Ryzen 5 5600 hala alınır mı?

ggmodeez

Femtopat
Daha fazla  
Meslek
işletmeci
Başlıkta belirtiğim gibi performansı nasıl olur? En az kaç sene gider?

Şu anki sistemimi güncelleyeceğim eski bir işlemciye sahibim.
Açıkçası şu an her şey çok pahalı ve son nesil çıkan bir işlemci almak ne kadar mantıklı olur. İşlemciyle bitmiyor çünkü anakart ve RAM de var.

Şu anki sistem.
İşlemci: AM3 soket FX8530 8 çekirdek 4GHz 4.2GHz Turbo.
RAM: 24 GB 1600MHz DDR3 Dual 8+8 - Single 4+4
Ekran kartı: MSI RX480 8 GB 256bit.
Güç kaynağı: 500W FSP 85 Plus sertifikalı.
Soğutucu: Cooler Master kule tipi bakır boru çift fanlı, büyük tip.
Disk: Samsung 870 QVO 1TB SSD / * 2
Kasa ön camlı klasik oyuncu 6 fanlı / 3 ön hava giriş / 1 arka egzoz / 2 üst egzoz.
Monitör 144Hz Rampage rm 421 flower.

Almayı düşündüğüm parçalar.
AMD Ryzen 5 5600 https://www.hepsiburada.com/amd-ryzen-5-5600-3-5-ghz-35mb-am4-islemci-pm-HBC000021L61K

Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB LED fanlı sıvı soğutma kiti (ıntel&AM4 destekli)
MSI MPG B550 Gaming Plus AM4 DDR4 4400(OC) HDMI DP M.2 USB3.2 RGB ATX anakart.

Corsair Vengeance RGB Pro SL 32 GB(2x16 GB) 3200MHz DDR4 RAM cMH32GX4M2e3200C16.

Güç kaynağı aynı kalacak yeterli olur zaten. Öneriniz nedir ya da bunları alıp geçiş yapsam mı? Şu anki sistem.
Cyberpunk 1080p yüksek ve orta grafik arası, 35 45 FPS akıcı. GTA 5 ya da bu tarz güzel optimizasyon edilmiş oyunlarda yüksek ayalar da sorun yaşamadan oynuyorum 120 FPS kadar alabiliyorum. Ama Valorant da işler değişiyor :D çok fazla FPS düşmesi oluyor oyun neredeyse oynanamayacak bir hal alıyor.

Valorant da 144 FPS altına düşmek istemiyorum. Diğer bütün oyunlarda 60 FPS üstü olsun yeter. FPS düşmesi olması.

Sistem sahipleri ve tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Teşekkürler.

Ryzen 7 5800X3D veya Ryzen 9 5900X gibi işlemciler takmayacaksanız anakarta fazla para harcamaya gerek yok bence.

Sıvı soğutucuya gerek yok bu işlemci için. Kule tipi yeterli olur.

İlla sıvı soğutucu istiyorsanız bunu alın. ML240L çok sağlam bir soğutucu değil.

RAM'de RGB şart değilse bunu alın.

Ryzen 7 5800x3D veya Ryzen 9 5900X gibi işlemciler takmayacaksanız anakarta fazla para harcamaya gerek yok bence.

Sıvı soğutucuya gerek yok bu işlemci için. Kule tipi yeterli olur.

İlla sıvı soğutucu istiyorsanız bunu alın. ML240L çok sağlam bir soğutucu değil.

RAM'de RGB şart değilse bunu alın.

Aradığım cevaplar yanıt için çok teşekkürler. Peki bu sistem uzun soluklu yeterli olur mu özellik ekran kartı da değiştirmeyi düşünmüyorum ya da öneriniz var mıdır? Ya da değiştiremeye gerek var mı? Yüksek çözünürlük hastalığım yok sabit olsun oyun akıcı olsun yeterli.

Amac daha iyi kaliteli oyun oynamak oldugu icin en onemli parca GPU. Bu baglamda oncelikle toplam kac para harcayasaksin bunu belirlemek lazim. Daha sonra bu bütçe icinde alinabilecek en iyi GPU'yu bulup ona gore bir islemci secmek lazim. Misal ben i3 13100F ve 6650XT aldim 13100F stok sogutucu ile geliyor ve yeterli bu sebeple ayrica 3500 TL sogutucuya para harcamana gerek yok. Yazdigin parcalar toplamda 15000 TL yapiyor. Elindeki PC yi de belli bir paraya satarsan cok guzel bir hazir sistem alabilirsin.

Amac daha iyi kaliteli oyun oynamak oldugu icin en onemli parca GPU. Bu baglamda oncelikle toplam kac para harcayasaksin bunu belirlemek lazim. Daha sonra bu bütçe icinde alinabilecek en iyi GPU'yu bulup ona gore bir islemci secmek lazim. Misal ben i3 13100F ve 6650XT aldim 13100F stok sogutucu ile geliyor ve yeterli bu sebeple ayrica 3500 TL sogutucuya para harcamana gerek yok. Yazdigin parcalar toplamda 15000 TL yapiyor. Elindeki PC yi de belli bir paraya satarsan cok guzel bir hazir sistem alabilirsin.
ekran kartını daha sonradan dahil edebiliriz. rx480 de güçlü bir kart. f8530 kötü işlemcim ile boğula boğula yine iyi çalıştı. daha güçlü bir işlemci ile uçacaktır. 8gb vram yeterli. ekran kartı öneriniz varsa bakabilirim söyleyin.
2012 yılına ait bir işlemci kullanıyorum. tam 11 senelik işlemci :D r5 5600 geçmeyi bu yüzden düşünüyorum. işlem gücüne ihtiyaç duyan oyun ve programları rahat kullanmak istiyorum.

Aradığım cevaplar yanıt için çok teşekkürler. Peki bu sistem uzun soluklu yeterli olur mu özellik ekran kartı da değiştirmeyi düşünmüyorum ya da öneriniz var mıdır? Ya da değiştiremeye gerek var mı? Yüksek çözünürlük hastalığım yok sabit olsun oyun akıcı olsun yeterli.
Ekran kartını RX 6700 XT veya RX 6800 yaparsanız en az 5-6 sene parça değişimine ihtiyaç duymazsınız.
Ama 500W PSU bu parçalar için yeterli değil.

Bu ikisinden birini alın.

ekran kartını daha sonradan dahil edebiliriz. rx480 de güçlü bir kart. f8530 kötü işlemcim ile boğula boğula yine iyi çalıştı. daha güçlü bir işlemci ile uçacaktır. 8gb vram yeterli. ekran kartı öneriniz varsa bakabilirim söyleyin.
2012 yılına ait bir işlemci kullanıyorum. tam 11 senelik işlemci :D r5 5600 geçmeyi bu yüzden düşünüyorum. işlem gücüne ihtiyaç duyan oyun ve programları rahat kullanmak istiyorum.
Eski nesil urunler hakkinda pek bir fikrim yok ama RX480 icin yukaridaki urunleri almazdim.
Senin ihtiyacin olan iyi bir ekran karti ve onu besleyebilecek kadar islemci daha fazlasina gerek yok. Bunun en mantikli yoluda elindeki PC yi satip parayi cebine koyup guzel bir kampanya takip edip hazir bir sistem almak. Ornek

Evet satın aldım ve mükemmel bir işlemci. Biraz korktum yeterli gelmez diye ama tam fiyat performans oldu.

Mantıklı karar vermişsiniz, güle güle kullanın. RX 480 güzel bir kart. Sonra da mümkün olursa bir GPU güncellemesiyle mis gibi bir sisteme dönüşür.

Geri
Yukarı