Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Hocam 3.60GHz de kullanacaksanız kendiniz elle değer girmenize gerek yok BIOS'tan sadece PBO'yu kapatırsanız otomatik 1.06v a alacaktır çok serin çalışacaktır. Birçok R5 3600 kullanıcısı böyle kullanıyor çünkü bu haliylede çok yeterli bir performansı var hem de ani sıcaklık krizleri olmuyor.

Dediğinizi yaptım voltaj o civarlardaydı ama teste sokunca yine 76 dereceye çıkıyordu ben de Ryzen Master ile sabitledim 1.06'ya 55 dereceye çıkıyor. Performans konusunda sıkıntı yaşatır mı?

MSI Tomahawk MAX II Ryzen 5 3600 Core Ratio kaça çekeyim?
Benimki 28 de şuanda. Yani 2800 mhz da çalışıyor. Sen bunu isteğine göre 36 ya kadar artırabilirsin. Kendisi voltajı ayarlayacak, eğer voltajın 1v altındaysa zaten serin çalışacaktır. Bende zamanında çok araştırdım. Yıllardır bu şekilde buz gibi çalışıyor. Ekstra soğutucuya para vermeye de gerek yok. Eğer oyun oynuyorsanız ekran kartının güç limitini düşürerek sıcaklığı düşürebilir. Enerjiden de tasarruf edebilirsiniz. 5-6 fps benim için önemli diyorsanız bu söylediklerimin hepsini unutun.

Benimki 28 de şuanda. Yani 2800 mhz da çalışıyor. Sen bunu isteğine göre 36 ya kadar artırabilirsin. Kendisi voltajı ayarlayacak, eğer voltajın 1v altındaysa zaten serin çalışacaktır. Bende zamanında çok araştırdım. Yıllardır bu şekilde buz gibi çalışıyor. Ekstra soğutucuya para vermeye de gerek yok. Eğer oyun oynuyorsanız ekran kartının güç limitini düşürerek sıcaklığı düşürebilir. Enerjiden de tasarruf edebilirsiniz. 5-6 fps benim için önemli diyorsanız bu söylediklerimin hepsini unutun.
Performans ne kadar fark eder 2800mhz'de?

Oncelikle sağ olun, bu baslik bir seyleri anlamama oldukca yardimci oldu. Lakin ben yaptığım hiçbir ayarda yuk altindaki sicakligi 70'ten asagiya, gucu de 80W'tan asagiya dusuremedim.

4200 ve 4100 MHz olarak ayar tutturmaya calisiyorum. 1.3 - 1.25 - 1.2 - 1.15 vs. hiçbir sekilde 70 altina inmedi, genelde 72-73 yuk alti sicakligi ve 39-50 de idle sicakligi olarak aliyorum. Ekledigim gorseller idle durumdaki sicaklik degerleri. Ilginc peakler yapiyor ama Reddit'te AMD yetkilileri ile konustugumda bunun normal oldugunu iddia ediyorlar. Emin olamadim... A2-3 dakika izleyince 39 olan sicaklik birden 49-50'ye sicrayip sonra tik tik tik 39'a geri dusuyor ve yine 49-50 Peak'i yapiyor.

3600 MHz 1.06 dediginiz degerler oyun performansinda dramatik bir dusus yaratir mi? Ben New World - WoW gibi acik dunya oyunlarinda genelde 2K olarak 60+ FPS'i rahat goruyorum 3060 Ti'da. PUBG'de ise 2K olarak yine 144Hz sabit deger alabiliyorum ama bu sekilde kullaninca sicaklik konusu cok kafama takiliyor.

Ryzen 5 3600'de Noctua NH-U9s kule tipi sogutucu kullanıyorum ve yukarida verdigim dergerler sogutucu 2000RPM'e sabitken aldigim degerler. Smart sogutmaya gecsem daha da vahimlesecek diye endişe etmiyor degilim.

Ha bir de, BIOS'ta su Core Performance Boost mudur ne naneyse, onu kapatamiyorum zira diger ayarlari degistirebilmem mumkun iken Core Performance Boost gri sekilde gozukuyor ve secip kapatmama olanak vermiyor.

Hocam defalarca eşe dosta R5 3600 le ayar yaptım ancak hiç 1.2 de özellikle kule soğutucularla 70 dereceleri görmedim özellikle Noctua gibi iyi bir markanın ürünüyle zor sanki bir terslik mevcut acaba oturmadı falan olabilir mi ya da termal macunda kuruma ya da çok-az kullanma gibi 4.2GHz de 1.2 de 60'larda maksimum geze genelde.

Dediğinizi yaptım voltaj o civarlardaydı ama teste sokunca yine 76 dereceye çıkıyordu ben de Ryzen Master ile sabitledim 1.06'ya 55 dereceye çıkıyor. Performans konusunda sıkıntı yaşatır mı?

Ryzen Master'da elle değer girmediyseniz sadece voltajı değiştirmek çökmelere sebep olabilir elle 4200MHz girdiyseniz sıkıntı olacağını sanmıyorum ancak BIOS'tan girmek daha sağlıklı olacaktır.

Performans ne kadar fark eder 2800MHz'de?

Hocam R5 3600'ü 2800 derece çalıştırmak size ciddi performans kayıpları yaşatabilir. Serin çalışır doğru ancak performans özellikle FPS oyunlarda çok kötü olur.

Ryzen 5 3600 değil de, Ryzen 5 1600 AF kullanıyormuşsun gibi olur.

Çok iyimser olmuş hocam :)

Ryzen Master'da elle değer girmediyseniz sadece voltajı değiştirmek çökmelere sebep olabilir elle 4200MHz girdiyseniz sıkıntı olacağını sanmıyorum ancak BIOS'tan girmek daha sağlıklı olacaktır.
4.2GHz 1.25V sıkıntı olmadı 3 gündür.

Ekran Alıntısı.JPG

Yeni konular

Geri
Yukarı