Sürekli düşünüyorum ve kendimi durduramıyorum

Gelecek, izlediğim bir film, insanların söyledikleri.

Bak şimdi bu sorun 2 yıldır bende de var psikoloğa gidiyorum hiçbir şey değişmiyor beynim patlayacak gibi oluyor şu anda öyle hiçbir seye odaklanamiyorum vs. Çözüm bulursan beni de etiketle.

Gelecek, izlediğim bir film, insanların söyledikleri.

Geleceğini bu kadar düşünerek kendini nasıl mutlu edeceksin? Geleceğini bu kadar düşünmen sana bir şey kazandıracak mı? İnsanların senin hakkında söylediği şeyleri bu kadar kafana takma. Herkes kendini fikrini bir şekilde belirtiyor. Eğer söylenenlerden çok rahatsız oluyorsan o ortamdan uzaklaş ve sakin kafaya düşünmeye başla. Hayata bir kere geldiğini unutma, sen bu hayata geleceği düşünüp insanların söylediklerinden dolayı kendini üzmeye gelmedin. Kendini geliştirmeye odaklan.

Normalde 1-2 maç falan atınca geçerdi ama düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi.

Bu kadar çok düşünmen sana bir şey kazandırdı mı dostum? Ben söyleyeyim, en güzel yaşlarını depresif bir halde geçirmen dışında bir şey kazandırmadı. Zaman her şeyin ilacıdır. Zamana bırak, o sana bu kadar üzülmenin ne kadar saçma olduğunu kanıtlayacak. Üzülme artık, sevdiğin işleri yapmaya başla ve kafanı dağıt. Herkesin kendine ait sorunları vardır. Önemli olan o sorunların üstesinden nasıl geldiğin. Bu kadar düşünerek sorunlarının üstesinden gelemezsin dostum.

Geleceğini bu kadar düşünerek kendini nasıl mutlu edeceksin? Geleceğini bu kadar düşünmen sana bir şey kazandıracak mı? İnsanların senin hakkında söylediği şeyleri bu kadar kafana takma. Herkes kendini fikrini bir şekilde belirtiyor. Eğer söylenenlerden çok rahatsız oluyorsan o ortamdan uzaklaş ve sakin kafaya düşünmeye başla. Hayata bir kere geldiğini unutma, sen bu hayata geleceği düşünüp insanların söylediklerinden dolayı kendini üzmeye gelmedin. Kendini geliştirmeye odaklan.

Bu kadar çok düşünmen sana bir şey kazandırdı mı dostum? Ben söyleyeyim, en güzel yaşlarını depresif bir halde geçirmen dışında bir şey kazandırmadı. Zaman her şeyin ilacıdır. Zamana bırak, o sana bu kadar üzülmenin ne kadar saçma olduğunu kanıtlayacak. Üzülme artık, sevdiğin işleri yapmaya başla ve kafanı dağıt. Herkesin kendine ait sorunları vardır. Önemli olan o sorunların üstesinden nasıl geldiğin. Bu kadar düşünerek sorunlarının üstesinden gelemezsin dostum.

Hocam bu sorun(en azından bende) kullanıcı hatası değil bence donanımsal.

Yaklaşık 1 yıl film izlememeye ve biraz futbol maçı falan izlemeye karar verdim belki meditasyonu arttırabilirim gelişmelerden haberdar ederim 1 hafta sonra.

Ben spora başladım 6 aydır aralıksız her gün gidiyorum insan çok fazla yorulunca düşünemiyor deneyebilirsin.

Profesyonel yardım alamayacaksanız yapacağınız en iyi şey kendinizi meşgul etmek olur. Beyin motor gibi sürekli çalışır ve siz de boş durursanız sizi hayal dünyasında sonsuz bir yolculuğa çıkarır. Genelde olumsuz düşünceler olur ve kaygı bozukluğu başlar. Beyninizi meşgul tutun fakat dopamin salgılatacak eylemlerden de uzak durun. Örnek; masturbasyon, sigara içmek, bir şeyler yemek gibi. Hiçbir şey yapamıyorsanız yürüyüşe çıkın. Yoldaki nesneleri sayın. Evdeyken evdeki nesleri sayın. Kendinize bazı nesneler seçin ve belirli aralıklarla onları sayın. Etrafınızda sizi uyaracak bir şeyler bulundurun. Ben masamın üzerindeki 4-5 objeyi belirleyip onları sayıyorum. Uzun süre oturmamaya ve sabit kalmamaya çalışıyorum. Yürüyüş yaparken düşüncelere dalıp gitmemek için sevmediğim müzikler dinliyorum. Etrafımdaki nesneleri sayıyorum. Renklerini sayıyorum. Sürekli beynimi odak ve uyanık tutmaya çalışıyorum. Tavsiye ederim. Kaygı duymaya başladığınızda sizi rahat hissettirecek bir ortam hazırlamaya çalışın. Ama en iyisi kaygı başladığında imkan varsa yürümek. Ayrıca imkanınız doğrultusunda spor yapın. Spor serotonin salgılanmasını arttırır. Kaygıya iyi gelir.

Geri
Yukarı