Sizce Türkiye Nasıl Bir Dönemde, Dünyada Nasıl Bir Yere Sahip?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anlaşılan baya narsist birisiniz. Cumhurbaşkanıyla paylaşın ülke yönetme fikirlerinizi de ülke düzelsin.
- Sizle dalga geçtiğimi anladınız değil mi? Ironi yaptım yani. -

Son düzenleme:
@Neşeli Enginar Cumhuriyet bize ne kazandırmıştır olayına girmiyorum bile. Çünkü senin gibi düşünen birinden "Osmanlı'nın bu kadar teknolojik silahı yoktu, Türkiye'nin var." gibi bir laf duymuştum.

Evet; Osmanlı hayranıyım, her şeyine hayranım. Türk dünyasında zirveyi Osmanlı'nın temsil ettiğini düşünmekteyim. Bu yüzden tabi ki gurur duyacağım.

Bu düsüncenize dahi saygi duyuyorum.

Son olarak, oy verme yaşım tutmadığı için oy veremiyorum. Ama verecek olsam boş oy atardım. Amacım ise bu sistem hakkında yeteri kadar bilgilendirilmediğimizi anlatmak için.

Bence daha cok hayat tecrübesi edinmeniz lazim, zaten bazi seyleri yasiniza verip uzatmiyorum o konuyu. Ama bence düsünceleriniz cok yanlis, Türkiyede bir zamanlar "Osmanli" vardi, tüm dünyaya hakimdik mantigi ile bakarsaniz yarin bir Alman cikar ve der bizde de "Deutsche Reich" vardi, bir iranli der "Pers Imparatorlugu dünyayi fethetti" , bir mogol "Cengiz Han dünyaya titretti" der ve o zamanlarin düsüncelerini sav ederse isimiz var.

Tamam iyisiyse kötüsüyle Osmanli vardi, ama iyisine sahip ciktigimiz gibi, kötülerini elestirenleri de, asagilayip sindiremezsin. Kimse osmanliyi sevmek ve tasvip etmek zorunda degil.

@Xamazunga Hayatımda duyduğum en saçma düşünce tarzına sahip kişisiniz gerçekten. Gidin Osmanlıyı savunun siz... Allah aşkına şu herifi kayda almayın ne dediğini dahi bilmiyor....

Lütfen ortami atesleyecek üslupta konusmayalim, burada güzel güzel konusup tartisiyoruz.
Magnatech'in düsüncelerini savunmasak dahi, ona saygi duymak zorundayiz zira.

Siyaset hakkında başta kim olursa olsun yorum yapmayacağım ama ekonomik açıdan durum çok kötü. İnternet, doğalgaz, ulaşım, sağlık, elektrik vs alt yapılar konusunda evet iyileştirmeler var çokta kötü diyemeyiz, ama enflasyon ve değer kaybı hat safhada kapanan şirket sayısı yine ciddi oranda dolar ve euro almış başını gitmiş. Terör olaylarıda hem halkın can güvenliğini tehdit ediyor hemde ülke geneli ekonomik güvensizlik ortamı oluşturuyor. Ve bu devirde maalesef ki para her şeydir. Ülkenin alım gücü düştü vergiler çok fazla arttı bundan sonra ya bir toparlanma aşamasına gireceğiz yada yunanistan gibi ekonomik bir çöküş yaşayacağız. Bazıları şimdi çıkıp ekonomiyi savunmasın genel olarak ülkede hala büyüme yaşanması ekonomi iyi demek değildir. Yıl sonu halkı korkutmamak için söylenen %4 büyüdük istatistikleri gerçeği yansıtmaz. Gelişen ülke ekonomileri zaten sürekli büyüme içerisindedir bu artan nüfusla paraleldir.

İşin kötüsü kimse Yunanistan gibi batsakta bizim başımıza euro atmayacak. Kendi halimizeyiz gene tarih boyunca olduğu gibi. Rusya'yı Suriye'yi bırakma vakti gelmedi mi artık kendi sorunlarımızı çözme vakti?

Yine başladık tartışmaya Osmanlı'dan gir Amerika'dan çık:D Şaka bir yana seviyeleri aşmadan tartışsak güzel olur yahu(y) Yoksa bu konuda kilitlenicek öncekiler de olduğu gibi.

Siyaset hakkında başta kim olursa olsun yorum yapmayacağım ama ekonomik açıdan durum çok kötü. İnternet, doğalgaz, ulaşım, sağlık, elektrik vs alt yapılar konusunda evet iyileştirmeler var çokta kötü diyemeyiz, ama enflasyon ve değer kaybı hat safhada kapanan şirket sayısı yine ciddi oranda dolar ve euro almış başını gitmiş. Terör olaylarıda hem halkın can güvenliğini tehdit ediyor hemde ülke geneli ekonomik güvensizlik ortamı oluşturuyor. Ve bu devirde maalesef ki para her şeydir. Ülkenin alım gücü düştü vergiler çok fazla arttı bundan sonra ya bir toparlanma aşamasına gireceğiz yada yunanistan gibi ekonomik bir çöküş yaşayacağız. Bazıları şimdi çıkıp ekonomiyi savunmasın genel olarak ülkede hala büyüme yaşanması ekonomi iyi demek değildir. Yıl sonu halkı korkutmamak için söylenen %4 büyüdük istatistikleri gerçeği yansıtmaz. Gelişen ülke ekonomileri zaten sürekli büyüme içerisindedir bu artan nüfusla paraleldir.
Hocam umarım bir toparlanma aşamasıına gireriz. :))

Artık yapılması gerekenleri tartışalım. Hatta bir bölüm olsa siyasete girmeden ülke hakkında düşündüğümüz projelerimizi tanıtsak ne güzel olurdu. Bunun için ayrı forum olması en iyisi galiba.

@Neşeli Enginar peki ben sizden özür diliyorum. Fakat şunu da belirtmek isterim ki Osmanlı'ya 3. sınıf İslam ülkesi demenin eleştiriyle alakası yok. Bu daha çok konuyu kaosa sürükler. Ayrıca hayat tecrübesi konusunda bir nevi haklı olabilirsiniz ama çok bilgili bir insan olduğumu öne sürmesem de vatanını çok seven bir insanım. Hani siz mesela bu ülkeyi rejimi Cumhuriyet, kurucusu Atatürk diye seversiniz. Ben ise ikinci bir Türkiye olmadığı için seviyorum, dedelerimizin bize emaneti olduğu için seviyorum.

Evet, ülkemizde hayat standartları pek iyi durumda değil. Ama siz diyorsunuz ki "Şimdiki yönetim gitsin.", ben de diyorum "Tamam gitsin de kim gelsin?". Ama bunun cevabını hala alamadım sizden. Ne olsun? Kim yönetsin? Nasıl yönetilsin? Sizin bu durumda cevabınızı "Gitsin de ne olursa olsun..."

Benim farkım şurada; ben belirlenen sağcılık, solculuk gibi görüşlere bağlı biri değilim. Hani insanları "Bu sağcı, bu da solcu." diye sınıflandırıyorsunuz ya, ben hiçbirine bağlı değilim. Benim kendi ideallerim var. Evet, arkadaş narşist demiş bir bakıma benzeyebilir ama en mantıklı dinin İslam olduğunu düşündüğüm için kendime değil de Allah'a (c.c.) kulluk ediyorum.

Şuan zaten dönem olarak da ülkemizin şeriatla yönetilmesi pek mümkün değil. Eskiden insanlar inançlarına göre yaşardı. Şuan herkes daha özgürlükçü bir hayat istiyor, sınırsız özgürlük istiyor. Ben ne kadar şeriatı istesem de şuan ülkenin şeriatla yönetilmesi mantıklı bir durum değil.

@Mr. J güldüğüm için beğendim ;) Hayatını buna göre şekillendirmelisin, insanları güldürmeye...

Son düzenleme:
Öncelikle @Mehmet ULUDAĞ konuyu neden hortlattınız anlamıyorum. İnsan bir tarihe bakar.

Hayır yani attığınız mesaj da bir şeye benzemiyor. Hakaret içeren mesajlar atmayı ne kadar seviyorsunuz.

@Neşeli Enginar ve @Xamazunga

Osmanlı ayrı bir dünya. Çok güzel başarıları ve bunun yanında tarihe mal olmuş hataları maalesefki var. Ama 'Osmanlı bize ne katmış ki' biçmindeki cümlenizi talihsiz bir açıklama olarak görüyorum.

Bir diğer mesele ise, eğer saygı ve hoşgörü tohumları ekmezsek, üzülerek söylemeliyimki gelişemeyiz.

Bu gün düşmanlarımızın en etkili silahı Atom bombaları veya F - 35'ler değil maalesef. Çağımızın en etkili silahi ''Psikolojik ve Kültürel savaş'' dır. Ve yine çağımızın en büyük gücü akıldır, ilimdir.

Bu gün düşmanlarımızın en etkili silahı Atom bombaları veya F - 35'ler değil maalesef. Çağımızın en etkili silahi ''Psikolojik ve Kültürel savaş'' dır. Ve yine çağımızın en büyük gücü akıldır, ilimdir.
Zaten bizi yok edicek bir silah olmadığı için birbirimizi yok etmemiz onlar için en iyi yol hem de silah kadar masraflı değil. Hani ülke bölünecek, yok olucak falan diyenler var ya içlerine kapanık olan insanlar... neler, neler geçmiş bu ülkenin üzerinden bir ekonomik sorun oldu bir kaç adet soytarı geldi diye bize bir şey olucağı yok gelişmekte olan bir ülkeyiz normal.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı