Sosyalleşemiyorum, bunu nasıl aşabilirim?

Teurastaja.

Kilopat
Hayat yordu insanlar yordu ve takıntılarım fazlasıyla yordu. Her şey garip geliyor sınavlar kaygılar ne biliyim bu ülkede bir ev ve araba için tüm ömrümüzü istemediğimiz yerlerde çalışarak geçiriyoruz. Hiçbir şeyden keyif almıyorum günlerim hep saman tadında ve yalnız geçiyor. Konuşacak kimsem yok birisiyle sohbet edip gezip dolaşmak istiyorum. Bilmiyorum sonum ne olacak her şeyi içime atıyorum düşünüyorum taşınıyorum ama bir çıkış yolu bulamıyorum. Belki bir umut her şey düzelebilir ama çok düşününce umudum kalmıyor. Bu yaşıma kadar hiç erkek arkadaş veya kız arkadaşım olmadı. 19 yaşındayım ve hayatımda hiçbir kızla karşılıklı sohbet etmedim. 19 yıl içinde en fazla kızlarla konuştuğum süre 2 saati geçmez ciddiyim. Kızlarla iletişim kurmak, gezip dolaşmak veya sevgili olmak bana imkansız geliyor. Whatsapp bakıyorum kimse mesaj atmıyor birilerine mesaj atsam bile cevap veren olmuyor. Bilmiyorum her yolu denedim ama bir türlü sosyal olamıyorum. Hiç arkadaşım olmadığı için içimi buraya dökmek istedim rahatsız ettiysem kusuruma bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayata negatif bakarsan, hiç bir zaman hiç bir şeyi yapacak cesaretin olmaz. Kuralı bu. Bana kızarlar, beni kırarlar, beni üzerler diye yaşadıktan sonra hiç bir şekilde adım atamazsın. Kızları da kendinden öte varlıklar olarak görme. Onlarda insan sonuçta. Her gördüğün kızla sevgili olma hayalleri kurarsan, bir tanesiyle bile konuşamazsın. Arkadaş olmaya çalış. Sohbet edecek konu bulmak zor değil. Eğer reelde tanışmak zor geliyorsa önce online arkadaşlar edin. Rastgele whatsapp gruplarına gir, oyun grubu, izliyorsan anime grubu vs., discord sunucularında takıl. Sonrasında samimi olduklarınla reelde buluş. Bir çok kız ve erkek arkadaşım var online'da tanışıp buluştuğum.

Hayat yordu insanlar yordu ve takıntılarım fazlasıyla yordu. Her şey garip geliyor sınavlar kaygılar ne bileyim bu ülkede bir ev ve araba için tüm ömrümüzü istemediğimiz yerlerde çalışarak geçiriyoruz. Hiçbir şeyden keyif almıyorum günlerim hep saman tadında ve yalnız geçiyor. Konusıcak kimsem yok birisiyle sohbet edip gezip dolaşmak istiyorum. Bilmiyorum sonum ne olacak her şeyi içime atıyorum düşünüyorum taşınıyorum ama bir çıkış yolu bulamıyorum. Belki bir umut her şey düzelebilir ama çok düşününce umudum kalmıyor. Bu yaşıma kadar hiç erkek arkadaş veya kız arkadaşım olmadı. 19 yaşındayım ve hayatımda hiçbir kızla karşılıklı sohbet etmedim. 19 yıl içinde en fazla kızlarla konuştuğum süre 2 saati geçmez ciddiyim. Kızlarla iletişim kurmak, gezip dolaşmak veya sevgili olmak bana imkansız geliyor. WhatsApp bakıyorum kimse mesaj atmıyor birilerine mesaj atsam bile cevap veren olmuyor. Bilmiyorum her yolu denedim ama bir türlü sosyal olamıyorum. Hiç arkadaşım olmadığı için içimi buraya dökmek istedim rahatsız ettiysem kusuruma bakmayın.

Sana verebileceğim 3 tavsiye var. 1- Türkiye vatandaşları çok karamsar onlara bakarak geleceği yorumlama, pozitif düşünmeye çalış. 2-Haluk Tatar dinlemeni tavsiye ederim ben de asosyal biriydim ve sanalda bile konuşmaktan utanırdım fakat Haluk Tatar'ın kişisel gelişim videoları bana çok katkı sağladı. 3- bunların üstüne kendini genel ve popüler kültür olarak geliştir. (bu durumda sohbet için popüler kültür daha fazla önem arz ediyor fakat benim gibi olanlar popüler kültürü pek sevmez. Sen yine de sosyalleşicem diye popüler kültür kölesi olmamaya dikkat et. D) daha sonrasında hala reelde sohbet etmekte zorluk çekiyorsan konu açamıyorsan sohbet ilerletemiyorsan gir Online iletişim kurulan bir oyuna ve sohbet etmeye çalış emin ol sana katılan birileri olacaktır gülüp eğlenmen de çok olası. Bazen birkaç kendini bilmez boş yapıp sus vs. diyecektir onlara rahatsız oluyorsan mutele de ve sende mutele ki toxicleyemesinler (kısacası oyunu troll oyna. Tabii rütbelilerde değil eglence modlarında xd). Ve şunu da unutma sen geleceği çok düşündüğün için geleceğin değişmez...

@TheAny arkadaş çok doğru demiş. Ancak fazlası da başa bela oluyor. Birkaç tane samimi arkadaş yeterlidir. Konuşmak ayrı arkadaş olmak ayrı, herkesle sohbet etmeye çalış ama arkadaşlarını iyi seç derim. Ayrıca bunları düşünerek hayatını boşa harcarsın sonra işin sonu kafayı sıyırmaya bile gider. Takma kafana. Evet Türkiye şartlarını biliyoruz, eğer yurt dışına çıkmak istersen araştırma yap. Vize al. İngilizce kurslarına git. Kendine hedefler koy, hedefine ulaşmak için başkasına ihtiyacın olmadığını anlayacaksın illaki. 19 yaşında yorulman imkansız, kanın damarlarda durmadığı dönemlerdesin, hayatı yaşa. Bir şey yaparken millet ne der diye düşünme, kendi isteğine göre hareket et. İleride enerjin kalmadığında pişman olursun. Hayat senin hayatın, başkasının ne önemi var. 😉

Hayat yordu insanlar yordu ve takıntılarım fazlasıyla yordu. Her şey garip geliyor sınavlar kaygılar ne biliyim bu ülkede bir ev ve araba için tüm ömrümüzü istemediğimiz yerlerde çalışarak geçiriyoruz. Hiçbir şeyden keyif almıyorum günlerim hep saman tadında ve yalnız geçiyor. Konuşacak kimsem yok birisiyle sohbet edip gezip dolaşmak istiyorum. Bilmiyorum sonum ne olacak her şeyi içime atıyorum düşünüyorum taşınıyorum ama bir çıkış yolu bulamıyorum. Belki bir umut her şey düzelebilir ama çok düşününce umudum kalmıyor. Bu yaşıma kadar hiç erkek arkadaş veya kız arkadaşım olmadı. 19 yaşındayım ve hayatımda hiçbir kızla karşılıklı sohbet etmedim. 19 yıl içinde en fazla kızlarla konuştuğum süre 2 saati geçmez ciddiyim. Kızlarla iletişim kurmak, gezip dolaşmak veya sevgili olmak bana imkansız geliyor. Whatsapp bakıyorum kimse mesaj atmıyor birilerine mesaj atsam bile cevap veren olmuyor. Bilmiyorum her yolu denedim ama bir türlü sosyal olamıyorum. Hiç arkadaşım olmadığı için içimi buraya dökmek istedim rahatsız ettiysem kusuruma bakmayın.
Merhabalar dostum, öncelikle merhabalar. Sana birkaç öneride bulunacağım ve bu önerilerime uyar isen istediklerini elde edebileceğinden eminim. Öncelikle durumun var ise kesinlikle bir spor salonuna veya bir hobi kursuna kaydol. Spor salonuna kaydolduğunda eğer sadece vücut geliştirmeyi düşünüyor isen ondan ilerle. Vücudun geliştikçe etrafın kendiliğinden şekillenecektir. Salonda tanıştığın kişiler ile vakit geçirmeye başlayacaksın ve böylece kendiliğinden bir ortamın oluşacak. Tabi spora başladığında direkt olmasını bekleme. 3-4 ay içerisinde yavaş yavaş birileri ile tanışmaya başlarsın ki o kadar sürmez bile. Özellikle bench press de spotter("yardımcı" diye çevireceğim) çağırdığında o kişi ile yavaş yavaş tanışır ve birlikte antrenman yapmaya başlarsınız. Kardiyo antrenmanında koşu bandında yan yana biri ile koşarken muhabbet edersin bir yerden başlarsın eninde sonunda. Spor hakkında merak ettiklerin olur ise de yardımcı olurum, oluruz. Hobi edinme konusunda ise özellikle enstrüman öğrenme kursları da iyidir. Gidip gitar öğrenmekten başlayabilirsin mesela. Kurs da da birkaç kişi ile tanışır ve ortamını oluşturursun. Ayrıyeten bir öneri daha yeni biri ile tanıştığında sürekli soru sorup karşındakini boğma, konuşmak için çok hevesli durma, heyecanlanma. Bırak karşındaki kişi sana soru sorsun, konuşmayı sürdürmeye çalışsın.

Senle yaşıtım bu durumdan bende biraz rahatsızım hocam. Üniversite okuyorsan kulüplere başvur etkinliklere katıl. Belki kafa dengi bulabilirsin. Eğer üniversite okumuyorsan işe girebilirsin. Ben ilk ergenlik zamanlarımda insanlar la rahat konuşamazdım. İşe girdim ve insanlar la sohbet ederek biraz konuşmam düzeldi. Bu zaman da gerçekten gerçek düzgün arkadaş bulmak zor. Kızlar genç yaşlarda kendini yanında rahat hissedecek erkek tercih ederler. Anlattıklarına göre biraz sessiz içine kapanık bir yapın var. Bu yüzden insanlar senle arkadaşlık yapmak istemiyor olabilirler. Umarım iyi olursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı