Ryzen 5 3600 MSI Dragon Center İle Overclock

Drosophila

Centipat
Ryzen 5 3600 işlemci için Dragon Center üzerinden Scenerio değişikliği yaptım. Scenario sekmesinde yer alan "Slient" senaryosunun fan hızı ile ilgili olduğunu düşünerek bu seçeneği aktif hale getirdim. Sonrasında işlemcimin düşük performansta çalıştığını fark edip, Scenario sekmesinde yer alan diğer ayarları da deneyerek (Extreme Performance, Balance vb. gibi) bu yazılımın işlemciyi overclock ettiğini fark ettim. Netice itibari ile Scenario kısmında yaptığım seçimlerin tümünü tekrar pasif hale getirdim.

Bu işlemleri yapmadan önce AIDA 64 üzerinden verilerimi kontrol ettiğimde, sistem boşta iken Ryzen 5 3600 işlemcim için voltaj değerleri 1.2 - 1.4 V civarlarında seyrediyor olup, işlemci sıcaklığı ani değişiklikler yaşaması ile birlikte 40 - 60 derece arası seyretmekteydi. Dragon Center'da bahsettiğim işlemi yapıp tekrar pasif hale getirdiğimde, voltaj değeri 0.9 V gibi bir rakamda sabitlenip sıcaklık da 38'e sabitlendi.

Konuyu kısaca özetlemek gerekirse; Dragon Center üzerinden Scenario değişikliği yapıp, bu değişikliği tekrar kaldırdığım zaman işlemcimin daha düşük voltajda ve daha serin çalıştığını fark ettim. (BIOS ayarlarında herhangi bir değişiklik meydana gelmedi. İlgili ayarlar auto durumunda.) Bu işlemler sonrasında işlemci boştayken 2.2 GHz'de çalışıyor, stres testi yaptığımda 3.9 GHz değerlerine çıkıyor. (Öncesindeki frekans değerlerini hatırlamıyorum.)

Not: Fan Dark Freezer x90

Soru 1: İşlemcinin voltaj, sıcaklık, normal çalışma frekansı ve stres altında çalışma frekansı değerleri olması gereken fabrika değerleri gibi mi?
Soru 2: Yazılımsal olarak overclock işlemi gerçekleşmiş olmasına rağmen BIOS üzerinde bunun herhangi bir yansımasını göremedim. Bu durumda yazılımsal overclock yaptıktan sonra BIOS üzerinden işlemci voltaj ve frekans değerlerini değiştirdiğimde nasıl bir durum oluşur?
Soru 3: Yazılımsal olarak gerçekleştirilen overclock sonrasında format atarsam işlemci fabrika ayarlarına döner mi? (Ryzen Master, Dragon Center vb. tüm yazılımlar için)

Konu biraz uzun bir konu oldu, cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.

İlgili Görseller:

1590615581223.png
1590615587463.png
1590615593286.png
1590615600270.png
1590615607314.png
1590615617893.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı