Ryzen 5 3600 ısınma ve oyunlarda kasma sorunu

UfukÇ.

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merbahalar.
İmzamda bulunan sisteme sahibim. Kasa içi hava sirkülasyonum iyi diyebilirim.
İşlemcim üzerinde 1 adet MasterLiquid 120L sıvı soğutucu var. Radyotöre ekstradan 1 adet fan daha bağladım. Dönüş hızı iyi.
Kasanın önünden içeri 3 adet fan ile hava giriyor. 1 adet egzos fanı mevcut tepede
Termal macunu yeni ve temiz kullandığımdan eminim.
BIOS son sürümde. Driver ve windows en güncel halinde.
Ekteki fotoğrafta sistem şu an boşta ve fanlar son hız ile çalışıyor.
Keşke AMD almasaydın tesellilerinden dolayı arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden.
Pes 2020 oynarken kasma ve donma yaşıyorum bu sistemle.

Sistem Özelliklerim;
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz.
Radeon RX 5700 XT 8GB sapphire nitro+
Asus Prime B450-Plus. 16GB DDR4 3000 Mhz

Düzenleme: Çok fazla bu sorunla ilgili başlık açıldığının farkındayım. Kule tipi soğutucu al denilmiş diğer arkadaşlara. Ben kule tipi kullandığım halde böyleydi. Sıvı soğutucu aldım hala böyle.

Ekran Alıntısı.JPG

Molex ile PSU’ya bağlamanız daha mantıklı. Son hızda çalışır diye bir şey yok. Ana karttaki SYS fan kısmına çoklayıcı kablosunu ordan çıkan çoklu fan kablolarını da fanlarla birleştirip Molex ile PSU’ya bağlarsınız. BIOS üzerinden Full performance, balance silence modunda ayar yapabilirsiniz. Akasa çoklayıcı ile mümkün.
Ana karttan gücünü almayın. PSU’dan Molex ile alın.

Üstadım sende şekil bir abiye benziyorsun fakat tam anlamadım neyi neye bağlayacağımı :) Bir kırtik daha detaylı anlatır mısın zahmet olmazsa :)

@oneshottt Çoklayıcı üç parça alırsan her numarayı şuraya bağlarsın. Sonra bios ayarlarından pwm fanlar kontrol edilir.
  1. Psu
  2. Ana kart
  3. Fanlar
@oneshottt Şunun gibi

Dosya Ekleri

• 87EB1BCD-40FC-4A0A-A00B-F4A0FFA6978B.jpeg
    87EB1BCD-40FC-4A0A-A00B-F4A0FFA6978B.jpeg
    108,2 KB · Görüntüleme: 32
  • CE6309A8-0291-4363-BB38-788D277CDF43.jpeg
    CE6309A8-0291-4363-BB38-788D277CDF43.jpeg
    118,6 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Cevabınız için çok teşekkür ederim özellikle RAM konusunda aydınlattığınız için. Bu fanları evet anakarta bağlamalıyız voltaj için vs ama anakartada belli bir miktardan çok fan bağlamayın diyorlar hani anakartta arızalanma gibi bir ihtimal olabilir miş. Bir de kasanın önü evet Full mesh. Toz filtresi alıp toz sorununuda çözerim gibime geliyor. Ya da sizin bir öneriniz var mı kasa ve PSU için. Hani PSU dahil kasa mı önerirsiniz yoksa kasayı şundan al PSU'yu şundan gibisinden mi öneriniz olur.

Yani aslında ben kasa+psu birlikte satılan modları desteklemiyorum. Sistem toplarken hiçbir zaman dayatmadan yana değilim. Stok tüketmek için olan aksiyonlar gibi geliyor bana. Ayrıca bu kadar fazla para verip sistem topluyorsan da gold bir psu alacaksın. Tam korumalı, akım kesmeli, yıldırım düşmesine bile dirençli falan. Bu doğrultuda kendimden örnek vereyim, ben hem rgb olması, hem hava akışı, hem kablo yönetimi hem de masa üstü sergilerken daha küçük ve şık duruşu nedeniyle kasa olarak Corsair İcue 200t white kullanıyorum. Psu da Seasonic focus Plus Gold 650w tercih ettim. İş aslında tamamen bütçe meselesi ama, ana sistemi üzerine kurup emanet edeceğin ve o sistemin gücünü vereceğin parçalardan, toplamda 9-10 bin bandına çıkmışken, 200-300 kısmak çok mantıklı gelmiyor. Bu kısma işlemleri performansta çok bir şey kaybettirmeyen ekran kartı, ram vb. gibi aralarında ahım şahım fark olmayan parçalarda yapılır ihtiyaca göre. Fan kısmına gelince de öyle bir şey yok kardeşim, babalar gibi kullanırsın anakartın her bir portunu. Rahat olsun için. Diğer arkadaşın dediği gibi de yapabilirsin ama kablo fazlalığı ve ekstra masraftan başka bişey değil. Önünde sonunda, o fan kablolarını da anakarta bağlamadan hız ayarı yapamazsın, bu çok net.

sonuç budur daha önce hiç bir testi geçemeyen PC x41 1,25v de boşta da sıcaklık 25-30 dereceler de geziyor arctic freezer 34 duo taktıktan sonra

Dosya Ekleri

• son test.png
    son test.png
    306,2 KB · Görüntüleme: 46
PBO kapattım. O şekilde kullanıyorum. boşta 34 dereceyi gördük çok şükür. 2 egzos fan var şu an. BIOS güncelleyeceklerini sanmıyorum bu sorun için. Kartımda bakiye açıldığı an intele geri dönüş yapacağım. Teşekkürler yorumlarınız için

PBO kapattım. O şekilde kullanıyorum. boşta 34 dereceyi gördük çok şükür. 2 egzos fan var şu an. BIOS güncelleyeceklerini sanmıyorum bu sorun için. Kartımda bakiye açıldığı an intele geri dönüş yapacağım. Teşekkürler yorumlarınız için

ben sana çözümü söylemiştim gene dediğimi yapmışsın :D bios güncellemesi şart bende bostu kapatarak kullanıyorum alacaksanda 3700x falan düşünebilirsin yinede sen bilirsin

ben sana çözümü söylemiştim gene dediğimi yapmışsın :D bios güncellemesi şart bende bostu kapatarak kullanıyorum alacaksanda 3700x falan düşünebilirsin yinede sen bilirsin
PBO kapatınca kendimi affedersiniz keriz gibi hissediyorum. Tam verimde çalışsın istiyorum ama maalesef

Intel demişsiniz de hocam hiç Core i9 9900K gördün mü :) Sıvı sogutma olmadan duzgun sogumuyor, Technopat ekibi oyun testi yaparken bile 100 dereceyi görmüştü bir ara. Ryzen 3600 all core turbo yüzünden boşta 40-45 gösteriyor ama zararı yok, oyunda 70 dereceyi pek geçmiyor zaten. Çok kafana takiyorsan stok soğutucu kullanma 250 TL'ye kule tipi bir soğutucu al keyfine bak. 3600 basit bir işlemci degil çoklu çekirdekte 9700K'nın ensesinde bir işlemci.

Siz bir de 300W TDP ile geleceği söylenen 10. nesil Intel'leri bekleyin ;) Nasil soğutulacak çok merak ediyorum. Intel'in 10 çekirdekli Core i7 10900K'sı, AMD'nin 32 çekirdekli Threadripper 3970X'i kadar güç tüketecek deniyor.

Son düzenleme:
Intel demişsiniz de hocam hiç Core i9 9900K gördün mü :) Sıvı sogutma olmadan duzgun sogumuyor, Technopat ekibi oyun testi yaparken bile 100 dereceyi görmüştü bir ara. Ryzen 3600 all core turbo yüzünden boşta 40-45 gösteriyor ama zararı yok, oyunda 70 dereceyi pek geçmiyor zaten. Çok kafana takiyorsan stok soğutucu kullanma 250 TL'ye kule tipi bir soğutucu al keyfine bak. 3600 basit bir işlemci degil çoklu çekirdekte 9700K'nın ensesinde bir işlemci.

Siz bir de 300W TDP ile geleceği söylenen 10. nesil Intel'leri bekleyin ;) Nasil soğutulacak çok merak ediyorum. Intel'in 10 çekirdekli Core i7 10900K'sı, AMD'nin 32 çekirdekli Threadripper 3970X'i kadar güç tüketecek deniyor.
Şu an PBO kapalı şekilde sıkıntı yaşamadan kullanıyorum ama BIOS güncellemesiyle voltajı düzeltirlerse çok mutlu olacağız

Şu an PBO kapalı şekilde sıkıntı yaşamadan kullanıyorum ama BIOS güncellemesiyle voltajı düzeltirlerse çok mutlu olacağız

Aynen hocam ben bir sorun olarak görmediğim için CPB+PBO açık kullanıyorum. BIOS ve Chipset sürücülerinizi güncel tutmanız yeterli. Ryzen 5 3600 şuan için en iyi fiyat/performans oyun işlemcisi ve güçlü bir işlemci. İyi bir soğutucuyla OC yapılınca 9900K'nın stok hali kadar oyun performansı veriyor, daha ne olsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı