RX 590 Undervolt Yapma

Yalnız sıcaklık değerleri iyi ve kasa yabana atılacak bir kasa değil.
Ama kart silikonu kötü belli yani.
SSD yuvası arkada iki tane. Tek başıma takmaya çalıştım sadece vida yerlerini koyup bırakmışlar SSD yuvalarının herhangi bir destek felan yok. Bir kişi SSD'yi tutacak bir kişi vidalayacak başka türlü olmuyor. 5 dakikalık vidalamayı 1 saatte yaptım SSD sabit durmuyor diye. Kasa küçük olduğu için harddiski yuvasına ters takıp arkadan dolaştırdım kabloyu çünkü kablo yüzünden kasanın kapağı kapanmıyordu. Ekran kartınında şu an kablosu kasaya dayalı tam kapalı değil kasanın camı. 1 Tane fan var içeriye havayı çeken başkada fan yok. Marka kasa felan hikaye böyle model bir kasa için.
Kabloya bişey diyemem ama o HDD yuvası sökme işlemi 3 fanlı sıvı soğutma için yapılıyor genellikle.
Ön paneli söküp öyle takmayı dene, üstte yer var oraya da takabilirsin.

Önden alınan hava dağılmasın diye yanlarda boşluk yok.
Diğer kasada PSU Cover gibi güzel nimetler vardı. Önde 3 tane arkada 1 tane kocaman fan vardı. Tam bir F/P kasasıydı ama kaçırdık işte. Böyle küçük bir kasada değildi bu kasanın küçüklüğü yüzünden sırf harddiski yuvasına ters taktım, ekran kartının kablosundan cam kapanmıyor. Temperli cam gibi özellikleri vardı o kasanın.
@Akerfeldt Çok garip. Problem nerede anlayamadım. Tek başına da olsa, toplu şekilde de olsa sıkıntısız çalışıyor sistem.
Hocam güç limiti 0 dayken bütün voltajları 5 düşürüp denedim. 40 saniye test yaptım hiç error vermedi. Güç limitini fullediğimde error veriyor. Güç limitinin full olması şartmı undervolting için?

Son düzenleme:
@Akerfeldt Normalde kart 175W ile sınırlı. Power limiti arttırmak, kartın 260W'a kadar güç çekmesine izin veriyor. İstersen bu testi pas geçip oyunlarda da deneyebilirsin. Crash verene kadar yavaş yavaş düşür ve test et. En sonunda stabil olduğu voltajı bulabilirsin. Öneri olarak BF1 ve Witcher 3 gibi oyunları verebilirim.

@Akerfeldt Normalde kart 175W ile sınırlı. Power limiti arttırmak, kartın 260W'a kadar güç çekmesine izin veriyor. İstersen bu testi pas geçip oyunlarda da deneyebilirsin. Crash verene kadar yavaş yavaş düşür ve test et. En sonunda stabil olduğu voltajı bulabilirsin. Öneri olarak BF1 ve Witcher 3 gibi oyunları verebilirim.
Hocam benim düşüncem o power limiti fullemem errorlere sebep oluyor. Power limiti 0 da tutup voltajı düşürünce error vermiyor. Ayrıca şöyle ingilizce videolarda buldum bu ayarlarıda denesemmi denemesemmi diye düşünüyorum.
1. video =
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2. video =
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu resim 1. videoya ait.
11111.jpg

Bu resim 2. videonun açıklamasına ait.
2222222.jpg

@Akerfeldt Powerı yükseltmediğin sürece OCCT'de frekansın asla tavan frekansa vurmaz. Dediğim gibi, OCCT yerine oyunlarda test edebilirsin. Tamamen stabil olmayacak ancak oyunlar için yeterli stabiliteyi sağlayabilirsin.

@Tolga Samet Bu voltaj ayarlarını denedikten sonra Watch Dogsa giriyorum, %100 yük altında 1560 MHz de çalışıyor kart MSI Afterburner'ın verilerine göre. Yani kart boştayken bir sorun olacağını sanmıyorum, sadece ne bileyim GTA V, RS6, WITCHER3, WATCH DOGS ve benzeri oyunlarda hem 1560 MHz alayım hemde şu voltaj düşük olsa oyunlarda kart rahat çalışsa yeter.
Sizin yaptığınız gibi 10-20 MHz aralığında çekirdek hızıda düşürebilirim eğer gerekiyorsa. 2-3 fps yi sorun etmem.

@Akerfeldt Deneyebilirsin, oyuna girmeden önce voltajı düşür. 5 dakika içinde hata çıkmazsa tekrar düşür. Hata çıkarsa eski halinde en az 1 saat test et.
Kartın çekirdek hızını ne kadar düşürmem gerek bütün seviyelerde? Voltajı 10 ar 10 ar düşürerek test ediyorum. Ama power limit biraz sorun benim için fullediğimde OCCT testinde ekran donuyor ve wattman ayarları sıfırladı yazıyor ekran gelip gidiyor.

@Akerfeldt Frekans düşürmene gerek yok. 12.5mV kadar düşürürsen her kademede kafidir. Power limiti arttırmana gerek yok oyunlarda, zaten o sınırlara imkanı yok ulaşamazlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı