Ryzen 3600 ısınma sorunu

KAAN_OZSOY

Hectopat
Ryzen 3600, MSI B450 GAMING Plus, MSI RTX 2070 Gaming Z'li bir sistem topladım. İşlemcinin sıcaklık değerlerine baktığım zaman boşta 50-60(stok soğutucuyla) derece olduğunu gördüm. BIOS'um güncel olmasına rağmen sıcaklık değerleri hâlâ çok yüksek. Yeni bir BIOS yayınlanacak mı ya da sıcaklığı nasıl düşürebilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    350,7 KB · Görüntüleme: 118
Ryzen 3600, MSI B450 GAMING Plus, MSI RTX 2070 Gaming Z'li bir sistem topladım. İşlemcinin sıcaklık değerlerine baktığım zaman boşta 50-60(stok soğutucuyla) derece olduğunu gördüm. BIOS'um güncel olmasına rağmen sıcaklık değerleri hâlâ çok yüksek. Yeni bir BIOS yayınlanacak mı ya da sıcaklığı nasıl düşürebilirim?
Hocam soğutucunuz yetersiz olabilir mi? Benimki boşta 35-40 derece arası. Oyunda ve yükte de 55-58 derece arasına çıkıyor. Radyatörü quiet modda kullanıyorum bir de. Balanced veya extreme moda aldığımda daha da düşüyor sıcaklıklar.

Bios'da overclock işlemci frekansı sekmesinden işlem yaptınmı ?
Hayır yapmadım.
Kasanızın modeli nedir? Hava sirkülasyonu yeterli mi? Odada soğutma kullanıyor musunuz?
Kasam Thermaltake View27.
kasanızın iç havalandırması nasıl ? + işlemci fanının temizlik durumu nedir ? bilgi verebilriseniz daha iyi yardımcı oluruz ?
Kasada 4 adet fan var. İşlemci fanı kasa yeni olduğu için temiz.
Hocam soğutucunuz yetersiz olabilir mi? Benimki boşta 35-40 derece arası. Oyunda ve yükte de 55-58 derece arasına çıkıyor. Radyatörü quiet modda kullanıyorum bir de. Balanced veya extreme moda aldığımda daha da düşüyor sıcaklıklar.
Soğutucum kutudan çıkan stok soğutucu. Siz hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz?

Biostan Core Boost Performance kapatmanı öneririm benimde R5 2600 50 - 55 çıkıyordu şuan 40-45 sabit oyunlarda 65 streste 76 derece stok soğutucu ama istersen benim gibi bir soğutucu alabilirsin ben ileride oc yapmak için Arctic Freezer 34 DUO sipariş verdim.

Biostan Core Boost Performance kapatmanı öneririm benimde R5 2600 50 - 55 çıkıyordu şuan 40-45 sabit oyunlarda 65 streste 76 derece stok soğutucu ama istersen benim gibi bir soğutucu alabilirsin ben ileride oc yapmak için Arctic Freezer 34 DUO sipariş verdim.
Yeni bir bios yayınlanarak çözülecek deniyordu diğer konularda. 30 Ağustos'ta bir bios yayınlanmış, onu kurmuştum ilk aldığımda ama sıcaklık değerleri değişmedi, hâlâ boşta 50-57 derece arasında.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı