Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Merhaba,

Öncelikle teşekkürler. Hiç OC işlerini bilmeyen biri olarak anlatım ve içerik oldukça anlaşılır ve açıklayıcı olmuş. Sürekli destek ve cevap veriliyor olması da cabası.

ASUS Prime B550 PLUS - 3600X ve stok soğutucu ile aranıza katıldım. Klasik peak yapmalar ve 1.4 civarı default voltaj ile 1 haftadır kullanıyorum fakat bir el atmak lazım. Dediğim gibi OC işlerinden hiç anlamam teoride şu an yapmam gerekenleri ve adımları biliyorum fakat 2 sorum olacak.

* Araştırdığımda herkes sabit 4.1 - 4.2 değerinde min. Voltajı tutturmaya çalışıyor performans / ısı dengesi için. Fakat bilgisayarlarımızı sürekli yüksek MHz'ye ihtiyaç duyacak ağır yüklerde çalıştırmıyoruz. Sürekli yüksek voltajın ısı/ses/ömür vs negatif etkisi olduğu gibi sabit 4.1 - 4.2 MHz değerinde tutmanın kısa veya uzun vadede negatif herhangi bir etkisi var mıdır? Optimum voltaj değerini bulacağımız için default değerlere göre daha az ısınacak elbet fakat boştayken bile tam gaz çalışıyor olması kafamı kurcalıyor anlamadığım için.

* Sabit 3.6'da kullanmanın tek avantajı her ne kadar optimum değer bulunsa da 4+ MHz'den daha az voltaja ihtiyacı olması ve serin çalışması mıdır, yoksa sürekli yüksek MHz vermekten de kaçınmak mıdır?

Eğer sıcaklık farkı çok olmazsa sabit 3.6 yerine 4+ MHz değerinde uygun voltajı bulup sabitlemek istiyorum. Fakat önce size sormak istedim.

Merhaba HWMonitor ile de voltaj kısmını paylaşır mısınız? VID kısmı artsa da VDD kısmı sabit kalıyor bende Ryzen Master üzerinden uyguladığımda. Ona bir şey yapmak gerekiyor mu?
Stok fan ile 3.9GHz 1.1V kullanıyorum ben. Biraz şans işi ama soğutma eklersem eğer daha iyi değerler elde edebilirim diye düşünüyorum. Bir de PSU'da önemli bir faktör oluyor burada. Elimde GP-650 var çok da zorlamak istemiyorum malumunuz...

Hocam Ryzen'dan sonra eğer kalıcı olsun istiyorsanız BIOS'tan override moduna alıp değeri girmelisiniz hep sabit voltaj vermez hem de kalıcı olur her PC'yi açtığınızda uğraşmazsınız eğer sadece oyunda kullanacağım derseniz oyunlara girmeden evvel Ryzen'dan profili seçmeniz gerekiyor her açılışta sıfırlanıyor çünkü.
Merhaba,

Öncelikle teşekkürler. Hiç OC işlerini bilmeyen biri olarak anlatım ve içerik oldukça anlaşılır ve açıklayıcı olmuş. Sürekli destek ve cevap veriliyor olması da cabası.

ASUS Prime B550 PLUS - 3600X ve stok soğutucu ile aranıza katıldım. Klasik peak yapmalar ve 1.4 civarı default voltaj ile 1 haftadır kullanıyorum fakat bir el atmak lazım. Dediğim gibi OC işlerinden hiç anlamam teoride şu an yapmam gerekenleri ve adımları biliyorum fakat 2 sorum olacak.

* Araştırdığımda herkes sabit 4.1 - 4.2 değerinde min. Voltajı tutturmaya çalışıyor performans / ısı dengesi için. Fakat bilgisayarlarımızı sürekli yüksek MHz'ye ihtiyaç duyacak ağır yüklerde çalıştırmıyoruz. Sürekli yüksek voltajın ısı/ses/ömür vs negatif etkisi olduğu gibi sabit 4.1 - 4.2 MHz değerinde tutmanın kısa veya uzun vadede negatif herhangi bir etkisi var mıdır? Optimum voltaj değerini bulacağımız için default değerlere göre daha az ısınacak elbet fakat boştayken bile tam gaz çalışıyor olması kafamı kurcalıyor anlamadığım için.

* Sabit 3.6'da kullanmanın tek avantajı her ne kadar optimum değer bulunsa da 4+ MHz'den daha az voltaja ihtiyacı olması ve serin çalışması mıdır, yoksa sürekli yüksek MHz vermekten de kaçınmak mıdır?

Eğer sıcaklık farkı çok olmazsa sabit 3.6 yerine 4+ MHz değerinde uygun voltajı bulup sabitlemek istiyorum. Fakat önce size sormak istedim.

Hocam voltajınız sabit kalmayaca frekansta öyle ancak Windows öyle gösteriyor fotoğraf atayım Ryzen Master üzerinden gözüküyor zaten şu an boşta çoğu çekirdeği kapatıyor yani bütün çekirdekler sabit 4.20GHz'de kalmıyor. Voltajda görüldüğü gibi 0.5'lere kadar düşüyor.
1601310288271.png

Dosya Ekleri

• 1601310032629.png
    1601310032629.png
    202,1 KB · Görüntüleme: 78
Merhaba 1, 5'de 1 saatlik OCCT testi yaptım sorunsuz geçti.
Cinebench R20 testinde 3786 puan aldım.

Sizce nasıl bunlardan başka önereceğiniz test programı var mı? Bence şu an stabil olarak çalışıyor 1, 15'den aşağıya inince reset atıyor 1, 15 bence güzel değer stok soğutucu ile kullanıyorum.
İleri de kule tipi ile soğutucu ile kulanacağım bu ayarları stabil olduğununa inanıyorum ama ASUS'un BIOS'u hakkına bilgi verir misiniz?

Sizce nasıl bunlardan başka önereceğiniz test programı var mı? Bence şu an stabil olarak çalışıyor 1, 15'den aşağıya inince reset atıyor 1, 15 bence güzel değer stok soğutucu ile kullanıyorum.
İleri de kule tipi ile soğutucu ile kulanacağım bu ayarları stabil olduğununa inanıyorum ama ASUS'un BIOS'u hakkına bilgi verir misiniz?
Screenshot_10.png

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    100,6 KB · Görüntüleme: 75
Hocam voltajınız sabit kalmayaca frekansta öyle ancak Windows öyle gösteriyor fotoğraf atayım Ryzen Master üzerinden gözüküyor zaten şu an boşta çoğu çekirdeği kapatıyor yani bütün çekirdekler sabit 4.20GHz'de kalmıyor. Voltajda görüldüğü gibi 0.5'lere kadar düşüyor.
Yeniden merhaba.

Denemeler sonucu optimum değerim 1.125v ile 4.2 oldu. Cinebench ve OCCT'den sorunsuz geçiyor. Isı değerlerim stok fan için şahane. Fakat Prime95'te reset atıyor. Render falan da yapmayacağım için zaten işkence testi kadar yük bindirme ihtimalim yok diyip kullanayım mı yoksa sistemin tamamen stabil olması için Prime95ten de geçecek kadar voltajı arttırayım mı?

1.125 üzerine 3 kademe gittim hala reset atıyordu toplamda 2 saatten fazla uğraştığım için ara verdim şimdilik. OCCT ile Prime arasında muhtemelen 6-7 kademe voltaj farkı olacak. Ne önerirsiniz?

Yeniden merhaba.

Denemeler sonucu optimum değerim 1.125V ile 4.2 oldu. Cinebench ve OCCT'den sorunsuz geçiyor. Isı değerlerim stok fan için şahane. Fakat Prime95'te reset atıyor. Render falan da yapmayacağım için zaten işkence testi kadar yük bindirme ihtimalim yok deyip kullanayım mı yoksa sistemin tamamen stabil olması için Prime95'ten de geçecek kadar voltajı arttırayım mı?

1.125 üzerine 3 kademe gittim hala reset atıyordu toplamda 2 saatten fazla uğraştığım için ara verdim şimdilik. OCCT ile Prime arasında muhtemelen 6-7 kademe voltaj farkı olacak. Ne önerirsiniz?

Hocam Prime95'den geçmeyip kullanan forumda 100 kişi vardır belki gereksiz bir yüke bindiriyor programı eğer oyuncuysanız hiç gerek yok. 1.125V 4.2 GHz'da OCCT'de 1 saat dayanıyorsa daha kurcalamayın direk kullanmaya başlayın. Zaten şu an hiçbir oyun %100 işlemciyi o seviyede kullanmıyor Prime95 small test çok küçük algoritmada hesaplamalar yapıyor render işi yapsanız bile o hesaplamayı şu an benim bildiğim kullanan sadece ansys isimli analiz programı var mesleğim icabı bile en son okuldayken kullandım öyle deyim.

Eki Görüntüle 687206

Puanınız 4.20GHz'de R5 3600'ün alcağı puan hocam puan gayet iyi ancak sıcaklığınız 1.15V a göre epey yüksek 90 dereceler fazla fan montajında bir sıkıntı olabilir veyahut bazen termal macun kurumuş çıkabiliyor kutudan size tavsiyem sadece termal macunu değiştirip öyle kullanın bir de BIOS'tan bakın acaba CPU fan modu slientta falan mı? Ya da kasa sirkülasyonunuz yok denecek kadar az.

Merhabalar ben işlemciyi 4.2 GHz'de 1.3v verdiğimde stabil çalışmıyor. Ne yapmam lazım?

Hocam o iş biraz şans sizin şansınızada öyle gelmiş yapacak pek bir şey yok 4.0GHz'da daha düşük voltajları deneyebilirsiniz. Ben 1.2v da buldum stabili 1 hafta evvel bir arkadaşın 1.15'de bulundu silikon işi şans. 4.0GHz'de 1.2v a yaklaşmaya çalışmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı