Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Selamlar, konuyu hortlatıyorum biraz ama 3600X'i 240mm sıvı soğutma ile kullanıyorum. 4.175 GHz ile 1.25v şeklinde kullanıyorum. AIDA64 testinde yarım saat Max 60-61 dereceleri gördüm sonra testi kapattım stabil olduğunu düşündüğüm için.( 1.25V'u ctr2.0'ın verdiği sonuca göre ayarladım, belki ufak ufak düşürsem daha da inebilirim). Sıkıntım şu sabit voltaj vermeme rağmen 10 derecelik zıplamalar oluyor anlık. 34-35 derece civarı çalışırken bir anda 45 46 oluyor ve azalıyor normal midir sizce?
Eki Görüntüle 981956
Eki Görüntüle 981957

Konu hep güncel hocam hortlatmadınız :) direk değer girmek yerine testler yapın hocam ben 3600X de 1.12 de 4.2GHz'i stabil yakalamıştım bundan 6 ay evvel halen arkadaş stabil bir şekilde kullanıyor. Sizde denemeler yaparak stabil bir değer yakalabilirsiniz. Sıçramalar genelde stabil bir değerler yakalamayınca oluşuyor örneğin en stabil 1, 22v dur siz 1, 25v verince yapar mesela ben ben arada kontrol amaçlı test yapıyorum 3600'e derece 1-2 derece oynar genelde. 1 saatinizi ayırarak rehberdeki gibi bir deneme yaparsanız muhtemel daha düşük voltajlarda değer elde edeceksiniz diye düşünüyorum.

Konu hep güncel hocam hortlatmadınız :) direk değer girmek yerine testler yapın hocam ben 3600X de 1.12 de 4.2GHz'i stabil yakalamıştım bundan 6 ay evvel halen arkadaş stabil bir şekilde kullanıyor. Sizde denemeler yaparak stabil bir değer yakalabilirsiniz. Sıçramalar genelde stabil bir değerler yakalamayınca oluşuyor örneğin en stabil 1, 22v dur siz 1, 25v verince yapar mesela ben ben arada kontrol amaçlı test yapıyorum 3600'e derece 1-2 derece oynar genelde. 1 saatinizi ayırarak rehberdeki gibi bir deneme yaparsanız muhtemel daha düşük voltajlarda değer elde edeceksiniz diye düşünüyorum.
Boş bir vakitte deneyeceğim o zaman, teşekkürler :)

Bu undervolt furyasına ben de katıldım bu gece itibariyle.Bu işlemciyi alanın mutlaka gelmesi gereken yer olduğunu düşünüyorum.
4.2 ghz 1,2125 volt 3730 puan alıp daha da fazla kurcalamak istemedim ve bu ayarlarda da max 64 dereceyi gördüm.(Aida-64. 15dklık test).Soğutucu da Arctic Freezer Esports tek fanlı modeli.
Anakart ayarlarından sadece (B450-M S2H) cpu overclocking kısmından voltaj ve cpu speed kısmını ayarladım.Ekstra başka bir şey yapmama gerek var mı ?

Bu undervolt furyasına ben de katıldım bu gece itibarıyla. Bu işlemciyi alanın mutlaka gelmesi gereken yer olduğunu düşünüyorum.
4.2 GHz 1,2125 Volt 3730 puan alıp daha da fazla kurcalamak istemedim ve bu ayarlarda da Max 64 dereceyi gördüm.(AIDA-64. 15dakikalık test).soğutucu da Arctic Freezer e-Sports tek fanlı modeli.
Anakart ayarlarından sadece (B450-M S2H) CPU overclocking kısmından voltaj ve CPU Speed kısmını ayarladım. Ekstra başka bir şey yapmama gerek var mı?

Hocam değeriniz oldukca iyi bir değer daha fazla inebilirsiniz ancak size 5-7 derece arası kazanç sağlar ancak size çok uç bir değer seçerseniz size resetleme sorunu yapabilir. Kişisel görüşüm daha fazla kurcalamayın derim.

Hocam değeriniz oldukca iyi bir değer daha fazla inebilirsiniz ancak size 5-7 derece arası kazanç sağlar ancak size çok uç bir değer seçerseniz size resetleme sorunu yapabilir. Kişisel görüşüm daha fazla kurcalamayın derim.
Eyvallah, dediğin gibi ben daha fazla kurcalamayım. Bu anakartta da + - offset ayarı falan vardı o bölümden yapmadım bir problem oluşturur mu ?

Eyvallah, dediğin gibi ben daha fazla kurcalamayım. Bu anakartta da + - offset ayarı falan vardı o bölümden yapmadım bir problem oluşturur mu?

PC'yi her açtığınızda sıfırlanıyor hocam ayarlar BIOS'tan yapmazsanız her seferinde Ryzen Master'dan girip ayarı tekrar devreye almanız gerekiyor.

PC'yi her açtığınızda sıfırlanıyor hocam ayarlar BIOS'tan yapmazsanız her seferinde Ryzen Master'dan girip ayarı tekrar devreye almanız gerekiyor.
Hocam yok ondan bahsetmedim zaten anakart üzerinden ayarını yaptım fakat anakartta iki şekilde voltaj düşürme var birisi - + şeklinde birisi de overclocking kısmına girip oradan istediğin değeri girme. Ben overclocking kısmından yapmıştım o yüzden sordum. Bu arada voltajı ayarlamama rağmen ve cpb kapatmama rağmen 35 dereceden anlık 45 dereceye çıkıp geri iniyor. Sanırım bunu çözemedim. Bu da pbonun yüzünden oluyor sanırsam. Anakartta bunu açıp kapamayı da bulamadım.

Hocam yok ondan bahsetmedim zaten anakart üzerinden ayarını yaptım fakat anakartta iki şekilde voltaj düşürme var birisi - + şeklinde birisi de overclocking kısmına girip oradan istediğin değeri girme. Ben overclocking kısmından yapmıştım o yüzden sordum. Bu arada voltajı ayarlamama rağmen ve CPB kapatmama rağmen 35 dereceden anlık 45 dereceye çıkıp geri iniyor. Sanırım bunu çözemedim. Bu da PBO'nun yüzünden oluyor sanırsam. Anakartta bunu açıp kapamayı da bulamadım.

Hocam bu işlemlerin en başında zaten PBO'yu kapatıyoruz diye bahsetmiştim ondan oluyor olabilir. Anakart marka model olarak YouTube'dan bakarsanız bulabilirsiniz. ASUS ise AMD cbs diye geçiyor.

Merhabalar bende hiçbir şey bilmeden yazıları okuyup denemek istedim Ryzen Master'i yükleyip direk 1.12 cektim ve 3600 da bıraktım. PC'yi yeni aldım aktif olarak bir şey yapmıyorum arada oyun oynuyorum diğer işleri notebooklarla halletiyorum. PC bazen günde 5-10 saat mining yapıyor.

Sorum şu şu an ben ne yaptım ve devamında ne yapmam lazım açıkcası. Yani PC'de render vs hiç olmayacak neredeyse günün 5-10 saati boşta mining yapıyor bazen de 1-2 saat oyun oynuyorum. Amacım serin olması onun dışında 4.2 alayım vs performans gibi bir amacım yok. Hiçbir şey bilmeyen birine tavsiyeniz ne olur?

Ryzen 3600, ASUS Prime B450M-A II anakart ve ASUS RTX 3060 genel olarak PC'nin özellikler bir de Gamepower 120M sıvı soğutucu mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı