Ryzen 5 3600 89 derece oluyor

RSK06

Hectopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600 kullanıyorum, Detroit oynarken oyunu Ultra'ya alınca 2 dakika içinde 89 dereceye kadar çıktı.
3600MHz ile çalışıyor ve 1373 Volt kullanıyor.
Kasanın kapağını açmam bir şey etkilemedi sorun sadece işlemcinin çok ısınmasında stok fan kullanıyorum.
100 TL civarlarında bütçem var bu parayla fan alabilir miyim?
İşlemciyi alalı 2 hafta oldu neden bu kadar çok ısınıyor, herhangi bir ayar yapmam gerekiyor mu gerekiyorsa yardımcı olur musunuz?

Normalde 3600MHz de 1.373 kullanmaması gerekiyor çünkü bu tepe değeri CPB kapalı iken oluşan tepe değeri ve genelde 1.05-1.07v arası değerlerde çalışması gerekiyor siz anakartta elle değer verdiyseniz onu Auto yapıp sadece CPB'yi kapatarak deneyebilirsiniz. O voltajda 100 liralık soğutucuyla da tutamazsınız o işlemciyi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Hiç dokunmadım ayarlara CPB'yi kapatırsam performans duser mi?

Hiç dokunmadım ayarlara CPB'yi kapatırsam performans duser mi?

Şu an zaten CPB kapalı gibi 3.60GHz de kullanıyorsunuz hocam performans düşmez voltajıda herkeste olduğu gibi 1.05vlara gerileteceğini söyleyebilirim Core ratio yu Auto yapıp CPB'yi kapatıp geri dönüş yapın ona göre bir müdehale yapalım 100 liralık işlemci soğutucuya boşa para vermeyin eğer olumlu sonuç alırsak Wraith spire ile 5-10 derece arası daha serin çalıştırabiliriz.

Hocam arkadaş hiç termal macun sürmemiş. Bu sıcaklıklar normal.
Stok soğutucu zaten termal macun sürülü geliyor, neden bir daha macun sürsün ki? Üstelik stok soğutucu üzerinde gelen termal macun oldukça kaliteli.

Bedava şekilde sıcaklık düşürmek istersen CPB ayarını kapatabilirsin.
Uğraşırım dersen CPB kapatıp manuel GHz ve voltaj girebilirsin.
100TL ile sıfır alamazsınız, termal macunlarını değiştirin.
Termal macunu en son ne zaman yenilediniz?

bu fanı alsam değerler ne kadar düşer ?
Stok soğutucu zaten termal macun sürülü geliyor, neden bir daha macun sürsün ki? Üstelik stok soğutucu üzerinde gelen termal macun oldukça kaliteli.

Bedava şekilde sıcaklık düşürmek istersen CPB ayarını kapatabilirsin.
Uğraşırım dersen CPB kapatıp manuel GHz ve voltaj girebilirsin.
cpb kapattım yaklaşık 15 derece düştü
Şu an zaten CPB kapalı gibi 3.60GHz de kullanıyorsunuz hocam performans düşmez voltajıda herkeste olduğu gibi 1.05vlara gerileteceğini söyleyebilirim Core ratio yu Auto yapıp CPB'yi kapatıp geri dönüş yapın ona göre bir müdehale yapalım 100 liralık işlemci soğutucuya boşa para vermeyin eğer olumlu sonuç alırsak Wraith spire ile 5-10 derece arası daha serin çalıştırabiliriz.
Hayır olması gereken 1.100 civarı zaten fark olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı