Ryzen 5 3600 overclock için soğutucu almak mantıklı mı?

Soulan1s

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 2060 SUPER
RYZEN 5 3600
ASRock B450M HDV R4.0
Neo Forza(2x8) 16 GB 3200 MHz CL16 RAM
Sandisk SSD PLUS
Son düzenleyen: Moderatör:
FPS arttırmak için.

4.2 GHz için üst seviye fana gerek var mı ki?

FPS artırmak için iyi hoşta triple AAA oyunlarda işlemcin GPU için yeterli olduğu için artış olmaz, Valorant, CS, LoL gibi oyunlar oynuyorsan sadece onlarda artış olur onun da bir gereği yok çünkü zaten en az 150-200FPS alıyorsundur. Monitörünün de 360+ Hz olmadığını düşünüyorum. Yani yapman hiçbir şey kazandırmayacak.

FPS artırmak için iyi hoşta triple AAA oyunlarda işlemcin GPU için yeterli olduğu için artış olmaz, Valorant, CS, LoL gibi oyunlar oynuyorsan sadece onlarda artış olur onun da bir gereği yok çünkü zaten en az 150-200FPS alıyorsundur. Monitörünün de 360+ Hz olmadığını düşünüyorum. Yani yapman hiçbir şey kazandırmayacak.
Bazı oyunlarda 144 hz alamıyorum bari ve monitörüm 144 hz. Yine ulaşamayacak olsam da biraz fps artışı isterdim ama dediğiniz gibiyde almayacağım.

Bazı oyunlarda 144 Hz alamıyorum bari ve monitörüm 144 Hz. Yine ulaşamayacak olsam da biraz FPS artışı isterdim ama dediğiniz gibiyde almayacağım.

Şöyle, GPU kullanımın düşük olsa daha fazla FPS alırdın. Mesela RTX 3070 gibi bir kartın olsa ve 1080p de oynasan yapman mantıklı olurdu. Ama senin işlemcin ekran kartın için zaten yeterli, GPU kullanımın 144FPS almadığın oyunlarda zaten %100'dür, o yüzden gerek yok.

Soğutucu için konu açmışsınız ama bazı parçaları değiştirmeyi düşünmelisiniz.
R5 3600 için stok soğutucu yeterli denemez, üstüne bir de overclock yapmayı düşünüyorsanız iyi bir işlemci soğutucu şart.

Anakart giriş seviyesi B450, MOSFET ve yonga seti soğutucu yok, ayrıca VRM yapısı overclock için uygun değil.
VRM’ler genel olarak güç MOSFET’leri olarak adlandırılan büyük ve yüksek akım kapasiteli transistörler ve bunları kontrol eden bir devreden oluşur.

Genellikle işlemci soketinin hemen yanında (kuzey ve batı) bulunurlar. Giriş seviyesi modeller haricinde, orta ve üst seviyede gördüğümüz işlemci çevresindeki büyük pasif soğutucular, hemen altlarındaki MOSFET’leri soğuturlar. Anakartlarda VRM devrelerini oluşturan “Dijital VRM” ya da “Ferrit Boğucular” gibi sağlam/kaliteli bileşenler, özellikle overclock uygulamalarında anakartın dayanıklılığını yanında, stabilitesini artırır. Aşağıda gördüğünüz soldaki dikdörtgen prizma şeklindeki yapılar aktif fazlı SFC’ler ve sağdaki daha küçük grup olan MOSFET’ler

Bu konuyu incelemek isteyebilirsiniz.

Kasa 154mm yüksekliğe kadar işlemci soğutucu desteği sunuyor, ön panelde mesh bölüm küçük olduğu için yeterli hava akışını sağlanamayabilir.

SSD de çok iyi bir model değil.

Geri
Yukarı