Sigara tek seferde nasıl bırakılır?

Merhaba, ben sigarayı bırakmak istiyorum. Tek seferde bırakmak için bant veya sakız işe yarar mı? Yarıyorsa önerilerinizi bekliyorum.
Öncelikle biyolojik bağımlılık 1-2 hafta sonra bitiyor. (el titremesi, baş ağrısı, kol sızlaması, dişlerin sallanması vs)
Sigarada önemli olan psikolojik bağımlılıktır. 6 ay ile 2 yıl sürüyor. işte İRADE burada devreye giriyor. çünkü bu sürenin uzun olması iradenizin yavaş yavaş kırılmasına ve 6 ay içerisinde tekrar başlamanıza sebep oluyor.
Önerilere gelecek olursak;
  • Her içme kriziniz geldiğinde kriz geçene kadar siğara içmeyi erteleyecem biraz daha dayanacağım diye kendinizi motive etmeniz lazım. atıyorum 5 dk sonra yakarım diyeceksiniz ama yakmayacaksınız. 5 dk sabır edin kriz geçecektir.
  • Kesinlik sigaranın yerine başka bir şey koymalısınız: sakız olur, kuruyemiş olur (ben fındık koymuştum), çekirdek vs.. sigara günlük yaşantınız içerisinde kendine ait bir alan oluşturmuştur. Bu yeri başka bir şey ile doldurmalısınız.
  • Azaltarak bırakamazsınız, aksine bağımlılığınız artar. Nikotin sakızları vs 2 haftalık biyolojik bağımlılığı uzatır. 2 hafta sonra zaten bitecek ne gerek var uzatmaya.

Ben ramazanı bekliyorum daha önce ramazanda bırakmıştım. İlk bir hafta çok kritik olmuştu. sahurdan sonra genelde yatıyordum. stres vs uzak durdum daha sonra 8 ay kadar bırakabilmiştim.

1-2 ay sonra tat alma duyunuzu kazanacaksınız. çoğu şeyi yıllardır tat almadan yiyoruz haberimiz yok. spor yapmanıza göre 4-5 yıl sonra ciğerleriniz büyük oranda temizlenmiş olacak.

Sigara bırakma irade işi o yüzden, bırakmayı kafaya koymakta

Başarılar....

Yeni konular

Geri
Yukarı