Sosyal'in artık eskisi gibi zevk vermemesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu algıyı kırmak uzun sürecek ve konu sahibinin rahatlığını kaldıracak. Genelde mesaj sayısı fazla olan adamın tecrübesi fazla olur demiyorum zaten, beğeni daha önemli. Her yüksek mesajı olan üye tabii ki bilgili değil ama fazla beğenisi olanlar genelde bilgili oluyorlar ve bu konu sahibi için bir rahatlık. Yanlış mıyım?
Yanlışsın. Mesaj ve beğeniye değer yüklüyorsun. Konu sahibinin istatistikle değil bilgiyle işi olmalı. Bilgi=İstatistik mantığı nerede görülmüş? Bu algı kırılmalı.

Zaten örnek verirsek kötü bir öneri geldiğinde linç takımı gereken işi yapıyor, forum kültürü bir noktada budur. Linçlemek değil elbette. Ama varılan son noktada hatalar düzeltiliyor ve kullanıcı bilgileniyor. Mesaj ve beğeni olmazsa olmaz değildir, varlığı da tamamen zararlıdır ki örneklerini net bir şekilde gördük.

Kullanıcının bilgilenmemekte ısrar ettiği ve hatalı olduğu noktada da rapor sistemi ile bildirebilirsiniz. Çoğunlukla gereken yapılır, bazen soft takılabilir moderasyon ama her rapor gözden geçiyor.

Çözümler kısmı profilden kaldırılsa bu problemler kalmayacak aslında. Mesajlar beğeniler kaldırıldı, ne oldu 1 gun bile gecmeden geri getirildi. Yok, suç istatistiklerde degil. Kullanıcılarda... Biri vardı, 1 haftada 1K mesaj kasmis, bir sal be oglum, cik bir nefes al... Su istatistikler bir hafta kalksin bak yarı yariya cekilir üye sayısı. Yuksek mesaj ve begeniye sahip kullanicilara da surekli bi' arka cikma, yaranma veya arkadaş olmaya çalışma mi diyeyim, ne olursa artık. Gözünüzde çok büyütüyorsunuz, onlarinda insan olduğunu unutuyorsunuz. Yazim şekli, profil fotografindan mi etkileniyorsunuz anlamak zor.

Kimlerin yaptığı belli mi? Belli ise siz nereden biliyorsunuz? Merak ettim, yanlış anlamayın.
Şöyle söyleyeyim, zamanında bu bahsedilen sunuculardan birindeydim. Önce girdim sunucuya, forumdan üç dört kişiyi hatırlıyorum sadece, bilenler bilir kendilerini. Linç ekibi diye bir rütbe vardı mesela sunucuda, konu linki atıp lobilerinde aşağı indirmek istedikleri üyeyi kızgın yüz yağmuruna falan tutuyorlardı. Bir kişi daha vardı ki bu sunucuda, beni o davet etmişti ama, sonra onun ayrıldığını gördüm, düşündüm kendi kendime, neden ayrıldı acaba diye. Sonra gördüm ki bu ortam kötü, ben de çıktım. Kimler yapıyor bilmiyorum ama böyle ortamlar var.

Ben de sıkıldım artık. Eskiden daha fazla mesaj yazıyordum ama son zamanlarda geçmişe göre daha az mesaj yazmaya başladım.

Zaten ben mesaj yazana kadar en az 3-4 kişi yazıyor. Ben de desteklediğim mesajlara beğeni atıp çekiliyorum.

Cevaplanmayan sorulara bakayım diyorum ama pek teknik bir bilgim olmadığı için orada da pek yardımcı olamıyorum.

Arada yardım etmeye çalıştıklarım oluyor ama artık farklı şeyler aramaya çalışıyorum.

Çoğunlukla gereken yapılır, bazen soft takılabilir moderasyon ama her rapor gözden geçiyor.
Henüz yapıldığını görmedim. Kendim çatır çutur ban yiyorum, başkasına gelince mesajını siliyorsunuz. Eşit değilsiniz maalesef. 3 gereksiz mesaj raporladım 1 haftada, sadece 1 tanesi banlandı. Diğer ikisi elini kolunu sallaya sallaya mesaj yazıyordu diğer konulara.

Forumun bana kattığı çok şey oldu ve hala da katıyor. Bundan 1-1.5 yıl öncesine kadar daha sığ biriydim ama bazı kaliteli insanlar sayesinde geliştiğimi kabul edebilirim. Lakin bir zamandan sonra buradaki bulunma amacım yardımcı olmaktan ziyade bana olan etkisini arttırmak olarak değişti. Çünkü dönüp dolaşıp bazı benzer şeyleri, benzer biçimde yazmaya başlayınca döngüye girmiş gibi hissediyorsunuz. Veyahut içeriklerdeki eksikliklerden söz edince dakikalarca laf anlatmayı çok yorucu buluyorum. Bu forumu seviyorum ama "kopyala-yapıştır" minvalindeki konular ve bilgilendirmeler artınca vaktini harcayanlar için şevk kırıcı olabiliyor. Tabi aşırı hızlı hale gelen bilgi paylaşma çağında insanlardan bazı kurallara ya da şablonlara uymalarını beklemek "küfür" gibi algılanıyor olabilir. Zira forumdaki bu tutumu doğru bulsam bile artan kitlenin tersi yönde düşündüğü aşikar.

Yani: Forumdan tat alamamanın temelinde bir döngü durumu olabilir. Monotonluk çoğu bünyede bu tarz bir yan etki bırakıyor.

Neden? Hem iftira atıyorsun, hem yaptığını arada kaynatmaya çalışıyorsun. Yaptığın hiç hoş değil.
Kankam, ne diyorsun? Atın kaçıyor, tut lütfen. Araya kaynatma falan filan. Aynen, kaynasın araya. Mazallah uçarız Sosyal'den falan. Tüh!

Şu an bile her mesajı herkesin beğenmesi tuhaf. Yoruma katılsa da katılmasa da her mesaj en az 3-4 beğeni. :D Şu an beğenilen fazla yorumlar bile haksız birisini haklı yapar, adım gibi eminim dışarıdan birisi çıksa gelse en çok beğenilen yorumu en haklı olan sanar. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı