Sağlıklı şekilde 20 kilo vermek

• Konuyu başlatan xbea
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 81
  • Görüntüleme 4B
@Rustin Cohle o maddiyat işlerini geç abicim, karşılaştırmalar çok yersiz.
Paran olunca mutlu oluyorsun zaten ama bizim bahsettiğimiz olay dâhâ iyi yaşam koşullarına sahip olurken yüzümüzdeki gülümsemenin de eksik olmaması. :)

Yaşam koşulları için gidilir zaten spor sadece bir örnek maddiyat anlamındada önemli bir alım gücün oluyor orada istediğin hobileri arabaları belirli bir süre sonra alabileceğini biliyorsun.

@Rustin Cohle birbirimize anlatmak istediklerimizde hemfikiriz; olayın ortak noktası yaşam koşullarının iyileşmesi devam ederken her geçen gün belirsizliklerin artmaması.
Kimi ülke var ölene kadar ne yapacağının planı belirli, günümüzde ise her gün ayrı bir heyecan var. 😂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocalarım merhaba öncelikle vücut ölçülerimi söylemek istiyorum: 187cm boy 100 kilo ve özellikle karın, bel ve mide kısmında ağırlıklı. Tabii bacaklar da nasibini almış bulunmakta. Geçenlerde bir konu vasıtasıyla bende spora yazılmaya karar verdim. Öncelikle yapamadığım hareketler: Şınav, barfiks. Bunlar yerine bunlardan önce kasları güçlendirmek için yarım şınav ve barfiks çekerek alıştırma yapmanın daha iyi olacağını düşündüm. Bundan sonra yarım şınav şınav olarak ve yarım barfiks te barfiks olarak geçecek. Kendim uygulamak istediğim program: Haftada 6 gün spor şınav, mekik, barfiks, dumball ve plank ile spor salonundaki bilmediğim hareketlerden oluşacak 1 saat, 30 dakika da normal tempo ile hızlı tempo arasında gidip gelen bir koşu yapmayı düşünüyorum. Varsa eksiğim ya da bu da olsa güzel olur dediğiniz açığım önerilere hocalarım.

Beslenme konusu ise benim en büyük eksikliğim arasında denebilir. Neyi nasıl yapacağım konusunda bilgim sıfır. Şu anki güncel beslenmem: Sabahları soğuk sandiviç içinde et yok, 3 yumurta ve akşamları çorba bir kase, yanına bir tabak tavuk yemeği ekmek kesinlikle yok bir de ayran, ara öğün olarak da sütle yapılmış granül kahve içiyorum. Yulaf ile beslenmek istedim ama nasıl yapacağım konusunda bir fikrim yok bana yardımcı olursanız çok sevinirim. KYK yurdunda kaldığım için yemek çeşidi bol tavsiyeniz varsa seve seve dinlerim.

Bazal metabolizmam hesaplamalarda: 2240 olarak çıkıyor.

3 ay sürem var sağlıklı bir şekilde en azından 15 ama isteğim 20 kilo verebilmek istiyorum.

@Crexyyy hocam bu konularda çok bilgili gözüktünüz sizi etiketledim yardımcı olursanız detaylı olarak çok sevinirim. İyi Sosyal'ler, saygılar.

Hocam hareketlere Squad ekleyin ve yüksek nabız antrenman yapın. Dinlenme süresi 30 saniye maksimum 1 dakika arasında olsun. Düşük ağırlık yüksek tekrar şeklinde yapın.
Ağırlık antrenmanı sonu da 30 dakika boyunca 2 dakika yavaş 1 dakika hızlı koşu yapın. Yavaş moddayken yokuş eklerseniz çok iyi olur.

Beslenme konusunda yeşillik, sebze ve protein ağırlıklı olsun. Karbonhidrat kaynağı yulaf patates veya bulgur tavsiye ederim. Yulaf tarifi kilo vermek için 3/4 su bardağı yulaf, dilediğince tarçın ve kakao ve seçeceğin meyveler. Meyve seçimi için hazır yaz gelmişken orman meyveleri (çilek, yaban Mersin'i öncelikli) orman meyveleri bulamıyorsan elma veya bir muz atarak bir kaba koy. Üstünü hafif geçecek kadar su koy çekmesini bekle. Yanında limonlu yeşil çay iç. Sabahları aç karna bir kaşık elma sirkesi üstüne de su koyup için ve ardından 20-30 dakika yürüyün. Aç karna yağ yakımı daha hızlı ve çok olur. Şeker kesinlikle yok!

Öğlenleri tavuklu salata, sebze yemeği, tavuklu bulgur pilavı gibi şeyler tüketin. Akşamları da buna benzer olsun. Kızartma tüketmeyin.

Yaktığınız kalori + bazal metabolizma hızının -300 ile -500 kadarı beslenin. Ne fazla ne eksik olsun en sağlıklı yöntem budur. 2 haftada bir cheat meal tavsiyemdir. Böylece kilo vermen de durmamış olur.

Ödem atmak için yardımcı besinler: maydanoz, limon, yeşil çay, yeşillikler, su tüketimi.

Supplement alacak bütçeniz varsa ki çok pahalı olmayan bir supplementtir kendisi, L-Karnitin alabilirsin. Yağ yakımını destekler. Ve Omega-3 alabilirsin. Aklında kalan bir soru varsa tekrardan etiketlersin. Bol şans dostum.

Son düzenleme:
Hocam hareketlere Squad ekleyin ve yüksek nabız antrenman yapın. Dinlenme süresi 30 saniye maksimum 1 dakika arasında olsun. Düşük ağırlık yüksek tekrar şeklinde yapın.
Ağırlık antrenmanı sonu da 30 dakika boyunca 2 dakika yavaş 1 dakika hızlı koşu yapın. Yavaş moddayken yokuş eklerseniz çok iyi olur.

Beslenme konusunda yeşillik, sebze ve protein ağırlıklı olsun. Karbonhidrat kaynağı yulaf patates veya bulgur tavsiye ederim. Yulaf tarifi kilo vermek için 3/4 su bardağı yulaf, dilediğince tarçın ve kakao ve seçeceğin meyveler. Meyve seçimi için hazır yaz gelmişken orman meyveleri (çilek, yaban Mersin'i öncelikli) orman meyveleri bulamıyorsan elma veya bir muz atarak bir kaba koy. Üstünü hafif geçecek kadar su koy çekmesini bekle. Yanında limonlu yeşil çay iç. Sabahları aç karna bir kaşık elma sirkesi üstüne de su koyup için ve ardından 20-30 dakika yürüyün. Aç karna yağ yakımı daha hızlı ve çok olur. Şeker kesinlikle yok!

Öğlenleri tavuklu salata, sebze yemeği, tavuklu bulgur pilavı gibi şeyler tüketin. Akşamları da buna benzer olsun. Kızartma tüketmeyin.

Yaktığınız kalori + bazal metabolizma hızının -300 ile -500 kadarı beslenin. Ne fazla ne eksik olsun en sağlıklı yöntem budur. 2 haftada bir cheat meal tavsiyemdir. Böylece kilo vermen de durmamış olur.

Ödem atmak için yardımcı besinler: maydanoz, limon, yeşil çay, yeşillikler, su tüketimi.

Supplement alacak bütçeniz varsa ki çok pahalı olmayan bir supplementtir kendisi, L-Karnitin alabilirsin. Yağ yakımını destekler. Ve Omega-3 alabilirsin. Aklında kalan bir soru varsa tekrardan etiketlersin. Bol şans dostum.
Hocam benim bel bölgemde ve tabiri caiz ise meme kısımlarında yağlanmam var, 1.87 boyum ve 103 kiloyum şu anda. Siz bana ne tür hareketler önerirsiniz? Spor salonuna da yazıldım şu anda 2 haftadır gidiyorum ve bel ağrılarım geçti, az da olsa bölgesel olarak yağ azaldı. Ama herhangi bir program önermediler bana bu yüzden sizden tavsiye alırsam çok memnun kalırım. Son olarak bu supplement olayında da nasıl kullanacağımı anlatırsanız çok memnun olurum, protein tozu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben açıkçası en az 2 aylık bir süreçte tavuk göğüsü yiyebilecek bir durumda değilim ancak sadece tavuk incik, but, kök but gibi parçaları yiyebiliyorum.

Hocam benim bel bölgemde ve tabiri caiz ise meme kısımlarında yağlanmam var, 1.87 boyum ve 103 kiloyum şu anda. Siz bana ne tür hareketler önerirsiniz? Spor salonuna da yazıldım şu anda 2 haftadır gidiyorum ve bel ağrılarım geçti, az da olsa bölgesel olarak yağ azaldı. Ama herhangi bir program önermediler bana bu yüzden sizden tavsiye alırsam çok memnun kalırım. Son olarak bu supplement olayında da nasıl kullanacağımı anlatırsanız çok memnun olurum, protein tozu hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben açıkçası en az 2 aylık bir süreçte tavuk göğüsü yiyebilecek bir durumda değilim ancak sadece tavuk incik, but, kök but gibi parçaları yiyebiliyorum.

Durumun çok yoksa tavuk ciğerine bakabilirsin. Protein tozu yeterli protein aldığın sürece gereksiz yağ yakmanı desteklemez. Vücutlarda bölgesel yağ yakımı yoktur herkesin ilk yağ yaktığı bölge farklıdır. Mesela sizin ilk göbeğiniz erir benim bacağım. Fakat bel çalışarak bel kaslarınızı geliştirip daha sıkı görünüm elde edebilirsiniz. Bel için russian twist, ters mekik, crunch, bicycle gibi hareketler tavsiyemdir. Göğüs kasları içinse dumbell press, cable crossover, incline ve decline dumbell press, butterfly önerimdir. Supplement olarak L-Karnitin antrenman öncesi içebilirsiniz.

- Haftada 3 gün spora gidiyor iseniz fullbody antrenman + evde 2 gün karın kası kardiyo çalışması (pazartesi fullbody, salı karın kardiyo, çarşamba fullbody, perşembe off, cuma fullbody, cumartesi karın kardiyo, pazar off)

- Haftada 4 gün spora gidiyor iseniz Upper - Lower antrenman + 2 gün evde karın kası kardiyo çalışması (Upper Lower ardından çarşamba günü karın kardiyo, sonra upper lower tekrardan, sonraki günü karın kası kardiyo, pazar günü de offday)

- Haftada 5 gün spora gidiyor iseniz Push Pull Legs Upper Lower antrenman + 1 gün karın kası kardiyo çalışması (PPL antrenmanı sonra bir gün off day ardından Upper Lower sonra off)

- Haftada 6 gün spora gidiyor iseniz Push Pull Legs Push Pull Legs + dinlenme gününde aktif dinlenme (30dk koşu, bisiklet vb.) Yapabilirsiniz. (Tavsiyem pazar günü off day vermeniz olacaktır. Dilerseniz Push Pull Legs yapıp perşembe günü off verirsiniz.)

Evde karın kası antrenmanı olarak Ege Fitness'ın antrenmanını, evde kardiyo olarak yine Ege fitness evde kardiyo antrenmanını öneririm. Fakat bu size eminim çok zor gelecektir çünkü bana bile çok zor geliyor, Ağır Sağlam evde kardiyo antrenmanını uygulamanızı öneririm. Karın kası çalışmaları aç karna daha işlevli olacaktır bunu da göz önünde bulundurunuz.
(Offdayleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz ama 2 gün üst üste getirmemek en iyisidir.)

Son düzenleme:
Durumun çok yoksa tavuk ciğerine bakabilirsin. Protein tozu yeterli protein aldığın sürece gereksiz yağ yakmanı desteklemez. Vücutlarda bölgesel yağ yakımı yoktur herkesin ilk yağ yaktığı bölge farklıdır. Mesela sizin ilk göbeğiniz erir benim bacağım. Fakat bel çalışarak bel kaslarınızı geliştirip daha sıkı görünüm elde edebilirsiniz. Bel için russian twist, ters mekik, crunch, bicycle gibi hareketler tavsiyemdir. Göğüs kasları içinse dumbell press, cable crossover, incline ve decline dumbell press, butterfly önerimdir. Supplement olarak L-Karnitin antrenman öncesi içebilirsiniz.
Hocam durumum iyi Allah'a şükür ancak KYK'da kaldığımdan burada yemek pişirmek yasak, mutfak yok :D. Bundan dolayı sadece çıkan yemekleri tercih edebiliyorum orada da yukarıda saydığım tavuk ürünleri var. Bunun dışında dana ciğeri filan da çıkıyor yani seçeneklerim biraz bu yönden kısıtlı. Bunun dışında dediğiniz tüm hareketlere bakacağım biraz zamanımı alacaktır araştırıp geleceğim hocam, L-Karnitin için bir marka öneriniz var mı?

Hocam durumum iyi Allah'a şükür ancak KYK'da kaldığımdan burada yemek pişirmek yasak, mutfak yok :D. Bundan dolayı sadece çıkan yemekleri tercih edebiliyorum orada da yukarıda saydığım tavuk ürünleri var. Bunun dışında dana ciğeri filan da çıkıyor yani seçeneklerim biraz bu yönden kısıtlı. Bunun dışında dediğiniz tüm hareketlere bakacağım biraz zamanımı alacaktır araştırıp geleceğim hocam, L-Karnitin için bir marka öneriniz var mı?
Kingsize Thermo veya Hardline tavsiyemdir. Mesajı düzenledim ufak detaylara kadar yazmaya çalıştım. Aklınızda soru kalırsa tekrardan buralardayım.

Geri
Yukarı