızda konuda 1060'ın daha az güç tükettiği belirtilmiş.

1060 1 yıl daha yaşlı bir karttı sanırım.

Temiz bir RX580 1500 civarına bulunurken temiz bir 1060 6 GB'ı 1800'e bulmak zor. Arada 5/1 fiyat farkı var.

Videolarda da görülüyor ki RX580 çoğu yerde %10 fark atıyor. Ayrıca 2 GB VRAM de işimize yarar.

WattMan dediğimiz 5000 serisi ile ün salmıştır. 500 serisi 6000 serisi kadar olmasa da gayet stabil çalışıyor.

Sonuç olarak bütçe varsa GTX1650 alınması başlıca önerimdir. Artmıyorsa RX580 daha iyi bir tercih olacaktır. 1650S

Bütçe arttırılıp kart alınacaksa en az 1660 olmalı, 1650 için değmez

Onlar 3K da başlıyordu. 1650 hem güncellik açısından hem de stabilite açısından daha iyi olur. Ha VRAM kısıtlı biraz, yüksek ayarlar ile işimiz varsa mantıksız olur.

1650, RX570'den bile güçsüz, bölgeye göre 1660 serisi 2.2K ve 2.4K'den başlıyor 2.elde. 1650 değil 1660 için bütçe arttırmaya değer, 1650S desen oda 1660 parası.

1 sene RX590 Nitro+ kullandım zamanına göre NVIDIA'dan daha ucuza almıştım sıfırını çok büyük bir sorunda yaşamadım. Bu kartların tercih edilmesinin sebebi her zaman F/P olmasıydı zaten WattMan sorunu olmasa piyasayı fiyatları ile silerlerdi.

İyi sosyaller. Muhtemelen herkesin birbirini hunharca linçleyeceği konuya hoş geldiniz. Bugün neden RX 580 GB'ın alınmaması gerektiğini konuşacağız.

1- Çıkış Yılı

RX 580, 2017 yılında piyasaya sürülmüş bir karttır. 6 yılı devirmiş bu kartın çok temizini bulsanız bile, sorun yaşamanız muhtemeldir.

2- RX 500 Serisinin Genel Sorunları, Dengesizliği ve Yazılım Problemleri

Aslında RX 590 hariç, RX 500 serisinde kronik sorunlu diyebileceğimiz bir kart yok gibi görünüyor ama RX 400 ve 500 serisi, 6000 ve 7000 serisi kadar stabil değildir. Hatta şuan AMD'yi kötüleyen kişilerin, kötüleme sebeplerinden birisi de, RX 400 ve 500 serisi kartlardır. WattMan sorunun yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu kartlardır.

3- Güç Tüketimi

Rakibi olan GTX 1060 6 GB'ın TDP değeri 120W iken, RX 580 8 GB'ın 185W'dır. Bu da eski AMD kartların bir dezavantajı olarak sayılabilir.

Eki Görüntüle 1907422Eki Görüntüle 1907420
4- Mining

RX 580 8 GB, mining işlerinde yoğun olarak kullandı. Çünkü gayet güzel bir mining performansı vardı. Rakibi GTX 1060 6 GB'ında mining performansı nispeten iyiydi fakat RX 580 8 GB kadar iyi değildi.

5- BIOS

Az önce miningden bahsettik ve mining için kullanılırken, bu kartlara saçma sapan BIOS'lar atıldı. Bu da kartı yıpratan ve yoran bir durum.

6- Fiyat

Gerçekten bu kartı almak için hiçbir neden yok. Rakibi olan GTX 1060 6 GB ile performansları ve fiyatları neredeyse aynı. 2 GB VRAM farkı olsa da, bu neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor. Tabii ki bunların hepsi eski ve yıpranmış kartlar. Hatta 1060, 7 yıl önce satışa çıkmış bir kart ama sorun çıkarma ihtimali daha düşük. Bu iki kartında mining yapılmamış, çok temiz kullanılmış ve bakımları yapılmış hallerini bulsanız bile, çok eski oldukları için başınızı ağrıtabilirler.

Önerim

Benim önerim; ikisini de almamak. Bu kartlar 1500-2000 bandına satılıyor. 2000-2300 TL civarına GTX 1650/S satılıyor. GTX 1650/S, bu iki kartında gerisinde kalsa da, en azından modern ve daha stabil bir kart. GTX 1650/S almanız önerimdir.

Not

Siz bu kartı almış ve sorunsuz kullanmış olabilirsiniz ama maalesef ki, bu kullandığınız kartın dezavantajlarını yok saymaz. Rica ediyorum, kişisel deneyimlere göre bileşen önermeyin. Hata yaptığım yerler var ise, düzeltebilirsiniz. Linçlemeye ve tartışmaya yönelik mesajlara cevap vermeyeceğim. Teşekkürler. 💙 ⚡

@Emir M. @SEMIKAANCAKIR @DarKSaGaa @Elio Talvinen
2017'den bu zamana 6 yıl mı olmuş? Vay be!

Sorunsuz dört dörtlük bir AMD kart kullanamadım nedense. RX470, RX580, 5600XT, 6500XT hep yazılımsal sorun yaşadım. Wattman olsun, drop yeme olsun, ekran kartını görmeme DDU ile silip yeniden yazılım yüklemeler, PSU seçiciliği.Yani haftalık olmasa da aylık bir kere yaşattı.

Nvidia bu işin piri telefonun Apple'ı gibi. İnanın artık korkar oldum ne laptopta ne de masaüstünde AMD GPU kullanmaya.

İşte fiyat iş bitirici oluyor.

Bende de MSI RX470 var formattan önce kitleniyordu kernel hatası veriyordu formattan sonra da oyuna daha girmeden masaüstüne atıp AMD hata raporu aracı çıkıyordu undervolt veya underclock denemedim ama xmp kapatınca hatalar gitti bios güncellemesi amd sürücüleri fastboot gibi çözümleri denemiştim şuan halen xmp kapalı bir ara manuel olarak uğraşmam lazım ama en yakın zamanda Nvidia kart düşünüyorum artık yine de hakkını yemeyeyim kütüphanemde açmadığı oyun yok canavarın 😂

Geri
Yukarı