Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

4.2GHz için 1.3V'dan aşağıya doğru denemeye başlasam uygun mu peki, yoksa 1.25V'dan aşağıya doğru mu gideyim? Ryzen Master'dan değiştirip hemen teste başlıyorum ben, BIOS'tan değiştirmenin bir farkı olur mu? Bir de C15, C20 ve 30dk OCCT 6.0 sürümü ile test yapıyorum tüm değerlerimi kaydediyorum. Sıkıntı olmazsa bu testlerde oyunda deniyorum ( CoD - Warzone ), Prime95 smallffts de yapmalı mıyım sizce? C23'de çıkmış sanırım, onunla da bir test yapabilirim eğer mutlaka yap derseniz.

Hocam 1.3V'dan yavaş yavaş Cinebench R20'de test yaparak inin kapandığı yerin 2 tık üstü voltaj ile 1 saat teste tabii tutun. Prime95 smallffts yapmayın o test yazımdada belirttim işkence testi hiçbir şekilde öyle yoramazsınız makineyı muhtemel o testtede çekirdek kapatacaktır.

asdasd.PNG

Ryzen Master ile ayar yapmak biraz sıkıntı VID# şeklinde ifade edilen yerdeki akımla oynuyor fakat CPU VDD değerini değiştirmiyor BIOS'tan yapmak ise tam tersi VID# leri ellemezken CPU VDD yi etkiliyor
Bunun dışında Ryzen Master'ın yaptığını söylediği GHz değerleri görev yöneticisinin performans kısmı vs Cinebench gibi uygulamaların icinde gözükmüyor

Görseldeki şekilde kullanıyorum BIOS'tan ayar yaptım voltaj 1.1 GHz 43.00 şeklinde
OCCT 1+ saat sorunsuz calışıyor sıcaklık maks 62 derece

4.5 GHz'de de stabilim
45.00 - 1.325 şeklinde fakat maksimum sıcaklığım 72'lere cıkıyor bu beni rahatsız ettiği için tercih etmiyorum oyunlarda 60I geçmiyor ama yine de aklımı kurcalıyor

Soğutucu Cooler Master Hyper 212 RGB Black Edition

3600 XT kullanıyorum fakat 1.225 Volt'ta 4325MHz'de anca stabil çalıştırabildim. BIOS'a işledim ayarları fakat Cinebench'te 10 dakikalık testin sonuna doğru CPU package sıcaklığım 93 derecelere kadar çıkıyor. Normal CPU sıcaklığım ise 83 derecede sabitleniyor sizce sağlıklı mı bu sıcaklıklarda uzun süre kullanmak sistemime zarar verir mi? İşlemci ile birlikte gelen stok fanını kullanıyorum.

3600 XT kullanıyorum fakat 1.225 Volt'ta 4325MHz'de anca stabil çalıştırabildim. BIOS'a işledim ayarları fakat Cinebench'te 10 dakikalık testin sonuna doğru CPU package sıcaklığım 93 derecelere kadar çıkıyor. Normal CPU sıcaklığım ise 83 derecede sabitleniyor sizce sağlıklı mı bu sıcaklıklarda uzun süre kullanmak sistemime zarar verir mi? İşlemci ile birlikte gelen stok fanını kullanıyorum.
Stock fanla bu değerler normal bu değerlerde overclock yapmak istiyorsan güzel bir soğutucu alman şart.
Belirli bir ısıdan sonra işlemci kendini korumak amaçlı kapatıyor zaten ama yinede 75 derecelerin üstüne cıkmak bence pek doğru değil anlık spiklar olabilir ama stabil 75+ önermem

Stock fanla bu değerler normal bu değerlerde overclock yapmak istiyorsan güzel bir soğutucu alman şart.
Belirli bir ısıdan sonra işlemci kendini korumak amaçlı kapatıyor zaten ama yine de 75 derecelerin üstüne cıkmak bence pek doğru değil anlık spiklar olabilir ama stabil 75+ önermem.

Peki sıvı soğutma için kendimi zorlamaya gerek var mı böyle bir işlemciyle güzel değerler yakalamak için arcticti sanırım o markanın çift fanlı kule tipi soğutucusu yeterli olur mu her yerde adını görüyorum başka bir fan düşünemez oldum. 😄

Peki sıvı soğutma için kendimi zorlamaya gerek var mı böyle bir işlemciyle güzel değerler yakalamak için arcticti sanırım o markanın çift fanlı kule tipi soğutucusu yeterli olur mu her yerde adını görüyorum başka bir fan düşünemez oldum. 😄
ben cooler master hyper 212 kullanıyorum 4.3 ghz de stres testinde maks 62-65 arası görüyorum bence yeterli ama 4.5 ghz lere cıkıcam diyorsan sıvı soğutma şart

Eki Görüntüle 824972

Ryzen Master ile ayar yapmak biraz sıkıntı vıd# şeklinde ifade edilen yerdeki akımla oynuyor fakat CPU vdd değerini değiştirmiyor BIOS'tan yapmak ise tam tersi vıd# leri ellemezken CPU vdd yi etkiliyor.
Bunun dışında Ryzen Master'ın yaptığını söylediği GHz değerleri görev yöneticisinin performans kısmı vs Cinebench gibi uygulamaların icinde gözükmüyor.

Görseldeki şekilde kullanıyorum BIOS'tan ayar yaptım voltaj 1.1 GHz 43.00 şeklinde.
OCCT 1+ saat sorunsuz calışıyor sıcaklık maks 62 derece.

4.5 GHz'de de stabilim.
45.00 - 1.325 şeklinde fakat maksimum sıcaklığım 72'lere cıkıyor bu beni rahatsız ettiği için tercih etmiyorum oyunlarda 60I geçmiyor ama yine de aklımı kurcalıyor.

Soğutucu Cooler Master Hyper 212 RGB Black Edition.

Değerleriniz çok güzel hocam ben kontrol ettiğimde HWiNFO'dan böyle bir sorunla karşılaşmadım hep verdiğim değeler gözüktü ancak birkaç arkadaş daha belirtmişti belki bendeki Ryzen sürümüyle alakalıdır bilemedim şahsen :)

Hocam sıvı soğutma değil de 4 veya 6 bakır borulu bir kule tipi hava soğutma işinizi rahatlıkla görecektir. İşlemcinizin bir tık sıcak çalışması normal spire soğutucu Stealth'e göre güzel ancak onunda çapı bir yere kadar yetiyor CPB kapalı kullanmak için tasarlamışlar galiba :) Bir de kasanızdaki hava sirkülasyonunu kontrol edin bugüne kadar 10'dan fazla cihaza undervolt yaptım aralarında 3600, 3600X, 3700, 3800X ağırlıklı hiçbirinde bırakın 80 dereceyi 70 dereceyi bile görmedim. Bence 4.2GHz'de kısabildiğiniz kadar voltaj kısıp deneyin çünkü belli derecelerden sonra işlemci kendini zaten geri çekecek bundansa serin serin stabil bir performans daha iyi olur. Kule tipi soğutucu alınca tekrar bu haline getirebilirsiniz.

Değerleriniz çok güzel hocam ben kontrol ettiğimde HWiNFO'dan böyle bir sorunla karşılaşmadım hep verdiğim değeler gözüktü ancak birkaç arkadaş daha belirtmişti belki bendeki Ryzen sürümüyle alakalıdır bilemedim şahsen :)

Hocam sıvı soğutma değil de 4 veya 6 bakır borulu bir kule tipi hava soğutma işinizi rahatlıkla görecektir. İşlemcinizin bir tık sıcak çalışması normal spire soğutucu Stealth'e göre güzel ancak onunda çapı bir yere kadar yetiyor CPB kapalı kullanmak için tasarlamışlar galiba :) bir de kasanızdaki hava sirkülasyonunu kontrol edin bugüne kadar 10'dan fazla cihaza undervolt yaptım aralarında 3600, 3600X, 3700, 3800X ağırlıklı hiçbirinde bırakın 80 dereceyi 70 dereceyi bile görmedim. Bence 4.2GHz'de kısabildiğiniz kadar voltaj kısıp deneyin çünkü belli derecelerden sonra işlemci kendini zaten geri çekecek bundansa serin serin stabil bir performans daha iyi olur. Kule tipi soğutucu alınca tekrar bu haline getirebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim hocam şu an sanki bana da çok zorluyormuşum gibi geldi soğutucu alana kadar 1.225 Volt 4200 MHz'e çekeceğim. İşlemcimin en stabil çalıştığı ayar bu gibi geliyor gayet de serin. Bir de BIOS üzerinden bunları ayarlarken offset mod diye bir şey gördüm ne işe yaradığı hakkında bir fikriniz var mıdır acaba meraktan soruyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı