Sahibinden.com'da dolandırıldım - Gigabyte GTX 780 Ti

Herkese ilgi ve alakasından dolayı ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Şahsın bir akrabasına ulaştım (muhtemelen kuzeni) kendisi şu an karakoldaymış (bir kavgadan dolayı) bana dönüş yapacağını söyledi. Kendisine aynen ilettim. Bu arada elimde ses kaydı da var. Ses kaydında vatandaş 700 tl ye 780 ti ekran kartı göndereceğini telaffuz ediyor. Fakat bu da işime yaramaz herhalde çünkü ses kaydı almak da suçmuş öğrendiğim kadarıyla. Bu şahsın babasının (%90 babası) numarasını buldum şu an da aramak istemedim. Fakat arayacağım kendisini.

hocam mahkemeye gidin telefon numarası felan varsa polise ihbar edin sürsün elinde sonunda bulunur aynı şehirde olsanız toplanın 4-5 kişi dövün böyle şerefsizleri

Fark etmez başka şehirde de olsa peşini bırakmayacağım.
Öncelikle geçmiş olsun. Gelen kart ne acaba? Fotoğrafını atabilir misiniz bakalım ne yollamış.
Sahibinden bir şey alacaksanız;
  • Üyelik tarihi en az 2 yılı geçmiş
  • İsmi ve soyadı düzgün olan
  • İlanlarında mantık hataları olmayan, saçmalamayan,
  • İlan başlığında clickbait yapmayan
  • Telefon numarasını vermiş
Bu 5 şarta uyuyorsa "Get" ile ticaretinizi yaparsınız. Havaleye kesinlikle karşıyım, önermiyorum.
Hatta ürünü almadan önce diğer ilanlarına da göz gezdirmeniz lazım ne var ne yok. Şuan senin yerinde olsam 2-3 gün sonra farklı bir hesapla diğer ilanlarından birine talip olup bir şekilde telefon numarasını alırım. Teli alırsan gerisi kolay. Alamazsan da elden alacağını söylersin adresi verir gider yüzleşirsin. Bu ülkede adaleti hukukla bulmaya çalışırsan belki bulursun ama zaman kıymetli (y)

Hocam çok teşekkür ediyorum. Gelen kartı canımın sıkkınlığından işyerinde bıraktım getirmedim. Pazartesi günü resmini çekip buraya atacağım.
Sahibinden üyelik tarihi Eylül 2018. Başlık desen şüpheli(Efsaneler Ölmez). Adam numarasını Sahibinden'e koymamış. Havalede açıklama kısmınada bir şey yazmamışsın. Yani polise gitsen bile ilgilenmeyecekler. Bu durumda en iyi fikri yine de @BilgisayarKurdu verir.
Satıcıyla görüşmeye başladım. Detayları paylaşıcam.
Adamla mesajlaşmalarınızı,ilanın resmini ve banka dekontunu çıktı alıp savcılığa şikayette bulunabilirsin. Belki bir şey çıkar.

@8aykal teşekkür ederim.
Geçmiş olsun. Hayatta bir tecrübe daha edinmiş oldunuz. İnternet üzerinden özellikle mobil yaygınlaştığından beri bu tarz sahtekar sayısı ciddi oranda arttı. İkinci el ürünü elden kontrol edip denemediğiniz sürece almayın.

Resimlerden bile direk anlaşılıyor. İkinci el bir ekran kartı iyi temizlense bile o kadar temiz olmasına imkan yok.
Ucuz diye televizyondan sahte telefonlar alacak kadar saf olmamaya çalışın. Piyasayı araştırmadan 2. El ürüne bakmayın.

Teşekkür ederim. Evet malesef iyi bir tecrübe oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun, sahibinden.com gibi yerden GeT olsa bile alışveriş yapmak cidden cesaret ve şans işi. Sadece elden alışveriş yapılabilecek bi site. Hukuksal tüm yollara başvurun. Karşı tarafı olabildiğince sıkıştırın. Böyle tipler başka türlü düzelmez çünkü.

Ben GET'lere dahi inanmıyorum. Şuan sıfır fiyatına 2. el parçaları satmaya çalışan yaratıklarla doldu sitei kim güvenilir kim değil bilmiyorsun. O kadar saçma açıklamalar var'ki insan afallıyor ya yuh diyorsun, 1080Ti almış şahıs kasaya ağır gelmiş satıyormuş, hayatım'da bu kadar saçma bir açıklama görmedim. Minig yapılmadı sadece oyun oynandı diyen adamın 20 tane farklı ekran kartı ilanı var, 2. el görmeden mümkünse şu 1 sene parça almayın derim.
Arabalarda da temizlik boyası kurnazlığı vardı, halen var :) Satıcının ilan hazırlarken kullandığı Türkçe bile güvenilirliği konusunda az çok ipucu veriyor.

Öncelikle geçmiş olsun, bu tip durumlarda konuşma kayıtları - yazışma kayıtları hiçbir işe yaramaz.
Çünkü kargo kutusunda hangi ürün olduğu bir tutanak ile kayıt altına alınmamış. Senin yalan söylemediğinin bir ispatı da yok. Kaldı ki satış sözleşmesi de düzenlenmeden yapılan bir ikinci el alışverişten bahsediyoruz. Satıcı aptal değilse hukuki açıdan tüm yollarınız kapalı.

Ne yapabilirim dersen; Kargo takip numarasından gönderici adı - adresi bilgilerine ulaşmaya çalış, belki şube personelleri de yardımcı olur. Para yatırdığın hesaba ait isim ve soyad bilgisini hatırla. Kullanılan hat kimin adına kayıtlı buna bir baktır, günün sonunda elinde net bir isim - konum olur.

Kendin çözebilirsin bu durumu; eğer 300-400 liralıyı aşan bir fark yoksa çok fazla canını sıktığına değmez; bundan sonra dikkat etmeye bak derim. O kutunun içerisinden patlıcan da çıkabilirdi ve kimseye ispat edemezdin.

Öncelikle geçmiş olsun, bu tip durumlarda konuşma kayıtları - yazışma kayıtları hiçbir işe yaramaz.
Çünkü kargo kutusunda hangi ürün olduğu bir tutanak ile kayıt altına alınmamış. Senin yalan söylemediğinin bir ispatı da yok. Kaldı ki satış sözleşmesi de düzenlenmeden yapılan bir ikinci el alışverişten bahsediyoruz. Satıcı aptal değilse hukuki açıdan tüm yollarınız kapalı.

Ne yapabilirim dersen; Kargo takip numarasından gönderici adı - adresi bilgilerine ulaşmaya çalış, belki şube personelleri de yardımcı olur. Para yatırdığın hesaba ait isim ve soyad bilgisini hatırla. Kullanılan hat kimin adına kayıtlı buna bir baktır, günün sonunda elinde net bir isim - konum olur.

Kendin çözebilirsin bu durumu; eğer 300-400 liralıyı aşan bir fark yoksa çok fazla canını sıktığına değmez; bundan sonra dikkat etmeye bak derim. O kutunun içerisinden patlıcan da çıkabilirdi ve kimseye ispat edemezdin.

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. İsmini zaten ömür boyu unutacağımı sanmıyorum. Sosyal medya üzerinden arkadaşını bulup iletişime geçtim durumu anlattım arkadaşını da artık nasıl kandırdıysa doğru kart gönderdiğini düşünüyor. Dediğiniz gibi büyük bir tecrübeden başka hiçbir kazancım olmadı. Temennim kimsenin kandırılmamasıdır.

Arkadaşlar gelen kart bu. Markası modeli nedir bilen var mı ?

1121.jpg

Dosya Ekleri

• 43323.jpg
    43323.jpg
    164,4 KB · Görüntüleme: 118
Son düzenleme:
HDMI girişi var sanırım. Kartı bilgisayara takıp ne olduğuna bakabilir misiniz?
Fanından gördüğüm kadarıyla en azından günlük kullanımda idare edebilir. Tabi çalışıyorsa.

Geri
Yukarı