Sakhir GP

Baturs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Masasında
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Aslında yarışı yorumlamam lazım (ileride yarışı da anlatıyorum) ama Loser Bottas'ı yorumlamadan geçemeyeceğim. Yarışa pole popozisyonundan başlayan Bottas her zamanki gibi daha ilk virajda birinciliği takım arkadaşına kaptırdı. Şimdi asıl olay da burada başlıyor zaten. Bottas denilen adamın takım arkadaşı George Russel. Aynen öyle Lewis değil, George. Şimdi kim bu George? George denilen çaylak arkadaş, Williams Racing için yarışan ve F1 kariyerinde tek bir puanı almayan bir çaylak bir pilot. Genelde yarışlarda 15. sıra civarlarında takılıyor. Lewis korona testi pozitif çıkınca Sakhir GP'ye katılamadı ve Mercedes koltuğu dolduracak bir pilot aramaya başladı. Birçok aday vardı ama Mercedes, George'u tercih etti (bunun bir kaç nedeni var). Antrenman turlarında beklenmedik bir şekilde George Bottas'ı yerle bir etti. Sıralama turlarında ise Bottas, pole pozisyonunu aldı ama George 0,026 saniye ile pole pozisyonunu kaybetti.

Yarış geldi çattı. Dediğim gibi Loser Bottas daha ilk virajdan George'a geçiliyor. Bu Bottas'ın hep yaptığı bir şey olduğu için pek beklendik bir durum. Ama, Bottas bu arabayı (W11) sezon başından beri sürüyor. Yanında ise daha arabayı 3 gün önce almış çaylak bir pilot var. George liderliği almışken Charles bir hata yapıyor, Perez'e toslayıp kendisini ve Max'ı yarış dışı bırakıyor (Ben bu yazıyı yarış gerçekleştiriliyorken yazıyorum ve gerçekten inanılmaz şeyler oluyor.).

George Yarışı uzun süre 1. götürüyor ve geç bir pit stop yapıyor. Tabii bu sırada liderliği 2 sn. arkasındaki Bottas alıyor. Sonra Loser Bottas tam 4 tur sonra pite giriyor ve aradaki fark 8 sn. oluyor. Aslında burada yapmaya çalıştığı şey ondan çok daha geç pit stop yapıp yarışın sonlarında daha taze lastiğe sahip olmak. Ama sadece 4 tur sonra pite girdiği için taktik bir işe yaramıyor ve Loser'lığını tekrar ortaya çıkarıyor.

Yarış ilerlerken daha ilk yarışına çıkan Jack Aitken bir amatör hatası yapıp, kontra verip arabayı kontrol edemeyip, kanadını duvara çarpıyor ve kanat yola sıçrıyor. Buradan sonrası dramatik. Kanat yola sıçrayınca sanal güvenlik aracı geliyor ve bunu fırsat bilen Mercedes çifte pit stop deniyor. Ama... Mercedes çifte pit stopu batırıyor. Aslında ilk başta George için iyi gidiyor ama sonrası saçmalık. (Burası tamamen Mercedesin hatası.) İlk Gerorge geliyor, lastiklerini değiştirip yoluna devam ediyor ama Bottas'ın pit stopu bir sorun yüzünden 27 saniye sürüyor. Zaten Bottas'ın işi burada bitiyor.

George 1. olarak yoluna devam ederken Mercedes inanılmaz bir nedenden dolayı Geroge'u pite çağırıyor. Bu nedende Mercedes'in batırdığı çifte pit stop George'un lastik setlerini yanlış takmalarından kaynaklanıyor. George takımının saçma hatası yüzünden Loser Bottas'ın gerisine, 6. sıraya düşüyor. Buradan sonra George inanılmaz bir şekilde 2'nciliğe kadar tırmanıyor. Tabii bu sırada da Bottas hala 5. sırada. George 1. olan Perez'i geçmeye çok yakınken inanılmaz, dramatik ve can sıkıcı bir olay yaşanıyor. George'un lastiği patlıyor ve birinciliğe bu kadar yakınken, son 10 tur kala pite giriyor. 15. sıraya kadar düşüyor. diyecek bir şey bulamıyorum. Daha sonra George pes etmiyor ve Bottas'ın bir gerisinde 9. sıraya kadar yükseliyor ve kariyerinin ilk ve büyük ihtimal en dramatik puanını kötü bir şekilde 1'inciliği sonuna kadar hak ettiği bir yarışta alıyor. Bu sırada Perez 19. sıradan yaptığı inanılmaz yükseliş ve biraz şans ile yarışı kazanıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Russell ve Perez... Gerçekten bu gecenin yıldızı oldular. Perez kesinlikle ama kesinlikle bir koltuğu hak ediyor. Umarım RedBull'a geçebilir. Balon Albon yerine Perez, RedBull için mükemmel olur. Keşke RP'de Vettel ile yarışabilse...

Ve Russell... 2018 İngiltere'den sonra ilk kez bir yarışı ayakta izledim ve ilk kez son turlarda soluksuz kaldım. Bu çocukta büyük bir yetenek var. Yarışta Bottas'ı defalarca geçti. İlk pitten sonra 4 saniye fark kapattı neredeyse. İkinci ve hatalı pitten sonra bile anında 2. sıraya geldi. Lastiği patlamasına rağmen yeniden yükseldi, bırakmadı ve en azından puan aldı.

Mercedes yarışı sabote etmiş bile olabilir... O derece sinirliyim şu an, sanırım dinginleşmem gerek.

Leclerc bugün Vettel'in çokça kızdığı şeyi yaptı: Olmayan boşluğa daldı. Ferrari daha lastik bile takamıyor.

Vettel'in RP'ye geçmesi kendisi için çok iyi olacak. RP'deki Vettel ve Renaul'taki Alonso bize müthiş yarışlar izletecek, şimdiden söylüyorum.

Çok yaşa Perez, çok yaşa Russell!

Verstappen için bu yarıştan umutluydum ama daha yarış başında yarış dışı kaldı. Yarışın ilerleyen zamanlarında Mercedes'in hiç beklenmedik hatalarıyla çok kez "Ah, Verstappen'in kaçırdığı yarışa bak" dedim. Büyük şanssızlık oldu gerçekten onun adına.
Evet Verstappen bu yarışı kazanabilirdi ama, ben Verstappen'in tavırlarını pek sevmediğim için Charles'ın kazanmasını isterdim ama tabii kendi hatası yüzünden yarış dışı kaldı.

Ama ben Perez'in kazanmasına da sevindim ne kadar iyi bir pilot olduğunu herkese tekrardan gösterdi.

George 1. olarak yoluna devam ederken Mercedes inanılmaz bir nedenden dolayı Geroge'u pite çağırıyor ve bu nedende Mercedes'in batırdığı çifte pit stopta George'un lastik setlerini yanlış takmalarından kaynaklanıyor.

Mesela Vettel ya da Hamilton, tecrübeleri ve ağırlığı sayesinde takıma karşı gelebiliyor bu durumlarda. Eğer Russell'ın ağırlığı olsaydı bence o da karşı gelirdi.

Mercedes Ferrari'ye bile taş çıkartacak şekilde çuvalladı. Bu çuvallama rekorunu Ferrari'nin tekrar almasını bekliyorum, Abu Dhabi'de.

Evet Verstappen bu yarışı kazanabilirdi ama, ben Verstappen'in tavırlarını pek sevmediğim için Charles'ın kazanmasını isterdim ama tabii kendi hatası yüzünden yarış dışı kaldı.

Ama ben Perez'in kazanmasına da sevindim ne kadar iyi bir pilot olduğunu herkese tekrardan gösterdi.

Bence kazanamazdı. Çünkü kazanın olduğu virajda Perez zaten geçmişti onu. Ama podyum için yarışabilirlerdi.

Russell ve Perez... Gerçekten bu gecenin yıldızı oldular. Perez kesinlikle ama kesinlikle bir koltuğu hak ediyor. Umarım RedBull'a geçebilir. Balon Albon yerine Perez, RedBull için mükemmel olur. Keşke RP'de Vettel ile yarışabilse...

Ve Russell... 2018 İngiltere'den sonra ilk kez bir yarışı ayakta izledim ve ilk kez son turlarda soluksuz kaldım. Bu çocukta büyük bir yetenek var. Yarışta Bottas'ı defalarca geçti. İlk pitten sonra 4 saniye fark kapattı neredeyse. İkinci ve hatalı pitten sonra bile anında 2. sıraya geldi. Lastiği patlamasına rağmen yeniden yükseldi, bırakmadı ve en azından puan aldı.

Mercedes yarışı sabote etmiş bile olabilir... O derece sinirliyim şu an, sanırım dinginleşmem gerek.

Leclerc bugün Vettel'in çokça kızdığı şeyi yaptı: Olmayan boşluğa daldı. Ferrari daha lastik bile takamıyor.

Vettel'in RP'ye geçmesi kendisi için çok iyi olacak. RP'deki Vettel ve Renaul'taki Alonso bize müthiş yarışlar izletecek, şimdiden söylüyorum.

Çok yaşa Perez, çok yaşa Russell!
Açıkçası bende herkes gibi Vettel'in hemen Ferrari'den kurtulup Aston Martin'e geçmesini bekliyorum. Bir Vettel taraftarı olarak Türkiye'deki son virajda evde çığlığı basmıştım ve onun adına çok sevinmiştim, gerçekten griddeki en cana yakın, temiz kalpli insan. Ferrari Vettel'in kariyerini bitirmekten başka bir şey yapmadı, kesinlikle Vettel gibi bir pilotu hak etmiyorlar. Umarım seneye çok daha iyi işler başaracak.

Leclerc ve Sainz bakalım Ferrari'de ne yapacak. Umarım Ferrari bu iki pilotunda fişini çekmez.

Bottas'tan kötü bir start alan pilot varsa o da Russell idi pitte bana göre, Russell ona rağmen ilk virajda memuru geçti ve muazzam bir yarış çıkardı, yarışı kazanmayı sonuna kadar hak etmişti şansa lastiği patladı. Mercedes kendisine yanlış lastik takmasına rağmen Bottas'ın arkasına düştü ona rağmen gelip süper bir atakla geçip Perez ile farkı 2 saniyenin altına düşürmüşken lastiğinin patlaması acı bir durum. Tüm bunlara rağmen 15. sıraya düşüp tekrardan yükseldi ve yarışı Bottas'ın hemen arkasında bitirerek kariyerinin ilk puanlarını aldı.

Memura gelirsek tam anlamıyla rezil bir sürüş, bu adamın tek tur performansı dışında bir espirisi olmadığını defalarca söyledik. Bu adam oturduğu koltuğu hiçbir zaman hak etmedi, onun yerinde başkası olsaydı Hamilton'dan birkaç şampiyonluk daha koparabilirdi. Bottas gibi bir loser olduğu sürece Hamilton da beklenilenden çok daha üst bir pilot olarak ün saldı. Burada Hamilton'a saygısızlık etmek istemem, Hamilton çok çok iyi bir pilot ve tam bir şampiyon. Hamilton'un yanında başkası olsa HAM kadar istikrarlı olur mu orası şüpheli. Burada asıl eleştirdiğim loser Bottas.

RP: Perez kariyerinin ilk yarış galibiyetini aldı, daha ilk turda Leclerc yüzünden son sıraya düştü sonra müthiş tırmanıp şansının yardımıyla da galibiyet elde etti. Perez gibi bir pilotun seneye koltuksuz kalması utanç verici bir durum. Balon Albon'un yerine keşke geçse. Ancak Redbull da her ne yapsa amaçsızca Albon'u savunan Marko bunağı ve Horner varken Redbull'a geçmesi zor görünüyor, bu galibiyet belki akıllarını başlarına getirmiştir.
Stroll'un pitlerden sonra temposunu pek beğenmedim, ona rağmen podyuma çıkması olumlu bir işaret, Ocon'un da yardımı oldu.

Ferrari: Leclerc geçen hafta Vettel'in eleştirilerine maruz kalmıştı, nitekim aynı atağı burada yapmaya çalıştı ve bu defa kendisine pahalıya patladı. Umarım bir ders çıkarır.
Vettel için diyecek bir şey bulamıyorum bu lanet olası Ferrari pit ekibinden bir an önce kurtulaması dileğiyle.

Mclaren: Sainz podyumu kaçırdı, Bottas'ın arkasında zaman kaybetmesi kendisi için pahalıya patladı. Bugünün en iyi pilotlarından biriydi yine Sainz takımına yine değerli puanlar getirdi.
Norris son sıralardan yarışa başlayıp puan almayı başardı, kendisi için iyi oldu.

Renault: Bahreyn pistinde daha güçlü olmalarını bekliyordum bugün sonuç biraz aldatıcı oldu. Ocon kariyerinin ilk podyumunu aldı. Ocon'un sıralama performansını geliştirmesi gerek, Force India da yarışırken Perez'e kök söktüren bir Ocon vardı o Ocon'u bu sene göremedim. Özellikle tek turda Force Indıa da muhteşemdi, Perez'i denize döküyordu, yarış temposunda da çok iyiydi. Ocon'un Renault'a alışma süreci çok uzun sürdü.
Renault genel olarak bu pistte hızlı değildi, Riccardo'ya da bu durum yansıdı.

Redbull: Verstappen, Leclerc'in dolaylı yoldan etkisiyle beraber yarış dışı kaldı. Leclerc ve Perez'in teması yüzünden virajı dönemeyip bariyerlere girdi.
Balon Albon yine yarış boyunca kötüydü, son anlarda SC'nin girmesi yüzünden beklenenin üzerinde bir yerde yarışı bitirdi.

Alpha Tauri: Kyvat bu hafta sonuna damgasını vurdu çok hızlıydı, seneye takımda olmayacak. Bu hızını keşke tüm sezona yaysaydı.
Gasly bugün son zamanlarda aşina olmadığımız şekilde kötüydü.

Bu yarıştan sonra Redbull, Perez yerine Albon'un kalmasına karar verirse Perez'e gerçekten çok yazık olur.

Russell çok iyi bir performans gösterdi. Gerçekten bu kadar iyi bir performans beklemiyordum Russell'dan.

Çok keyifli bir yarıştı, özellikle sonu.

Bu arada Ocon arabayı kaptı. Bildiğim kadarıyla takım patronu Cyril Abiteboul ile anlaşma yapmışlardı podyuma çıkarsa Renault'un kendisine araba vereceğine dair.

Bu arada Ocon arabayı kaptı. Bildiğim kadarıyla takım patronu Cyril Abiteboul ile anlaşma yapmışlardı podyuma çıkarsa Renault'un kendisine araba vereceğine dair.
Bir Clio hak etti Ocon.

Yeni konular

Geri
Yukarı