Spor sonrası ağrılı vücut

HHilmi

Hectopat
Yaklaşık 6-7 ay boyunca sınav senesi olduğu için gün boyunca oturma,yatma ve yürüme dışında hiç bir aktivite yapmadım ve 4 gündür bir kaç (galiba 5 hareket) kardiyo hareketi bulunan 30 dakikalık bir programa uyuyorum bunun öncesinde ise vücudumu hazırlamak için 2 gün hafif egzersizler yapmıştım zaten.

Bu 2 gündür programı yaptıktan sonra vücudum ağrıyor tabii ki ham bir vücudum var kaslarım zayıf sebepleri bunlar biliyorum ama ağrıların üzerine gitmeli miyim? Yoksa programı vücudum alışana kadar hafifletmeli miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kas ağrısı ise çok normal. Eğer kas ağrısı ise, kaslarınızı dinlendirmeniz gerekiyor. Kaslarınızı dinlendirmeden, tekrar o kas gruplarını çalıştırırsanız, yaptığınız sporun hiçbir faydası olmayacaktır. Kaslarınızı gereksiz yormaktan başka bir şey yapıyor olmayacaksınız. Fakat başka bir ağrı ise, mesela eklemler gibi, bir doktora görünmenizi öneririm.

Yok ağrılar kas ağrısı (yani öyle düşünüyorum), hamlık ağrısı olduğunu biliyorum yani. O zaman zorlandığım yerde set arası mola mı vereyim yoksa günlük programımı bitirmeden mi bırakayım ? Çok güzel açıklamışsınız da ben anlamadığım için soruyorum, dinlenmeden kasıt set aralarında mı mola, programı bitirmek mi?
Kas ağrısı ise çok normal. Eğer kas ağrısı ise, kaslarınızı dinlendirmeniz gerekiyor. Kaslarınızı dinlendirmeden, tekrar o kas gruplarını çalıştırırsanız, yaptığınız sporun hiçbir faydası olmayacaktır. Kaslarınızı gereksiz yormaktan başka bir şey yapıyor olmayacaksınız. Fakat başka bir ağrı ise, mesela eklemler gibi, bir doktora görünmenizi öneririm.

Yok ağrılar kas ağrısı (yani öyle düşünüyorum), hamlık ağrısı olduğunu biliyorum yani. O zaman zorlandığım yerde set arası mola mı vereyim yoksa günlük programımı bitirmeden mi bırakayım ? Çok güzel açıklamışsınız da ben anlamadığım için soruyorum, dinlenmeden kasıt set aralarında mı mola, programı bitirmek mi?
Programınızın doğru yazıldıgından emin olun. Ağrılar normal biz gömleğimizi bile giyemezdik. Dinlenmeden kastı aynı bölgeyi tekrar çalışmayın. Ama siz başta olduğunuz için makinalarda çalışıp açma kapama yapıyorsunuz anladığım kadarıyla. Sabredin vücudunuz alışacak.

Maalesef makina aşamasına henüz geçemedim, evde vücut ağırlığımla kardiyo ve yağ yakma egzersizleri yapıyorum şu anlık amacım dengesiz yağlanan vücudu olabildiğince yağdan kurtarmak öyle çok fazla kas kütlemi büyüteyim falan düşünmüyorum zaten.
Programınızın doğru yazıldıgından emin olun. Ağrılar normal biz gömleğimizi bile giyemezdik. Dinlenmeden kastı aynı bölgeyi tekrar çalışmayın. Ama siz başta olduğunuz için makinalarda çalışıp açma kapama yapıyorsunuz anladığım kadarıyla. Sabredin vücudunuz alışacak.

Peki dinlenme derken set aralarında olan saniyelik molaları mı söyliyorsunuz yoksa o günlük yeter zorlamaya gerek yok anlamında mı söylüyorsunuz? Teşekkür ederim bu arada.

Çaresi şu, spor yaptıktan sonra 2-3 dakika soğuk suya sok tamamen geçmez fakat azaltır. Ağrıdıkça aynı işlemi uygularsın.

Hamlık ağrısı ise dediğin gibi 3 Gün bekle sonra idmanlarına devam et, o hamlık acısı varken zaten adam akıllı ağırlığa girmen mümkün değil onun için 3 Gün dinlen.

Ağır antrenman sonrası ya da uzun süre sonra spora başlamanın sonucunda yanılmıyorsam vücut laktik asit üretiyor, mikro yırtılmalar oluyor ve bu da ağrı hissi uyandırıyor. Bunu en kısa sürede proteinini artırarak ve soğuk duş alarak aşabilirsin. Ayrıca antrenman sonrası soğutma hareketleri yaparsan çok daha iyi olur. Kas gevşetici veya ağrı kesici kullanırsan protein sentezin azalır tavsiye etmem.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı