Ryzen 5 3600 Isınma Sorunu Var mı?

ProofStriket

Kilopat
Yer
Ankara, MAMAK
Daha fazla  
Arkadaşlar yakında Ryzen 5 3600'ün içinde bulunduğu sistem toplayacağım. Ryzen 5 3600 hakkında bazı sorunlar duydum, gördüm. Bazı Ryzen 5 3600 kullanan kişiler, oyunlarda sıcaklığı 80, 90 boşta ise 50, 60 derece oluyor, bazı oyunlarda anlık FPS düşmesi oluyor diyorlar. Bu doğru mu? Ryzen 5 3600 kullanıp da bu sorunları yaşayan var mı?

3600 kullanıyorum ve stok fanla oyunlarda 75 dereceyi geçtiğini görmedim. Ama ilginç olan islemci boştayken 50-55 derecelerde çalışıyor. Oyunlarda şimdilik sorunsuz. 30 temmuzda bir güncelleme gelecekmiş ve işlemci boştayken yükselen voltaj sorununu çözerler umarım.

Bende aynı şekilde 1 hafta oldu alalı unvervolt yaptım 3.8 ghz de stres testinde maximum 65 derecelere geliyor ama performanstan ufal bir miktar kısmam gerekti haliyle.

Bende aynı şekilde 1 hafta oldu alalı unvervolt yaptım 3.8 ghz de stres testinde maximum 65 derecelere geliyor ama performanstan ufal bir miktar kısmam gerekti haliyle.

Please do not undervolt the chip or set a maximum processor state of 99%. These are ineffective and/or detrimental changes.

işin ilginç tarafı AMD özellikle uyarmış undervolt yapmayın. Yani voltajları ile oynamayın otomatik ya da normal de kalsın diye :) AMD tanıtımında bizim işlemcileri miz daha az ısınıyor, daha az güç tüketiyor, şöyle süper, böyle über diye ballandıra ballandıra anlattılar. Fakat görünen işlemcilerin yazılımsal olarak eksiği ile piyasaya sürdüler. Yani erken çıkarttılar. Asus ROG forumların da kullanıcıların bu şikayetleri üzerine itiraf geldi. Anakart üreticileri için de süpriz olmuş. Tam olarak hazır olmadıklarını yeterince fazla test yapamadan piyasaya ürünleri erken çıkarttıkları ile ilgili bir yazı okumuştum.

Güncellemeyi bitirmek üzerelermiş. Son rötuşlar yapılıyormuş. Umarım büyük oranda çözmüşlerdir. 30 Temmuzu bekliyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben AMD kullanmıyorum ama, okuyuncu dehşete kapılıp, yorumları okuduğumda yine bir bulldozer vakası mı demekten kendimi alamıyorum. İnşallah böyle bir şey olmaz, 7700k'dan 3900'e geçmeyi düşünüyorum ve bir süre daha beklemedeyim ve intel'in yeni işlemcilerini görüp, öyle karar vereceğim amd işlemcilerde o zamana kadar oturmuş olur. Aceleye gerek yok.

Merhaba,
3600 kullanıyorum. Stok soğutucu yerine arctic freezer 34 soğutucu aldım. İşlemci boşta 42-45 arası ama oda sıcaklığı da 30 derece civarında. Kasa da 2 tane önde 1 tane 14CM egzoz fanı var. Denetim masasında güç seçeneklerinden dengeliyi seçtim. Yüksek performans ayarında daha çok ısınıyor. Stres testinde 90 dereceleri görüyor. Oyunlarda henüz deneyemedim.

Merhaba,
3600 kullanıyorum. Stok soğutucu yerine arctic freezer 34 soğutucu aldım. İşlemci boşta 42-45 arası ama oda sıcaklığı da 30 derece civarında. Kasa da 2 tane önde 1 tane 14CM egzoz fanı var. Denetim masasında güç seçeneklerinden dengeliyi seçtim. Yüksek performans ayarında daha çok ısınıyor. Stres testinde 90 dereceleri görüyor. Oyunlarda henüz deneyemedim.

Bende CM ML240L sıvı soğutma ile boşta 45-50 derece yük altında 70 derece civarı kullanıyorum. 90 derece yüksek, işlemcinin çalışma limiti 95 derece. Anakart bios güncellemesi yapıp varsayılan (default) ayarları yükleyin. Hala 90 dereceleri görüyorsanız en azından güncelleme gelene kadar. Güç seçeneklerinden AMD Ryzen Power Saver de kullanmayı deneyin. Performans bir miktar düşecek ama sıcaklıkta düşecektir.

Bende CM ML240L sıvı soğutma ile boşta 45-50 derece yük altında 70 derece civarı kullanıyorum. 90 derece yüksek, işlemcinin çalışma limiti 95 derece. Anakart bios güncellemesi yapıp varsayılan (default) ayarları yükleyin. Hala 90 dereceleri görüyorsanız en azından güncelleme gelene kadar. Güç seçeneklerinden AMD Ryzen Power Saver de kullanmayı deneyin. Performans bir miktar düşecek ama sıcaklıkta düşecektir.
Kullanmış olduğunuz sıvı soğutuya rağmen yük altında 70 derece o işlemci için fazla. Zamanla, güncellemeler, iyileştirmelerle düzelecektir.

Geri
Yukarı