Rehber RX 580 Undervolt Rehberi

Bilindiği gibi RX serisi kartlar gereğinden fazla voltajla yüksek güç çekerek daha fazla ısınıyor. Aşağıda RX 580 için güç tüketimini ciddi şekilde azaltan birkaç ayara ve test sonuçlarına göz atacağız. Öncelikle elimde bulunan kartın modeli ve stok değerleriyle başlayalım. Elimdeki kart Sapphire RX 580 NITRO+ 4GB (Elpida) ve değerleri aşağıdaki gibi:
  • Core: 1411MHz, 1.15V
  • Memory: 1750MHz, 1.00V
Kartın stok halde ne kadar güç tükettiğini oyunlardaki durumuna bakarak yorumlayalım.

Battlefield 1

bf1stok.png

GTA 5

gta5stok.png

Far Cry: Primal

primalstok.png

Genel ortalamaya bakarsak kart yük altında 155W ve üzeri güç tüketiyor. Sıcaklık normalin üzerinde. Genellikle karşısında konumlandırılan GTX 1060 6 GB ekran kartına göre güç değerleri oldukça yüksek. Şimdi de undervoltlu, bellek hız aşırtmalı ve özel fan profilli kartın güç tüketimine ve sıcaklıklarına göz atalım. Tüm ayarlar AMD'nin kendi programı üzerinden yapıldı. Değerler aşağıdaki gibi:

1.png

Bellek gecikmesini azaltmak ekstradan %5 performans kazandırır. Bu sebeple 2. seviyeyi seçelim.

2.png

Fan ayarları: 55C/%18 - 60C/%20 - 65C/%40 - 70C/%60 - 75C/%80

Bu ayarlarla birlikte kart genel olarak 65 dereceyi aşmıyor.

AMD'nin Adrenalin 2020 sürücüsünü kullananlar ise ayarlara aşağıdaki şekilde ulaşabilirler.

1.png

"Ayarlanıyor" bölümüne giriyoruz.

2.png

Oradan kontrolü manuel yapıp değerleri giriyoruz. Fan profilini oluşturmak için Fan Ayarı kısmındaki Gelişmiş Kontrol'ü tikleyin. Ardından önünüze gelen tablodan istediğiniz değeri veya üstte önerdiğim değerleri girebilirsiniz.

Yeni değerlerle oyun testleri:

Battlefield 1

bf1.png

GTA 5

gta5.png

Far Cry: Primal

primal.png

Undervolttan ve bellek hız aşırtmasından sonra kartın ortalama 118W güç tüketimi var. Bu da yaklaşık 35-40W daha az güç tükettiği anlamında geliyor. Böylelikle hem GTX 1060'ın güç tüketimine eriştik, hem de aradaki performans farkını bir tık daha açtık. Ayrıca özel fan profiliyle sessiz ve daha serin çalışıyor kart. Core tarafında kıstığım 10 MHz'ye karşılık bellekte 100 MHz arttırma ve gecikme değerlerini düşürme ile FPS değerlerinde artış yaşandığını görebilirsiniz. VRAM tarafında Elpida bellekler sebebiyle 1875 MHz üzeri her değer kartın bellek hatası vermesine sebep oluyor. Bunu HWiNFO64 üzerinden takip ettim, 0 hatayı yakalamaya çalıştım ve bu değerlere ulaştım. Samsung/Hynix belleklere sahipseniz 2000 ve üzerini rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Unutmadan belirteyim. Üstteki değerler bende stabil çalışıyor ancak sizde kesin olarak stabil çalışacak diye bi' kaide yok. Ayrıca test ederken eğer crash verirse neden kaynaklandığını bulmak amacıyla adımları tek tek uygulayın. Yoksa çekirdek ve bellek değerlerini aynı anda değiştirdiğinizde aldığınız crashin neden kaynaklandığını bulmak zor olabilir. Okuduğunuz için teşekkürler. İsteklerinizi veya eksik gördüğünüz noktaları belirtirseniz sevinirim.

İyi forumlar!

Stabilite Testi:

3DMark'ın Fire Strike Ultra testini stres testi olarak yapın. Eğer tamamlarsa genel olarak stabildir. OCCT, kartın sınırlarını fazlasıyla zorladığında stabilitesini bozabilecek duruma getirebiliyor, sıcaklıkları kart ile asla göremeyeceğiniz noktalara çekebiliyor. Fire Strike Ultra ile daha gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özel Fan Profilinde Zero RPM Etkinleştirme:

Zero RPM manuel fan kontrolünde devre dışı kalır. Bunu etkinleştirmek için AMD Memory Tweak aracını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sağ alt bölümden Zero RPM kutusunu tiklemek ve uygulamak.

1.png

Bunun dışında programa ihtiyaç duymadan kaydettiğiniz profildeki ID 18 bölümünü "False" yerine "True" yaparak Zero RPM'i etkinleştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
@Artexalp AMD'nin kendi yazılımını ve Zero RPM'i açmak için AMD Memory Tweak programını öneririm. Öncelikle frekansları ellemeden core voltajını 100mV gibi azaltın. Ardından bellek gecikme seviyesini 2'ye alın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Şimdi özel fan profili oluşturabilirsiniz. Alttakini aktif olarak kullanıyorum ve kart 60 dereceye ulaşmıyor.

1.png

(50C/%18, 55C/%40, 60C/%60, 70C/%100)

Zero RPM bildiğim kadarıyla kart 50 dereceyi geçmediği sürece fanları çalıştırmıyor. O ayar özel fan profili oluşturduğumuzdan Wattman üzerinden aktifleştirilemiyor. Bu sebeple AMD Memory Tweak programını kullanmanızı öneririm.

a.png

O halde Asus programını herhangi bir çakışma olmaması için kaldırmak mantıklı olabilir. Msı afterburner gibi yazılımlara da bulaşmamak gerekli.
Direk sadece amd uygulamaları daha stabil ve mantıklı olacaktır sanırım.

@Artexalp AMD'nin kendi yazılımını ve Zero RPM'i açmak için AMD Memory Tweak programını öneririm. Öncelikle frekansları ellemeden core voltajını 100mV gibi azaltın. Ardından bellek gecikme seviyesini 2'ye alın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Şimdi özel fan profili oluşturabilirsiniz. Alttakini aktif olarak kullanıyorum ve kart 60 dereceye ulaşmıyor.

Eki Görüntüle 420441

(50C/%18, 55C/%40, 60C/%60, 70C/%100)

Zero RPM bildiğim kadarıyla kart 50 dereceyi geçmediği sürece fanları çalıştırmıyor. O ayar özel fan profili oluşturduğumuzdan Wattman üzerinden aktifleştirilemiyor. Bu sebeple AMD Memory Tweak programını kullanmanızı öneririm.

Eki Görüntüle 420442
Hocam benim kart Asus ve MSİ Afterburner ile oyun içi değerleri takip ediyorum. Özel fan ayarını Afterburnerden yapsam olur mu? Orda da 55 dereceye kadar fanlarım dönmeyecek şekilde bir ayar kullanıyorum şuan.
Bir de voltajı -100 yerine daha fazla düşürürsem FPS kaybı yaşar mıyım? Stabil bir değer yakalasam örneğin -160mV. FPS düşer mi? Ayrıca gecikme değeri vs. başka ayarlanacak bir durum var mı?

O halde Asus programını herhangi bir çakışma olmaması için kaldırmak mantıklı olabilir. Msı afterburner gibi yazılımlara da bulaşmamak gerekli.
Direk sadece amd uygulamaları daha stabil ve mantıklı olacaktır sanırım.
Afterburner'ı oyun içi değerleri takip amacıyla kullanabilirsiniz. Problem yaratmayacaktır.
Hocam benim kart Asus ve MSİ Afterburner ile oyun içi değerleri takip ediyorum. Özel fan ayarını Afterburnerden yapsam olur mu? Orda da 55 dereceye kadar fanlarım dönmeyecek şekilde bir ayar kullanıyorum şuan.
Bir de voltajı -100 yerine daha fazla düşürürsem FPS kaybı yaşar mıyım? Stabil bir değer yakalasam örneğin -160mV. FPS düşer mi? Ayrıca gecikme değeri vs. başka ayarlanacak bir durum var mı?
Problem çıkarmaz. FPS kaybı yaşamazsın. Oyunlarda ani çökme veya artifacts görmüyorsan problem yok demektir.

Afterburner'ı oyun içi değerleri takip amacıyla kullanabilirsiniz. Problem yaratmayacaktır.

Problem çıkarmaz. FPS kaybı yaşamazsın. Oyunlarda ani çökme veya artifacts görmüyorsan problem yok demektir.
Yardımların için çok teşekkür ederim. Akşam yapacağım. Sonuçları yazarım.
Hocam şimdi her değerden -100 şeklinde düşürdüm. Fan ayarını yapamadım fan hızı en az %44 oluyor otomatikte bıraktım. Bellek gecikmesini de 2. seçeneği seçtim. Evet performans artışı oldu ancak sıcaklıklar daha da arttı🤣. Ayarlarım:
Ekran Alıntısı (2).PNG

Fan ayarını ayarlayamıyorum %44'ün altına düşmüyor.
Ekran  2.PNG

Bu da bellek gecikmesi:
Ekran Alıntısı23.PNG

MSİ Kombuster değerleri:
Stok voltajda: 6777Poınts, 112FPS ve 77 derece.
Undervolt sonrası: 7134Poınts, 119FPS ve 85 derece.
Bir de kartımdaki bellekler Samsung bellek. Onları OC yapsam çok fazla ısınır mı? Nerden OC yapabilirim?

Son düzenleme:
@Ömer Murat KARACA Fan ayarlarını AMD Memory Tweak üzerinden yapabilirsin ve Zero RPM'i etkinleştirebilirsin. Eğer fanları otomatikte bırakırsan sıcaklıklar yüksek derecelere ulaşır. Fan kontrol bölümünü alttaki resimdeki gibi yap ve uygula. Samsung belleklerin varsa elbette overclock yapabilirsin. Bellek gecikmesini ayarladığın yerden bellek frekansını yönetebilirsin.

a.png

Arkadaşlar farklı bir sorunum var, Rog Strix RX 580 kullanıyorum. Asus GPU Tweak 2 şu an ben de çalışmıyor. Kartın RGB'sini v.s ayarlayamıyorum, program sadece sıcaklığı gösteriyor onun dışında hiç bir fonksiyonu çalışmıyor.

@FurErg Kaldırıp tekrar kurun ve tekrar deneyin. Frekans ve voltaj ayarları için ekstra programa ihtiyacınız yok ayrıca. Wattman üzerinden kolayca halledebilirsiniz.

@FurErg Kaldırıp tekrar kurun ve tekrar deneyin. Frekans ve voltaj ayarları için ekstra programa ihtiyacınız yok ayrıca. Wattman üzerinden kolayca halledebilirsiniz.

Wattman üzerinden RGB ayarları yapılmıyor. Programı kaldırdım, birçok başka sürümünü denedim yine olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı