Sokak köpekleri uyutulmalı mı?

Filmlerde görürsünüz meşhur köpek toplayıcılar var yurt dışında özellikle Amerika'daki gibi. Toplasınlar, yaşamlarını zaten belirli bir süre var. Bahsettiğim 10 sene içerisinde dışarıda çok az köpek kalacaktır.

Millet beğenmemiş barınak fikrini hayret. Dis atan ve gülen arkadaşların daha güzel fikirlerini sunmasını beklerim :)
Beğenilmeyen barınak fikri değil.

Size iç çamaşırımdaki köpek dişi tarafından oluşturulmuş delikleri sunmak isterim.

Muhabbet uyutulmaması başka insancıl bi çözüm bulunması, ben hala barınak sisteminin geliştirilmesinden yanayım.
Barınakta ne olacak? Ekonomik zarar. Sanki çok zengin bir ülkeyiz de besleyecek köpek kaldı bir de. Hayvanseverler besler diyeceksiniz şimdi. Beslemez. Çok köpek var. Yetişemezler. Kaldı ki oraları işletecek çalışanlar, mekanın masrafı da var.

10 sene içerisinde dışarıda çok az köpek kalacaktır.
Biz dışarıda hiç köpek olmasın diyoruz hala gelmiş bunu diyorsunuz. Düzgünce iş yapılsa 6 ayda şehirlerde köpek görülmez.

Beğenilmeyen barınak fikri değil.

Size iç çamaşırımdaki köpek dişi tarafından oluşturulmuş delikleri sunmak isterim.

Barınakta ne olacak? Ekonomik zarar. Sanki çok zengin bir ülkeyiz de besleyecek köpek kaldı bir de. Hayvanseverler besler diyeceksiniz şimdi. Beslemez. Çok köpek var. Yetişemezler. Kaldı ki oraları işletecek çalışanlar, mekanın masrafı da var.

Biz dışarıda hiç köpek olmasın diyoruz hala gelmiş bunu diyorsunuz. Düzgünce iş yapılsa 6 ayda şehirlerde köpek görülmez.

İmkanı var mı sence bir düşün hiç köpek olmamasının :D? Azıcık kafa yürütün arkadaşlar bu iş sadece köpekle mi bitiyor? Ya da bu konu sadece uyutulmayla mı alakalı? Ekonomik zarara dokunmuş bak ucu :D bazı işler anında olacak şeyler değil brocum. Yine de oturup buradan konuşmak gayet basit. Ben de katılayım hadi köpekler uyutulsun? 6 ayda toplansın hepsi uyutulsun? Bunun çeşitli illaki yansımaları olacaktır :D en basitinden yurt dışı medyasına türkler köpekleri uyutuyor toplu toplu gibi manşetler ortaya çıkacaktır, diyeceksin ki kardeş bu adamlar senelerdir yapmıyor mu, yapıyor ama biz belirli zaman içerisinde birçok şeyin hızlı gerçekleştirmeye çalıştığımızdan illaki batar yani. Onu bir kenara bırakalım bütçe muhabbetinde toplumsal bir problem olup da ülkenin insanlarına zarar veren bu duruma karşı bir operasyon gerçekleştirmeyi ben ekonomik zarar olarak adlandıramam. Çoğu şeye bütçe ayırıyoruz zaten buna niye ayırılmasın :)

Barınak diyen arkadaş barınakta oluşan hastalıklardan bir haber galiba. Çözümü belli uyutacaksın bu kadar. Vicdan yapmaya gerek yok.

Vallahi kankim o kadar güzel barınak sistemi kurabilirsin ki ne bir hastalık gelişir ne bir tehlikesi olur. Sen barınakları belediyenin bakmadığı barınaklar gibi hayal edersen normal değil mi sence de?

Bu size ütopik gelen barınak muhabbetini forumda varsa bir veteriner arkadaşın yorumlamasından dinlemek isterim.

Olay kısaca uyutup uyutmamak değil arkadaşlar. Neden uyutmalıyız, neden uyutmamalıyız? Sonuçları neler? Ne gibi bir getirisi olur? Alternatifi var mı? Etkisi nasıl olur? Başarı oranı nasıl?
Ne kadar sürede gerekir? Gibi buradan daha bir sürü soru sorulur.
Bir şeyler istiyorsak bunları da düşünmek gerekir. Adam sadece uyutulmalı diyor, bahsediyorum böyle bir fikrim var geliyor başka çare yok diyor. Niye yok bir şeyi sorgulamadan öne sürülmesi sadece komediden ibaret. Sorgulayın arkadaşlar, sizce köpeklerin uyutulması daha iyi bir yöntem olsa bile :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi kankim o kadar güzel barınak sistemi kurabilirsin ki ne bir hastalık gelişir ne bir tehlikesi olur. Sen barınakları belediyenin bakmadığı barınaklar gibi hayal edersen normal değil mi sence de?

Bu size ütopik gelen barınak muhabbetini forumda varsa bir Veteriner arkadaşın yorumlamasından dinlemek isterim.

Olay kısaca uyutup uyutmamak değil arkadaşlar. Neden uyutmalıyız, neden uyutmamalıyız? Sonuçları neler? Ne gibi bir getirisi olur? Alternatifi var mı? Etkisi nasıl olur? Başarı oranı nasıl?
Ne kadar sürede gerekir? Gibi buradan daha bir sürü soru sorulur.
Bir şeyler istiyorsak bunları da düşünmek gerekir. Adam sadece uyutulmalı diyor, bahsediyorum böyle bir fikrim var geliyor başka çare yok diyor. Niye yok bir şeyi sorgulamadan öne sürülmesi sadece komediden ibaret. Sorgulayın arkadaşlar, sizce köpeklerin uyutulması daha iyi bir yöntem olsa bile :)
Her gün birileri köpek saldırısına uğruyor ya ölüyor ya da kuduzdan derbeder oluyor travması olan çocuklar bile var. Bak hocam kusura bakma ama Türkiye'de batı sistemi bu saatten sonra beklemeni çok tavsiye etmem görüyoruz barınak sistemini elemanlar köpeklerin kafasına kürekle vurup kuytu köşeye atıyorlar :D Sorgulama konusuna gelecek olursak ben defalarca kez sorguladım ve çözüm tekrar dediğim gibi güzel bir uyku.

Nesli tükenen hayvan diye bir şey var olduğuna göre imkanı bir güzel. Ama istenen bu değil. Neyse. Birilerinin deyimiyle azıcık kafa yürütemeyenlerle uğraşmanın anlamı yok gibi.
Hayır hocam küçük bir çocuk köpekten korkup kaçıyor araba çarpıyor elemanların sesini çıkardığı yok ama konu bir köpek olunca sanarsın Andromeda galaksisinde patlama olmuş gibi tepki veriyorlar beni sinir eden bu insan önceliklidir konu bu kadar. (Bu mesajım barınak sistemini savunan arkadaşa değildir)

Her gün birileri köpek saldırısına uğruyor ya ölüyor ya da kuduzdan derbeder oluyor travması olan çocuklar bile var. Bak hocam kusura bakma ama Türkiye'de batı sistemi bu saatten sonra beklemeni çok tavsiye etmem görüyoruz barınak sistemini elemanlar köpeklerin kafasına kürekle vurup kuytu köşeye atıyorlar :D Sorgulama konusuna gelecek olursak ben defalarca kez sorguladım ve çözüm tekrar dediğim gibi güzel bir uyku.

Hayır hocam küçük bir çocuk köpekten korkup kaçıyor araba çarpıyor elemanların sesini çıkardığı yok ama konu bir köpek olunca sanarsın Andromeda galaksisinde patlama olmuş gibi tepki veriyorlar beni sinir eden bu insan önceliklidir konu bu kadar. (Bu mesajım barınak sistemini savunan arkadaşa değildir)

Bulunan barınakların zaten herhangi bir şekilde iyi olduğunu savunmuyorum. Özellikle belediye barınakları ne halde oldukları belli, hadi diyelim uyku diyorum ya nasıl olacak?
Yanlış anlama ama sistem bu kadar hatalıyken hiçbir şeyi çözemezsin, bak örnek vereceğim mesela çok şeyin değişmesini istiyoruz örneğin katil bariyerler açıkçası köpek probleminden daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum ki bundan zarar gören insanlar daha çok kim sesini çıkartıyor? Kim bir şeyler yapmaya çalışıyor anlat hoca derdin buysa. Niye yapılmıyor köpek probleminden daha kolay çözümü, iyi bariyerlerle değiştirmek? Buna başka alternatif de zaten kolay kolay üretemezsin niye yapılmıyor? Niye kimse sesini çıkarmıyor bunca insan zarar görürken? Çocuğun hayatını küçümsemiyorum asla karşılaştırmasam da olayları burada daha çok insan zarar görüyor, belki hayatlarını kaybediyor?

Yine diyorum ya böyle düşündükçe bir arpa boyu adım atılmaz. Bir de biz ses çıkarmıyor oluyoruz :D

Geri
Yukarı