Seçim

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Seçim demokrasilerde önemlidir. Her demokratik ülkelerde seçim vardır. Her seçim yapan devlet demokratiktir diye bir şey yoktur. Çünkü dünya'da birçok otoriter rejimde seçim yapıyor. Birkaç örnek vereyim:

Türkmenistan'da %97 oy ile gurbangulu berdimuhamedov kazandı. (Türkmenistan'da yüzde 97'lik seçim zaferi)

Azerbaycan'da ilham aliyev %86, 5 oy ile seçimi kazandı. (Azerbaycan'da seçimlerin galibi Aliyev | DW | 11.04.2018)

Kazakistan'da nursultan %70 oy alarak seçimi kazandı. (2021 Kazakistan parlamento seçimleri - Vikipedi)

Bunun gibi birçok ülkede seçim yapılıyor ve diktatörler kazanıyor. Diktatörler seçim yapar. Diktatör rejimlerde muhalefette vardır ama diktatörün kontrolünde muhalefet vardır. Türk devletlerin (Kıbrıs hariç) hepsi diktatörlükle yönetiliyor. Kıbrıs biraz daha iyi. Kötünün iyisi şeklinde. Türkiye'nin bütçesini tek kişi belirliyor. Medyayı istediği gibi kontrol ediyor. Seçimi açıklayan Anadolu ajansını kontrol ediyor. Yargıyı kontrol ediyor. Bu kişi seçimle gider mi?

Demokrasi endeksine bakın: Demokrasi indeksi - Vikipedi.

Kardeşim diktatör olan bir ülkede böyle bir şey yazabilir miydin? Bak Atatürk'ü kötülemek için söylemiyorum ama sen ölmüş bir adama eleştiri yapamazken yaşayan bir cumhurbaşkanına küfür etmeyi diktatörlük sayıyorsun. Eleştiremiyoruz diyorsan bunları yazamazdın zaten kardeşim ne kadar boş insansınız sizi anlamıyorum cidden hiç anlamıyorum.

Kardeşim diktatör olan bir ülkede böyle bir şey yazabilir miydin? Bak Atatürk'ü kötülemek için söylemiyorum ama sen ölmüş bir adama eleştiri yapamazken yaşayan bir cumhurbaşkanına küfür etmeyi diktatörlük sayıyorsun. Eleştiremiyoruz diyorsan bunları yazamazdın zaten kardeşim ne kadar boş insansınız sizi anlamıyorum cidden hiç anlamıyorum.
Tayyib'in bu yazdığımdan haberi olsun, hakaret cezasıyla beni hapse atar.

Al özgür Türkiye: '128 milyar nerede?' afişlerine 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması

Tayyib'in bu yazdığımdan haberi olsun, hakaret cezasıyla beni hapse atar.

Al özgür Türkiye: '128 milyar nerede?' afişlerine 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması

Kardeşim 128 milyar dolari çaldiğiyla suçlaniyor cumhurbaşkani ne bekliyorsun? Üstelik açıklaması yapıldığı halde. Ben sana bir şeyi çaldığını söylesem bu hakaret olmaz mı? (delilleri olmadan )
O zaman yazdıklarıni polise götürsem cezayı yersin ispatla hadi bana bu yazdiklarini gorse ceza vereceğini.

Türkiye'nin bütçesini tek kişi belirliyor. Medyayı istediği gibi kontrol ediyor. Seçimi açıklayan Anadolu Ajansını kontrol ediyor. Yargıyı kontrol ediyor. Bu kişi seçimle gider mi?
Şu konuda katılmıyorum.
Herkes tutturmuş diktatör diktatör diktatör diye.
Diktatör olsaydı sizce bu konu açılabilir miydi? Ya da açılsa bile konu sahibi kaç saniye kalabilirdi?
Basın özgürlüğünün olmadığından bahsediyorlar, her gün onlarca kanal sabah akşam adama giydiriyor.
Ya ortada diktatörlük diye bir durum yok, ya da diktatörlüğü yapmayı bilmiyorlar.

Aslında birbirini tetikleyen şeyler. Eğitim kötü olur, hamaset siyaseti, dini ve milli duygu sömürüsü sevilir, sömürüyü yapan kişiler iktidar olur, iktidar medya organlarını kontrol eder, propagandalar yapılır, muhalefet kontrol altına alınır ve iktidar sürdürülür.

Ne yazık ki Türkiye ülkeyi iyi yöneteni değil de müslüman olanı seçiyorlar. Yani kısacası islamiyeti çok yanlış kullanıyorlar bence.
Bu seferki seçime Z kuşağı ile birlikte girilecek. Ve şunu unutmayınız ki Z kuşağı, eli tespih tutan değil; kitap tutan bir başkan seçecektir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı