SSD vs HDD

Bilgim çok demedim zaten ahahah ilginçsin :D eğer yanlış düşündüğüm yer varsa beni de aydınlatırsan sevinirim.

Bilgin yok o zaman.
Yanlış biliyorsunuz. Bütçe varsa M.2 SSD değil daha yüksek kapasiteli bir SATA SSD alınmalı. Çünkü M.2 SSD'nin(NVMe olan) yüksek okuma yazma hızı oyunlarda işe yaramıyor.

Dogru dediniz.
M.2 SSD render vs işlemlerde ise yarar. Ya da büyük boyutlu data aktariminda.

Bilgin yok o zaman.

Dogru dediniz.
M.2 SSD render vs işlemlerde ise yarar. Ya da büyük boyutlu data aktariminda.
Bi Sorum olucak SSD geldikten sonra bilgisayarıma takmadan önce veya taktıktan sonra birşey yapmama gerek var mı? Yoksa direk bilgisayarı söküp SSD'yi takıp tekrar mı çalıştıracağım?

Bi Sorum olucak SSD geldikten sonra bilgisayarıma takmadan önce veya taktıktan sonra birşey yapmama gerek var mı? Yoksa direk bilgisayarı söküp SSD'yi takıp tekrar mı çalıştıracağım?
Direk bağlayın ama size tavsiyem var:

Direk bağlayın ama size tavsiyem var:
Teşekkür ederim :)

@mortalxx @SHER-LOCKED @Megaton

M2 SSD ler de Sata ve PCI olmak üzere ikiye ayrılır arkadaşlar. M2 girişine takılan Sata SSD ler ile aynı hızda olan SSD lere M2 Sata SSD deniyor. M2 girişine takılan yüksek hız Nvme SSD ler ise M2 PCI SSD lerdir. Yani mortal arkadaş NVME deil de m2 Sata SSD yi kastettiyse yine biraz saçma olur ama bütçe konusunda bir yanlışlık olmuyor.

M2 Sata SSD alınmamasını da ileride Nvme alırsan boş slot kalmıyor o yüzden önermiyorum Sata SSD alır geçersin eğer ileride anakart değişeceksen M2 Sata SSD bakabilirsin RAM gibi yer kaplamıyor kablo derdiyle uğraştırmıyor V.S 😉

NOT : Sata SSD ile M2 Sata SSD ler arasında 20-50TL fark var bazen aynı fiyata denk geldiği oluyor.

@mortalxx @SHER-LOCKED @Megaton

M.2 SSD'ler de SATA ve PCI olmak üzere ikiye ayrılır arkadaşlar. M.2 girişine takılan SATA SSD'ler ile aynı hızda olan SSD'lere M.2 SATA SSD deniyor. M.2 girişine takılan yüksek hız NVMe SSD'ler ise M.2 PCI SSD lerdir. Yani mortal arkadaş NVMe değil de M.2 SATA SSD'yi kastettiyse yine biraz saçma olur ama bütçe konusunda bir yanlışlık olmuyor.

M.2 SATA SSD alınmamasını da ileride NVMe alırsan boş slot kalmıyor o yüzden önermiyorum SATA SSD alır geçersin eğer ileride anakart değişeceksen M.2 SATA SSD bakabilirsin RAM gibi yer kaplamıyor kablo derdiyle uğraştırmıyor vs 😉

Not: SATA SSD ile M.2 SATA SSD'ler arasında 20-50TL fark var bazen aynı fiyata denk geldiği oluyor.

Hocam biraz yermeye çalışmak gibi olacak ama M.2 SATA SSD'leri SATA hızında çalışan SSD'ler olarak tanımlamak pek doğru olmaz. Onun yerine M.2 SATA SSD'lere SATA arabirimini kullanan, NVMe SSD'lere PCI-e arabirimini kullanan olarak tanımlamak daha doğru olur. Ayrıca yorumumda NVMe SSD'den bahsettiğini belirttim zaten 😉

Hocam biraz yermeye çalışmak gibi olacak ama M.2 SATA SSD'leri SATA hızında çalışan SSD'ler olarak tanımlamak pek doğru olmaz. Onun yerine M.2 SATA SSD'lere SATA arabirimini kullanan, NVMe SSD'lere PCI-e arabirimini kullanan olarak tanımlamak daha doğru olur. Ayrıca yorumumda NVMe SSD'den bahsettiğini belirttim zaten 😉
Estağfirullah yok ben arkadaşın dediği hem doğru hem yanlış anlaşılabilir diye açıklık getirmek istedim. M2 sokettir, bu sokete 3 çeşit SSD takılıyor (aynı anda değil) uçları farklı bunların. Üçünüzü etiketlememin sebebi arkadaşın dediğinde eğer Sata olanı kastettiyse fiyat açısından sıkıntı olmuyor yanlış anlaşılma olmasın diye.

kasalar.png

Yeni konular

Geri
Yukarı