Ryzen 5 3600 undervolt ve sıcaklık düşürme rehberi

Hocam yapmanız gereken başka bir şey yok serin serin kullanırsınız. Bende tam performans kullanmak isterim ancak henüz voltajı çok fazla veriyor birkaç BIOS güncellemesinden sonra verilere göre düzenlerler gibi R5 2600'de böyle olmuştu. Ben normal hayatta hiçbir eksiklik görmedim renderda bana 12 saatte 1 saat civarı kazandırıyor onu da hesapladım :) ekran kartınız nedir besleme sıkıntısı yaratacak bir modelmi acaba diyerek sordum.

GTX 750 😁 Görüntü veriyor ve PES 2013 ile generalsi biraz zorda olsa oynatıyor diye idare ediyorum 🙂:)

Merhaba,
Konuyu baştan sona okudum ve elinize sağlık bilgiler için teşekkürler.Biraz fikire ihtiyacım var.

r5 3600 işlemci Tuf gaming B550 Plus anakartım rtx2060 S Grafik kartım ve 700w Power bulunan Xigmatek Cockpit Pesh Panel kasa var. Bilgisayarı Simulasyon oyunum için aldım fakat sıcaklıklarım 80 üzerinde geziyor. Stok fan ile kullanıyorum ve hiçbir voltaj ayarı vs yapmadım. voltajı düşürerek kaybedeceğim performans, Simulasyonda bariz sorun yaratır mı ?

Bir diğeri de -aklımdaki- 400/500 Tl gibi bir soğutu alıp otomatil ayarlarda hatta mümkünse tam performans ayarlarda devam etmek. Bu fiyatlara çıkmışken Coolermaster markasının 600 tl gibi sıvı soğutucuları mevcut ama işin içine Sıvı geçince tedirgin oluyorum. Bilgisayar çok pahalı olmasa da benim alım gücüm için yüksek ve gittikçe artıyor da. O yüzden sizin fikriniz de benim için önemli. Sizin konfigurasyon öneriniz ne olacaktır merak ediyorum ve beklemedeyim.

İlgi ve alakanız için teşekkürler şimdiden.

Merhaba,
Konuyu baştan sona okudum ve elinize sağlık bilgiler için teşekkürler. Biraz fikire ihtiyacım var.

R5 3600 işlemci TUF Gaming B550 PLUS anakartım RTX2060 S grafik kartım ve 700W Power bulunan Xigmatek cockpit pesh panel kasa var. Bilgisayarı simulasyon oyunum için aldım fakat sıcaklıklarım 80 üzerinde geziyor. Stok fan ile kullanıyorum ve hiçbir voltaj ayarı vs yapmadım. Voltajı düşürerek kaybedeceğim performans, simulasyonda bariz sorun yaratır mı?

Bir diğeri de -aklımdaki- 400/500 TL gibi bir soğutu alıp otomatil ayarlarda hatta mümkünse tam performans ayarlarda devam etmek. Bu fiyatlara çıkmışken Cooler Master markasının 600 TL gibi sıvı soğutucuları mevcut ama işin içine sıvı geçince tedirgin oluyorum. Bilgisayar çok pahalı olmasa da benim alım gücüm için yüksek ve gittikçe artıyor da. O yüzden sizin fikriniz de benim için önemli. Sizin konfigurasyon öneriniz ne olacaktır merak ediyorum ve beklemedeyim.

Ilgi ve alakanız için teşekkürler şimdiden.

Hocam performans farkı undervolttan olmaz ancak sadece CPB'u kapatırsanız çok ufak bir şey anlarsınız ki simulasyon oyunları genelde 60FPS'de oynanıyor bundan dolayı bir fark anlamazsınız. Size tavsiyem CPB'u kapatıp birkaç deneme yapmanızdır ben gibi birçok R5 3600 sahibi böyle kullanıyor bu haliyle bile i7 6700'den güçlü. Soğutucu olarak bende sizin gibi sıvıya karşı çekinceliyim çünkü daha önce başıma geldi bu yüzden hava soğutma yetiyorsa aşırı bir OC'lik durum yoksa almıyorum aldırmıyorum. Ben aşağıdaki üründen bir tık düşüğüyle bu sonuçları elde ettim Hyper T4 soğutucum. Size atayım bir inceleyin. Diğer R5 2600 sistemimde Arctic Freezer 34 Duo kullanıyorum ancak ben 300 liraya almıştım şu an fiyatları inanılmaz yüksek geliyor ama en iyi hava soğutmalardan onu da tavsiye ederim ikisini de atayım tercihi siz yapın. Sıvı soğutmada 120mm çok iyi olmuyor 240mm genelde iyi sonuç veriyor onlarda 800-900'den başlıyor ona da bir adet örnek bırakayım. Hatırlatıyorum CPB kapatınca ortalama 20 dereceye yakın düşüş olacak :)

Arctic 34'ün tek fanlısınıda alıp daha sonra bütçe olarak rahatlayınca ekleme yapabilirsiniz diye onu da ekledim.
Benim hayallerimde budur alırsam sıvı olarak sadece bunu alırım.

Merhaba,
Konuyu baştan sona okudum ve elinize sağlık bilgiler için teşekkürler.Biraz fikire ihtiyacım var.

r5 3600 işlemci Tuf gaming B550 Plus anakartım rtx2060 S Grafik kartım ve 700w Power bulunan Xigmatek Cockpit Pesh Panel kasa var. Bilgisayarı Simulasyon oyunum için aldım fakat sıcaklıklarım 80 üzerinde geziyor. Stok fan ile kullanıyorum ve hiçbir voltaj ayarı vs yapmadım. voltajı düşürerek kaybedeceğim performans, Simulasyonda bariz sorun yaratır mı ?

Bir diğeri de -aklımdaki- 400/500 Tl gibi bir soğutu alıp otomatil ayarlarda hatta mümkünse tam performans ayarlarda devam etmek. Bu fiyatlara çıkmışken Coolermaster markasının 600 tl gibi sıvı soğutucuları mevcut ama işin içine Sıvı geçince tedirgin oluyorum. Bilgisayar çok pahalı olmasa da benim alım gücüm için yüksek ve gittikçe artıyor da. O yüzden sizin fikriniz de benim için önemli. Sizin konfigurasyon öneriniz ne olacaktır merak ediyorum ve beklemedeyim.

İlgi ve alakanız için teşekkürler şimdiden.

Yanıtlar için teşekkürler. Sizin de benimle aynı fikirde olduğunuzu görünce sıvı soğutmayı askıya aldım ve MSI Core Frozer yerine Arctic Freezer 34 e yöneliyorum.Birçok farklı platforma bu soğutucuyu kullananların yorumlarını okudum ve neredeyse hepsi tavsiye ediyor. CPB'u da ilk fırsatta deneyeceğim.

Tekrar teşekkürler zaman ayırdığınız için.

Yanıtlar için teşekkürler. Sizin de benimle aynı fikirde olduğunuzu görünce sıvı soğutmayı askıya aldım ve MSI Core frozer yerine Arctic Freezer 34'e yöneliyorum. Birçok farklı platforma bu soğutucuyu kullananların yorumlarını okudum ve neredeyse hepsi tavsiye ediyor. CPB'u da ilk fırsatta deneyeceğim.

Tekrar teşekkürler zaman ayırdığınız için.

Ne demek hocam ben teşekkür ederim güzel haberlerinizi bekliyorum.

Tekrar merhaba.

Stok soğutucum ile Ryzen Master Programı ile biraz test yaptım ve oynadım. Sonuçlar şöyle:

1,3875 V 4200mhz ile 91 Derece gördük ve Cinebench puanı 3394 idi.

Ben kurcalayarak 1,19375v 4200 mhz yaptım ve 71 derece gördük ve Cinebench puanı 3647 puana ulaşabildik.

OCCT testilerim ise korkunçtu. Otomatik ayarlarda 92 dereceye kadar çıktı 1 dk dan biraz daha fazla zamanda ve kapatmak zorunda kaldım😳

1,19375v 4200Mhz ile 87,5 Derece 2 dk da. Henüz soğutucu alamadım ama stok soğutucum ile şimdilik bu kadar uğraşmaya cesaretim yetti. Çünkü 40-45 sn de 90 dereceleri görmek cidden korkuttu ve burada bırakmaya karar verdim.👍

Soğutucu değişiminden sonra tekrar yapıp sonuçları paylaşırım.

Yalnız bu CBP kapatmak için BIOS için de kayboldum ve hala bulamadım diyebilirim. Her BIOS farklı ve yutup genelinde MSI kartlar için hazırlanmış videolar mevcut. Onu kapatmayı da bulunca BIOS tan tüm değişiklikleri yapıp konuyu güncellerim. Şimdilik bu kadar. İyi forumlamalar. 🙂

Tekrar merhaba.

Stok soğutucum ile Ryzen master programı ile biraz test yaptım ve oynadım. Sonuçlar şöyle:

1, 3875 v 4200MHz ile 91 derece gördük ve Cinebench puanı 3394 idi.

Ben kurcalayarak 1, 19375V 4200 MHz yaptım ve 71 derece gördük ve Cinebench puanı 3647 puana ulaşabildik.

OCCT testilerim ise korkunçtu. Otomatik ayarlarda 92 dereceye kadar çıktı 1 dk dan biraz daha fazla zamanda ve kapatmak zorunda kaldım😳

1, 19375V 4200MHz ile 87, 5 derece 2 dk da. Henüz soğutucu alamadım ama stok soğutucum ile şimdilik bu kadar uğraşmaya cesaretim yetti. Çünkü 40-45 sn de 90 dereceleri görmek cidden korkuttu ve burada bırakmaya karar verdim.👍

Soğutucu değişiminden sonra tekrar yapıp sonuçları paylaşırım.

Yalnız bu CBP kapatmak için BIOS için de kayboldum ve hala bulamadım diyebilirim. Her BIOS farklı ve yutup genelinde MSI kartlar için hazırlanmış videolar mevcut. Onu kapatmayı da bulunca BIOS'tan tüm değişiklikleri yapıp konuyu güncellerim. Şimdilik bu kadar. İyi forumlamalar. 🙂

Genelde overclock veya buna benzer ifadelerde olur hocam CPB kapatma bu arada CPB kapatmadan yapmak bu işlemler için çok sağlıklı sonuçlar vermez. Stok soğutucuyla CPB kapalı her şey Auto'da kullanın soğutucu alınca devam edin bence sıaklıklar çok yüksek çünkü. Anakart modeliniz nedir tam olarak.

Asus Tuf Gaming B550 Plus anakart kullanıyorum. Sıcaklıklar sizinkilerle karşılaştırınca gerçekten yüksek ve korkutuyor. Bu akşam müsait olursam CPB kapatmayı bulmak için BIOS umu biraz daha kurcalayayım. Eğer bulursam testleri yinelemek istiyorum.

Bilgisayarı toplamaktan anlamadığım için tüm kurulumu vatan çalışanları yaptı. Sizce kurulum için bir hata olabilir mi ?

Geri
Yukarı