Sapphire RX 570 Coil Whine sorunu

Hilmi0972

Hectopat
Merhabalar iyi günler.
Ben birkaç gün önce bir sistem topladım.
•Ryzen 5 1600.
•HyperX 8 GB 3200MHz RAM.
•Sapphire RX 570 8 GB ITX Pulse.
•Adata 120 GB M.2 SSD.
•Gigabyte A320 anakart.
•Seagate 1 TB HDD.
•Frisby 600W foem Power suply.
Bilgisayarı kurdum formatı falan driverlerini her şeyi yaptım ve test etmek için Steam'den PUBG indirip girdim.
Ama oyuna girince oyuna girer girmez bilgisayardan bir ses çıkmaya başladı ötmeye başladı ve oyunda ekran donuyordu alt-tap yapıp tekrar girdiğimde düzeliyordu ve 3 4 saniye sonra tekrar donuyordu ben Power'den geliyor diye Power'i söktüm iade ettim ama.
Bugün internette gezerken birinden duydum Coil Whine diye bir sorun.
Ekran kartından oluyormuş
Birkaç tane vidyo izledim benim bilgisayardan gelen sese çok benzerdi ses bende acaba Power'de sıkıntı yoktu ekran kartındamı sıkıntı vardı diye düşündüm.
Cumartesi ekran kartını başka bir bilgisayarda deneyeceğim ya da başka bı Power takip deneyeceğim bakayacağım sorun ondaysa göndereceğim ama bı sıkıntı var.
Ben bu ekran kartını 1 ay önce aldım 1 aydır bende yani 14 günlük iade süresi doldu.
Göndereceğim kartta sorun varsa ama iade süresi doldu nasıl olacak onu bilemiyorum.
Kartı bana geri aynı şekilde geri gönderirler diye korkuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle o PSU'yu iade etmekte çok iyi yapmışsınız. Adi çin malı bir markadır kendisi. FSP, High Power, Corsair, Cooler Master, Thermaltake, Aerocool gibi markaların haricinde PSU almayın.
Coil Whine sorununun performansa bir etkisi olmuyor. Ekran kartını başka bir bilgisayara takıp Furmark testi yaparak kartı yüke bindirin. Yine aynı şekilde ses yaparsa kartı garantiye yollayın ve Coil Whine sorununu belirtin.

Bende RX 570 4GB Sapphire Nitro+ modeli var sorun tamamen ekran kartı yazılımından kaynaklı geçen hafta 19.12.3 sürümüne yükselttim ve aynı şekilde ses çıkıyor oyuna girince donuyor vs. vs. Ben sorunumu hallettim yazılımı kaldırıp bir önceki sürüm 19.11.2 sürümünü AMD'nin kendi sitesinden indirdim ve kurdum şuan o sorunum kalmadı ve gayet akıcı kullanıyorum sadece League of Legends oyununda 220-300 arası fps gözükmesine rağmen ki zaten gösterdiği fps performansını 60hz monitörde alamam fakat delay gibi ara ara anlık titreme oluştu bu bahsettiğim sadece LoL de oldu onun harici sağlam. Yaşadığınız sorunun aynısını ben bu şekilde hallettim iyi günler iyi forumlar dilerim.

Öncelikle o PSU'yu iade etmekte çok iyi yapmışsınız. Adi çin malı bir markadır kendisi. FSP, High Power, Corsair, Cooler Master, Thermaltake, Aerocool gibi markaların haricinde PSU almayın.
Coil Whine sorununun performansa bir etkisi olmuyor. Ekran kartını başka bir bilgisayara takıp Furmark testi yaparak kartı yüke bindirin. Yine aynı şekilde ses yaparsa kartı garantiye yollayın ve Coil Whine sorununu belirtin.
İade ettim iyiki ama jelatinsiz gelmişti iade şartlarında jelatin sökülmemiş olması lazımdı yazıyordu jelatinsiz geldiğini belirttim ama bakalım zaten çoğu kişi niye böyle bir PSU'u aldın dedi
Coil whine sorununa gelince de öyle bir sorun varmı yokmu kartta bilmiyorum ama eğer varsa ve o yüzden o ses geliyorsa oyunda bir anla ekran donuyor ve düzelmiyor anca alt-tap yapıp oyunu alta alıp tekrar oyuna tıkladığımda düzeliyor ama en fazla 4 5 saniye düzgün kalıyor
Sonra yine donuyor ve oyun ultrada 70 FPS lerde falan hiç kasmadan oynarken bir anla görüntü donması neden kaynaklı onu anlamadım inşallah ekran kartında bir sorun yoktur cumartesi günü kasaya başka bir power takıp deneyeceğim
Bende RX 570 4GB Sapphire Nitro+ modeli var sorun tamamen ekran kartı yazılımından kaynaklı geçen hafta 19.12.3 sürümüne yükselttim ve aynı şekilde ses çıkıyor oyuna girince donuyor vs. vs. Ben sorunumu hallettim yazılımı kaldırıp bir önceki sürüm 19.11.2 sürümünü AMD'nin kendi sitesinden indirdim ve kurdum şuan o sorunum kalmadı ve gayet akıcı kullanıyorum sadece League of Legends oyununda 220-300 arası fps gözükmesine rağmen ki zaten gösterdiği fps performansını 60hz monitörde alamam fakat delay gibi ara ara anlık titreme oluştu bu bahsettiğim sadece LoL de oldu onun harici sağlam. Yaşadığınız sorunun aynısını ben bu şekilde hallettim iyi günler iyi forumlar dilerim.
Ekran kartında öyle bir sorun olup olmadığını bilmiyorum ama internetten izlediğim vidyolarda sorun ekran kartından gibi duruyor
Cumartesi başka power takıp deneyeceğim eğer aynı sorun olursa bilgisayarda dediğiniz gibi daha eski bir driver kurup demeyeceğim eğer hala daha düzelmezse kartı garantiye yollamam lazım çünkü iade süresi doldu maalesef

İade ettim iyiki ama jelatinsiz gelmişti iade şartlarında jelatin sökülmemiş olması lazımdı yazıyordu jelatinsiz geldiğini belirttim ama bakalım zaten çoğu kişi niye böyle bir PSU'u aldın dedi
Coil whine sorununa gelince de öyle bir sorun varmı yokmu kartta bilmiyorum ama eğer varsa ve o yüzden o ses geliyorsa oyunda bir anla ekran donuyor ve düzelmiyor anca alt-tap yapıp oyunu alta alıp tekrar oyuna tıkladığımda düzeliyor ama en fazla 4 5 saniye düzgün kalıyor
Sonra yine donuyor ve oyun ultrada 70 FPS lerde falan hiç kasmadan oynarken bir anla görüntü donması neden kaynaklı
onu anlamadım inşallah ekran kartında bir sorun yoktur cumartesi günü kasaya başka bir power takıp deneyeceğim
Sorun ekran kartının sürücüsünde şuan çoğu AMD kullanıcısı bu durumu yaşıyor ve mağdur durumda cumartesi günü başka bir bilgisayarda denerken bir önceki cevabımda bahsettiğim sürümle denerseniz bu sorunu yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Dostum o karttan alıcam , sıcaklık durumu nasıl

Sorun ekran kartının sürücüsünde şuan çoğu AMD kullanıcısı bu durumu yaşıyor ve mağdur durumda cumartesi günü başka bir bilgisayarda denerken bir önceki cevabımda bahsettiğim sürümle denerseniz bu sorunu yaşamazsınız diye düşünüyorum.
Tamamdır deneyeceğim inşallah dediğiniz kartta bir sorun yoktur eğer driverinde sorun var ise o farklı bir güncelleme de düzelir herhalde değilmi

Dostum o karttan alıcam , sıcaklık durumu nasıl
9 saat aralıksız ultra ayarlarda Shadow of the tomb raider oynadım çıkıp msı afterburner a baktığımda derecesi 69du
Tamamdır deneyeceğim inşallah dediğiniz kartta bir sorun yoktur eğer driverinde sorun var ise o farklı bir güncelleme de düzelir herhalde değilmi
ben bir önceki sürüme girdiğimde düzelmişti sizde durum nasıl?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı