RX 590 Undervolt Denemeleri

Bunda da haklısın, her oyunda aynı voltaj değerleri yemeyebilir. Sürekli değiştirilmeyecekse her oyunun açıldığı makul bir voltaj değeri girilmeli. AMD'nin Radeon driver yazılımı üzerinden oyuna göre voltaj değerleri atanabiliyor. İnce ayar yapmak isteyen arkadaşlar oraya yönelebilir.

Bu mesajdan önce konudaki test sonuçlarımı inceledin mi? -100 -150mV büyük rakamlar, örneğin bende -75mV her oyunda patlıyor. Önce -75mV yap patlıyorsa bir de 68mV'yi dene bakalım.
Tamam deneyeceğim. Sonuçları yazarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Power limiti düşürmek de undervolt gibidir, gücü düşürür ancak yan etkisi gücü sınırladığından turbo frekansı aşağılara çekmesidir. Akabinde performans da düşer. Test etmek istersen 2 dk OCCT 3D testi yeterli. Başlangıçta power limiti +50 yapmayı unutma. Test esnasında çektiği güç 250W'lara kadar çıkacağı için power limit engeline takılmamalı, yoksa turbo frekans yerine daha düşük frekanslarda test etmiş olursun kartı. Test sonuçları, undervolt performans düşürür diyen "bazı" arkadaşların anlamasına yardımcı olur umarım. Eline sağlık.

Bunda da haklısın, her oyunda aynı voltaj değerleri yemeyebilir. Sürekli değiştirilmeyecekse her oyunun açıldığı makul bir voltaj değeri girilmeli. AMD'nin Radeon driver yazılımı üzerinden oyuna göre voltaj değerleri atanabiliyor. İnce ayar yapmak isteyen arkadaşlar oraya yönelebilir.

Bu mesajdan önce konudaki test sonuçlarımı inceledin mi? -100 -150mV büyük rakamlar, örneğin bende -75mV her oyunda patlıyor. Önce -75mV yap patlıyorsa bir de 68mV'yi dene bakalım.
-68 denedim. Oyun hafif hafif takılmaya başladı ve kapandı. Kaç değer denemeliyim? Kart stok olarak 170W çekiyor oyunlarda. Ve benimki SE model değil bu arada.

-68 denedim. Oyun hafif hafif takılmaya başladı ve kapandı. Kaç değer denemeliyim? Kart stok olarak 170W çekiyor oyunlarda.
Hangi oyunda patladı? Sadece oyun kapanıp masaüstüne atmışsa o başka bir sebepten olabilir. Bu işlemden kaynaklanınca genelde ekran kilitleniyor, fare hareket etmiyor hiçbir şey yapamıyorsun. Sadece reset atılınca bilgisayar düzeliyor. Sen direkt -50mV dene bakalım. Çalışırsa kademe kademe yükseltirsin.
Power limiti düşürmek de undervolt gibidir, gücü düşürür ancak yan etkisi gücü sınırladığından turbo frekansı aşağılara çekmesidir. Akabinde performans da düşer. Test etmek istersen 2 dk OCCT 3D testi yeterli. Başlangıçta power limiti +50 yapmayı unutma. Test esnasında çektiği güç 250W'lara kadar çıkacağı için power limit engeline takılmamalı, yoksa turbo frekans yerine daha düşük frekanslarda test etmiş olursun kartı. Test sonuçları, undervolt performans düşürür diyen "bazı" arkadaşların anlamasına yardımcı olur umarım. Eline sağlık.
Teşekkür ederim. Müsait zamanda bahsedilen diğer testlere de göz atacağım.

Hangi oyunda patladı? Sadece oyun kapanıp masaüstüne atmışsa o başka bir sebepten olabilir. Bu işlemden kaynaklanınca genelde ekran kilitleniyor, fare hareket etmiyor hiçbir şey yapamıyorsun. Sadece reset atılınca bilgisayar düzeliyor. Sen direkt -50mV dene bakalım. Çalışırsa kademe kademe yükseltirsin.
Witcher 3'te patladı. Önceki değerlerde hemen kapanıyordu fakat -68 mV'de hafif hafif takılıp kapandı. -50 deniyorum o zaman.

Yok dokunmadım. 10 dakika Witcher 3 oynadım. -50 değerde kapanmadı. Max 1.67V gördüm. Ve stok haline göre 3 derece azaldı.
1.67V dediğiniz değer muhtemelen hatalı ya da başka birşeyin değeri. Bizim ekran kartı 1.150V dolaylarında çalışıyor, örneğin ben bu oturumda en fazla 1.181V görmüşüm:

1579219214308.png
1579219197990.png

-50mV'de kapanmamasına sevindim. 5'er 5'er artırarak tekrar deneyebilirsiniz.

Edit. Yanlışlıkla 167W yerine 1.67V yazılmış, sonradan düzeltildi.

Son düzenleme:
1.67V dediğiniz değer muhtemelen hatalı ya da başka birşeyin değeri. Bizim ekran kartı 1.150V dolaylarında çalışıyor, örneğin ben bu oturumda en fazla 1.181 görmüşüm:

Eki Görüntüle 487658Eki Görüntüle 487659

-50mV'de kapanmamasına sevindim. 5'er 5'er artırarak tekrar deneyebilirsiniz.
Önceden 1.70W ile çalışıyordu. -50'den sonra 1.50-1.67W arası çalışıyor. Sıcaklık 3-5 derece azaldı. Yarın -55 ve -60 deneyeceğim. Zaten 68'de kapanıyor.

Önceden 1.70W ile çalışıyordu. -50'den sonra 1.50-1.67W arası çalışıyor. Sıcaklık 3-5 derece azaldı. Yarın -55 ve -60 deneyeceğim. Zaten 68'de kapanıyor.
Witcher 3 için 160W civarları gayet normal. Default olarak 175W'da çalışıyordu, ben de test ettim. Witcher 3'de bulunan zaman döngüsü FPS'yi ve diğer şeyleri etkileyip değiştirdiğinden o testi bozup Fallout 4 üzerinden gittim. Stabil olmayacaktı çünkü. Boşa gitmesin yazayım, test sonuçları kabaca şöyleydi:

0 mV & 0 Power Limit: 175 W
0 mV & -10 Power Limit: 158 W
-68 mV & 0 Power Limit: 153 W
-62 mV & 0 Power Limit: 155 W
-50 mV & 0 Power Limit: 160 W
-50 mV & -10 Power Limit: 157 W
-50 mV & -15 Power Limit: 147 W
-50 mV & -20 Power Limit: 140 W

FPS değerleri olmadığından aldatıcı olabilir. Sadece bulunsun diye attım.

Geri
Yukarı