Sizce LGS bahsedildiği kadar önemli mi?

Sınavdan düşük alırsa hayatının biteceğini sananlar var. Bence yanlış bir düşünce.
Hayatınız bitmez ama hayatınızı dolaylı yoldan etkiler. Üniversite sınavına girerken diploma notunuzun 1 puan fazla olması için ''keşke şu sınavlara bir tık daha fazla çalışıp 60 değil de 65 alsaydım.'' demeniz çok olası. Lise 3'e kadar aynı kafadaydım fakat toz pembe yaşamaya gerek yok Türkiye'desiniz. Lise gerçekten çok önemli bir durum zira bulunduğum lisede sınıfta ilk 3e girerken çevremde bulunan fen lisesi arkadaşlarımın yakınına yaklaşamıyordum. Elbette 1-2 kişi oluyor çalışmayı bırakan fakat yine geriye kalan çoğunluk kitle başarı için çabalıyor. Üniversite sınavımda ilk senemde üniversite sınavının değişmesi sonucu moralimin bozulup bıraktıktan sonra bakarak hırs edinmeme sahip olan arkadaşım fen lisesi öğrencisiydi ki çevremde gerçekten çok fazla ilk 900'e giren tanıdığım mevcut. Elbette iş kişide batıyor ama ortam gerçekten özellikle lise zamanında önemli. Çevrenizde çok fazla boş işlerle uğraşan, size ayak uydurmayacak veya sizin ona beklediğiniz yönde ayak uyduramayacağınız insan bulunmayınca mecbur olarak sizde ders çalışıyorsunuz. Sürü psikolojisi gibi bir şey bu durum. Ne olursa olsun lise çok önemli bir durum.

Aynen hiçbir önemi yok kanka. Benim bölgemdeki Anadolu imamhatip lisesinden geçen sene sadece 6 öğrenci üniversite kazanmış. Bir de "Anadolu" lisesi var OBP ile girilen, o liseden üniversite kazanan kişi sayısı 16, kazandıkları yerlerin niteliklerinden bahsetmiyorum bile. Bu sınav gerçekten önemli. Kötü lise kazandığında hem çevre hem de öğretmen kalitesi muazzam düşüyor. "yok ya bu sınav o kadar önemli değil, ileride çalışırsan yaparsın" demeyin. Boşuna mı insanlar 1 sene çalışıp proje Anadolu veya fen lisesi kazanıyorlar?

Önemli değil diyenlere karşıt olarak önemli. Çünkü çalışıpta iyi bir okula gidersen oradaki öğretmenlerden daha fazla ilgi alıyorsun. Arkadaşların çalışıpta gelen insanlar oluyor. Bir konu eksiğin olduğunda arkadaşların öğretmen edasıyla sana onu anlatabiliyor. Ve elbette daha iyi öğretmenler oluyor. Benim yaşadığım şehirdeki bir fen lisesinde eskiden hep kıdemli ve alanının belkide en iyisi öğretmenler vardı. Ancak sonradan bir atama ile yeni öğretmenler geldi. Bunlar orada bulunan öğretmenler kadar iyi olmadıkları için öğrencilere birşey katamıyorlardı. Böylece öğretmenler geceleri öğrenciler gibi sıkı sıkıya ders çalışmaya başladılar. Elbette konuyu biliyorlardı. Ancak hem ders anlatıp hemde öğrencilerin sorularını alabilecek kadar hızlı değillerdi. Ve puanlı seçkin okullarda öğrenciler birbirlerini motive ediyorlar. Rekabetçi bir ortam var. 7. sınıfta çok tembel olupta 1 sene sadece LGS için çalışan kişi o okulları kazandıktan sonra inanılmaz bir hırs ile ders çalışmaya ve arkadaşlarından geri kalmamaya çalışıyor.
Oradaki çevre ve öğretmenler önemli ancak iş en sonunda yine sana çıkıyor. Okul kazanırsan daha rahat olursun. Ancak sıradan bir okulda sıkıntı yaşarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı