Sokak köpekleri uyutulmalı mı?

Hayır işin komik kısmı şu hayvanlar dile gelse bu kadar kendilerini savunmazlar. Yahu yaşam ile ölüm arasındaki farkı bile bilmiyorlar acısız şekilde farkına bile varmadan uyuyacaklar. Ne açlık ne hastalık ne yara bere. Ama bir insanı düşünün. 5 6 tane köpek tarafından parçalanırken o yaşanan korkuyu düşünün. Düşünmesi bile ürperticiyken bunu yaşayan insanlar var. Uyutulmak zorundalar.

Aldığımız bir dersten ödev olarak her hafta sunum videosu cekip sisteme yukluyorduk ve hoca da bunu derste degerlendiriyordu. Bir seferinde bir kız çok donuk ve kötü sunum yapmıştı. Hoca bayağı fırça attı, bu neden böyle dedi, kız da "hocam o gün köpekler etrafımı sardı, çok korktum, kaçtim, onun etkisinden günlerce cikamadim o yüzden ruhsuz bicimde sunum yapabildim"" dedi. Hoca da çok sağlam bir ""hayvansever"" birisiydi, tek kelime bile etmedi, hmm anladim dedi sonra hiçbir şey olmamis gibi konusmaya devam etti. O kız etrafının 2 gaspçı veya tacizci tarafından sarıldığını, bu sebeple travma gecirdigini söylese hoca delirirdi, yahu bu nasıl olur diye ortaligi ayaga kaldirir, Twitter'ı inletirdi ama aynı travmayı köpek yaşatınca boş ver oluyor. 😑Bu kızın yaşadığının benzerini ben de yaşadım, tenha bir saatte önümü 5-6 köpek kesti, 1 tanesi kurt kırmasıydı, bir tanesi uzanip çantama patilerini attı, ne yapacagımı bilemedim, 2 saniyede ter attım, sonra bir şekilde yürüyüp aralarından sıyrıldım, o olayin etkisini birkac gün yaşadım, saldırıya uğrayanlarin neler yasadigini tahmin bile edemeyiz.☹️

Aldığımız bir dersten ödev olarak her hafta sunum videosu cekip sisteme yukluyorduk ve hoca da bunu derste degerlendiriyordu. Bir seferinde bir kız çok donuk ve kötü sunum yapmıştı. Hoca bayağı fırça attı, bu neden böyle dedi, kız da "hocam o gün köpekler etrafımı sardı, çok korktum, kaçtim, onun etkisinden günlerce cikamadim o yüzden ruhsuz bicimde sunum yapabildim"" dedi. Hoca da çok sağlam bir ""hayvansever"" birisiydi, tek kelime bile etmedi, hmm anladim dedi sonra hiçbir şey olmamis gibi konusmaya devam etti. O kız etrafının 2 gaspçı veya tacizci tarafından sarıldığını, bu sebeple travma gecirdigini söylese hoca delirirdi, yahu bu nasıl olur diye ortaligi ayaga kaldirir, Twitter'ı inletirdi ama aynı travmayı köpek yaşatınca boş ver oluyor. 😑Bu kızın yaşadığının benzerini ben de yaşadım, tenha bir saatte önümü 5-6 köpek kesti, 1 tanesi kurt kırmasıydı, bir tanesi uzanip çantama patilerini attı, ne yapacagımı bilemedim, 2 saniyede ter attım, sonra bir şekilde yürüyüp aralarından sıyrıldım, o olayin etkisini birkac gün yaşadım, saldırıya uğrayanlarin neler yasadigini tahmin bile edemeyiz.☹️
Ya kızın hikayesi doğrudur yanlıştır orasını bilemem de o tarz deneyimleri yaşayan çok insan var. Bu sorun çözülmeli. Sanki hayvanlar sokakta harika yaşıyormuş da yaşama haklarını elinden alıyormuşuz gibi düşünenler var. Yaşamıyorlar hayatta kalıyorlar arada fark var. O yüzden mümkün mertebe sahiplendirilip uyutulmaları gerekli. Sokaktaki hayatlarından 10 kat daha iyi.

Anket yaptım. 95 kişiden 75'i dolaylı ve doğrudan uyutulmalıyı seçti. Referandum yapılsa halk, uyutulmaya evet der diye düşünüyorum.

Anket yaptım. 95 kişiden 75'i dolaylı ve doğrudan uyutulmalıyı seçti. Referandum yapılsa halk, uyutulmaya evet der diye düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz peki?

Bence kimse keyiften can almak istemiyor. Ama sokak hayvanları ciddi bir sorun halinde, ben İzmir'de sokakta yürüyemiyorum. Tüm parklarda sokaklarda ordu şeklinde dolanıyorlar. Köpekli sokak görünce yolumu değiştiriyorum.

Hayvan severlere, uyutulmasın diyenlere şunu da söylemek isterim. Alternatif mantıklı bir çözüm bul dediğini savunalım. Ama çözüm getirmek yerine, barınak yapılsın cart curt gibi şeylerle gelmeyin.

Şahsen uyutulması gerek hepsinin. Neden kimse bu konuya el atmıyor? İse anlamadım başlı başına sorun.

Kesinlikle. Küçücük çocuklara saldırıyorlar araçların önüne atlıyorlar. Bizim aracımız köpeğe çarptı perte çıktı. Yakın arkadaşımın babası köpeğe çarptı aracı pert. Hem maddi hem manevi zarar. Hala şu hayvanları koruyorlar ya. Sürekli haberlere çıkıyor bu olaylar ancak sadece boş yere bunları savunuyorlar. Etkileşim için mi acaba?

Kesinlikle. Küçücük çocuklara saldırıyorlar araçların önüne atlıyorlar. Bizim aracımız köpeğe çarptı perte çıktı. Yakın arkadaşımın babası köpeğe çarptı aracı pert. Hem maddi hem manevi zarar. Hala şu hayvanları koruyorlar ya. Sürekli haberlere çıkıyor bu olaylar ancak sadece boş yere bunları savunuyorlar. Etkileşim için mi acaba?

Hatta "it aklı" gibi sözler dahi var. Durduk yere saldırıyorlar. Hayvanseverler, siz alın bakın bu kuduz köpeklere kendi evinizde?

Sokakta gezerken köpek saldırısına uğramamak için köpekleri rahatsız eden frekansta ses yayan bir alet almam gerekiyorsa ve bunun üretimi de Türkiye'de oluyorsa, gerçekten büyük bir problem. Uyutulmasa bile kısırlaştırılma dönemine başlanmalı bence. Her ilçeye de barınak falan açılsa bence çok bir sorun kalmaz.

Siz ne düşünüyorsunuz peki?
Ben çok yönlü düşünmeye çalışıyorum. Hazırladığım anketteki 7. seçenek hariç 6 seçeneği de değerlendiriliyorum. Bu 6 seçenek hakkında da aklımdaki soru işaretlerini de anketin altında paylaştım. Aslında bu soruların hepsinin nedeni de insanlara karşı güvensizlik. Barınaklara kapatıp acı çeke çeke öleceklerse ne kadar üzülsem de bir anda uyutmak daha mantıklı... Ama büyük soru: Milyonlarca köpeği kim uyutacak? Bu görevi üstlenenlerin psikolojisi ne olacak?

Aslında sakin ve zor sinirlendirilen biriyim. Köpekler acı çekmeden bu sorun nasıl çözülür diye düşünüyorum. Sonra üsttekiler gibi sizinle dalga geçer tarzda cevaplar alınca ister istemez tepem atıyor.

Hayır zannetmiyorum. Sosyal medya asla ama asla sandığı yansıtmaz. Yansıtsaydı şu an Chp kapatılmış, akp %10 oy almış, Zafer partisi iktidar olmuştu :D

Şaka bir yana da bu uyutulma meselesine en çok destek veren biz gençleriz. Bizden yaşca büyükler bu duruma karşı. Dediğin gibi bir referandum olsa %20 evet, %80 hayır çıkardı.
Romantik bir seçmenimiz var.

Yeni konular

Geri
Yukarı