Seçim sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Burada yazdığım mesajlara beğenmedim atan düşünmekten bir haber insanlara söylüyorum ne oldu?
Bakın ben başından beri diyorum ki T.C. sınırları içerisinde HDP ile yol yürüyen birisi ka-za-na-maz bu kadar basit.
Hala gelip bana HDP ittifakta değil falan yazıyorlardı. Umarım size ders olmuştur bu gece.
Lan değil çünkü değil. Yemin mi edelim anlamadım. Anlaşma yok ittifak yok. Adamların HDP ile tek alakası oylarına talip olması. HER SİYASETÇİ GİBİ. Şunu şu kafanıza artık sokun.

Pek bir şey düşünmüyorum. Olacağı gibi oldu, şaşıracak pek bir şey göremiyorum. Yalan yok, umut güzeldir diyerek ben de Kılıçdaroğlu'nun kazanmasını istedim. Ama halk ortada, adaylar ortada. İsmet İnönü'den sonra CHP'nin tek başına iktidar olabildiği dönem devede kulak gibi bir şey. Halk muhafazakar ve sağcı, seçtikleri kişiler de öyle. Ki Erdoğan gerçekten farklı bir seviyede. Seçmeni onu resmen peygamber gibi görüyor. Hem ülkenin sağcı ağırlıkta olması gerçeği hem de Erdoğan işin içine girince olan oldu yine. En aşağıya ülke tarihindeki seçimler ile ilgili bir Ekşi Sözlük entrysi bırakacağım. Eğer yazımı buraya kadar okuyorsan o entry de oku kardeşim. Bu ülkede yaşıyorsan kesinlikle bilmen lazım orada yazanları.

Bu arada bunlar ekonomik olarak en iyi günlerimiz, asıl krizi daha görmedik. Yani Kılıçdaroğlu'nun kazanamaması bir yandan da iyi oldu. Kazandıkları zaman karşılarında tam anlamıyla bir felâket bulacaklardı. Bunun altından kimsenin kolay kolay kalabileceğini sanmıyorum. Hâliyle asıl kriz geldi zaman fatura Kılıçdaroğlu'nun ve onun ekibinin başına kesilecekti. Kılıçdaroğlu ekonomiyi düzeltmeye çalışana kadar, sonraki seçimlerde Erdoğan bu durumu avantaja çevirip daha da ezici bir şekilde seçimi kazanırdı. Ve bu hegemanya ufak bir reklam arasıyla kaldığı yerden devam ederdi. Ama bu seçimi Erdoğan kazandı ve enkazın altında kalan o olacak. Şaka şaka, olan bize olacak. Onlar bir şekilde yine ceplerini doldurmaya bakar Kılıçdaroğlu kazansa burnumuz Erdoğan'a kıyasla daha az sürterdi sadece. Yine de optimist bakmaya çalışarsak Erdoğan'ın son seçimiydi bu. 2028'de işler bizim için düzelmeye başlar. Neyse, bu kısmı da Doran Acemoğlu'ndan bir alıntıyla bitireyim.
*Daha da kötü haberler: Ekonomi paramparça. AKP, himaye şebekesini güçlendirmek için rezervleri tüketti ve vaatleri ile harcamalarını büyük ölçüde genişletti. Ülkenin ekonomik çöküşe nasıl dayanacağını bilmiyorum.

*Endişelerden biri, ekonomik krizin (bence durumun ciddiyetini tam olarak anlamış gibi görünmeyen) bir muhalefet hükümeti iktidarında gelmesi ve CHP ile diğerlerinin itibarını zedelemesiydi. Şimdi bunu bozan AKP ekonomiyi düzeltmeye çalışacak.

*Maalesef AKP’nin de krizle başa çıkabileceğine dair bir işaret görmüyorum. Bu görevi üstlenecek çok az kalifiye insan var ve yolsuzluk ile kötü yönetim muhtemelen devam edecek. Ekonominin ve demokrasinin geleceği için endişeleniyorum.

Bahsettiğim entry:

Burada yazdığım mesajlara beğenmedim atan düşünmekten bir haber insanlara söylüyorum ne oldu?
Bakın ben başından beri diyorum ki T.C. Sınırları içerisinde HDP ile yol yürüyen birisi ka-za-na-maz bu kadar basit.
Hala gelip bana HDP ittifakta değil falan yazıyorlardı. Umarım size ders olmuştur bu gece.

Cahil olduğunuzu varsayarak size bir açıklama yapayım siz az da olsa Kk'nın açıklamalarını dinleseydiniz HDP'nin oyununun CHP'ye bir faydası olmadığını anlardınız HDP 6'lı masada bile değildi.

Cahil olduğunuzu varsayarak size bir açıklama yapayım siz az da olsa Kk'nın açıklamalarını dinleseydiniz HDP'nin oyununun CHP'ye bir faydası olmadığını anlardınız HDP 6'lı masada bile değildi.

1685306990571.png
Destek sadece ittifakta olmasıyla olmuyor. Mesela tip veya başka partiler de destek verdi. Destek verirse seçmeni oraya yönelir. Ayrıca tartışıyoruz burada neden cümleye cahil ile başladın anlayamadım. Bir görüşün varsa söyle konuşalım.

Baana HDP ile Kk'nın ittifak olduğunu bir kanıtlasana ya. Çok merak ettim. Çok biliyorsun ya sen. Ama bak ittifak yaptıklarını kanıtla. Masada göreceğim yani o adamları.

Böyle bir arkadaş için parmaklarınızı yormayın hocam.

Ulan yine siyasal islamcıların başlık içinde dolandığını görüyorum.
Arkadaşım tarihin en ucra köşesinden tut, günümüze uzanan süreye kadar her dönemde din bir silah/araç olarak kullanılmıştır. Temel dinin insan psikolojisindeki yeri insanın fikir yürütemediği eğlemleri, kendinden farklı ve daha güçlü varlık tarafından yapıldığı, bunun iyi veya kötü ona bahşedildiği fikridir. Herkesin dini görüşü farklı olabilir, fakat devletin görüşü her zaman tektir ve bellidir. Yönetim şekillerine bakılırsa en baskın dini yönetim şeriattir ve bu yönetimi benimsemiş devletin yasaları o dine bağlıdır. Fakat, laiklik gibi yönetim ilkelerine sadık devletlerin dini yoktur. Toplumun dini, devleti kapsamaz. Ülkelerdeki farklı dini görüşe sahip insanların ortak noktaları, eşit haklarıdır. Senin farklı siyasi görüşün olabilir ama kul hakkını bu kadar önemsiyorsan (o kadar inançlısın, önemsemek zorundasın.), devletini ileri götürecek adımları sırf hırs ve fanatiklik için reddetmemelisin. Bunun sebebini ise dini unsurları kullanarak bahane etmemelisin.

Bazen dini merakım tutuyor, açıp kutsal kitapların meallerine bakıyorum. Bir gün yine bunu hobimi yaparken aklıma naz ve felak suresi geldi. Okumaya başladım;
Cinlerden ve büyülerden korunma kısmı vardı fakat hiçbir kısmında "faiz sebep, enflasyon sonuç" yazmıyordu, şaşırdım ve kapattım. Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir.

Akıl ve mana gözü... Bilim topaldır... Mana, bilmin eksiğini kapatır. Zira kitabı sadece ve sırf ölçmek akılcılık mıdır? Yoksa yine ölçüp yanında, bu kıtabı "oku" makmı yani manaya değinmekmi akılcılıktır? Mesele kainat kitabını okumaktır... Bu yüzden yazarın "kat"ında; kitabı okumayı "saçmalık" olarak niteleyen ve (haliyle) sarf ölçen değil, okuyabilen alimdir. yazarın bize ilk dediği ise;

﴾1﴿
Yaratan rabbinin adıyla oku!

﴾2﴿
O, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yaratmıştır.

﴾3-5﴿
Oku! Kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir.

Bu, dehşet bir vaziyet kardeşlik gel bu konuyu biraz düşünelim...

Destek sadece ittifakta olmasıyla olmuyor. Mesela tip veya başka partiler de destek verdi. Destek verirse seçmeni oraya yönelir. Ayrıca tartışıyoruz burada neden cümleye cahil ile başladın anlayamadım. Bir görüşün varsa söyle konuşalım.

HDP kesin olarak CHP'ye verin diye bir şey söylemedi HDP seçmeninin kendi kararıydı ister verirdi ister vermezdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı