Sürekli ölümü düşünmek

Bence ölümü düşünmek herkesin yapması gereken bir şey. Fazla kafanıza takmayın. Ölüm geride kalanlar için çok acı bunu görmüş ve yaşamış biriyim. Bu olay herkes için olacak ve buna yapabileceğimiz bir şey yok hayatımızdan birileri eksilse bile hayata devam ediyoruz devam etmek zorundayız aslında o kadar zor değil her şey zamanla yoluna giriyor. Eğer sizi sevenler varsa birini kaybetmekten korkmayın onlar hep sizin yanınızda olacaktır.
Benim size önerim bu düşüncelerden uzaklaşın, bir uğraş edinin ve sevdiklerinizle bol bol vakit geçirin.

İnancım her zaman zayıftı ve halen zayıf inandığım dinde ölüm, beni daha da korkutuyor ve yavaş yavaş inandığım şeyden vazgeçiyorum. Tek kaldığım zamanlarda inancım ile ilgili daha çok şeyler düşünüyorum. Öldükten sonra sonsuz güzelliğe kavuşmak yerine yanmak beni korkutuyor bunları düşündükçe bir süre sonra bir an önce olması gerektiğini düşünüyorum, yani bir an önce olup bitmesini istiyorum cezamı çekmeyi düşünüyorum. Sonra kafamı farklı yerlere verdiğimde bu düşüncemin saçma ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Sonra tekrar yalnız kalıyorum ve aynı şeyleri düşünüyorum. Çok garip.

Allah'ın her zaman bağışlayan olduğunu hatırlayın. Hiçbir kulunu affetmemek istemez. Siz ibadetinizi yapın, Yaradan'a güvenin. Elbet te sizin gibi herkesin günahları var fakat her şey elbet affedilir. Rahat olun. Müslümanlığa bağlı kalın. Huzuru bulursunuz.

Obsesif kompulsif bozukluk olabilir, eğer düşünmeden duramıyorsanız psikoloğa görünün ve ailenize durumu açıklayın. Umarım onlar da bu durumu ciddiye alır yoksa işin sonu çok zor.
Düşünmeden duramama değil aslında yani o kadar ileri değil. Zaten bir süre sonra düşündüğüm şeylerin saçmalıktan başka bir şey olmadığını anlıyorum. Üstte @aydos hocama cevapladığım şeyleri yaşıyorum.

Delilik ile alakası yok sadece algıların çok fazla açılmış eğer bir şey ile meşgul değilsen böyle şeyler düşünürsün.Anksiyete bozukluğu olmuş olabilir anksiyete her insanda var kaygı demek bu lakin bunun seviyeleri var seviyesi artınca böyle kaygılanıyorsun psikoloğa veya psikyatrist'e gitmeni öneriyorum.

Bence ölümü düşünmek herkesin yapması gereken bir şey. Fazla kafanıza takmayın. Ölüm geride kalanlar için çok acı bunu görmüş ve yaşamış biriyim. Bu olay herkes için olacak ve buna yapabileceğimiz bir şey yok hayatımızdan birileri eksilse bile hayata devam ediyoruz devam etmek zorundayız aslında o kadar zor değil her şey zamanla yoluna giriyor. Eğer sizi sevenler varsa birini kaybetmekten korkmayın onlar hep sizin yanınızda olacaktır.
Benim size önerim bu düşüncelerden uzaklaşın, bir uğraş edinin ve sevdiklerinizle bol bol vakit geçirin.
Beni sevenler beni kaybetmesi beni psikolojik olarak yoruyor

Allah'ın her zaman bağışlayan olduğunu hatırlayın. Hiçbir kulunu affetmemek istemez. Siz ibadetinizi yapın, Yaradan'a güvenin. Elbet te sizin gibi herkesin günahları var fakat her şey elbet affedilir. Rahat olun. Müslümanlığa bağlı kalın. Huzuru bulursunuz.
Umarım bulabilirim

Umarım bulabilirim.

Bir baba olduğunuzu düşünün. Çocuğunuz size sürekli yalvarıyor, sizden yardım istiyor. Sonunda dayanamazsınız değil mi? Allah'ta bizim yaratıcımız. Azim ve hırsla bir şeye çalıştıktan sonra Allah'tan isteyip te yapamayacağımız bir şey yok.

Bunları düşünmek için fazla boş zamanınız var demek. Boş durmayın, kendinizi meşgul edin, uğraşacak bir şey bulun. hobiniz varsa mesela el işi fotoğraf spor, ya da bilgisayarda yeni bir program öğrenin, işinize yarar sonra.
Fazla boş zamanım var ama edinecek beni çekecek bir hobi yok sanki arıyorum ama sürekli bir yolunu bulup benden uzaklaşıyor gibi.

cevap zaman zaman herkesin sıkıntı yaşayabileceği yanlış olmamakla birlikte, burada belirtilen durum bundan daha ileri boyutlardadır. Bir kişinin yaşamdan zevk almaması, yaşamın yük gibi gelmesi, kendini iyi hissetmemesi, ölüm düşüncesi daha çok depresyonda görülen belirtilerdir. Bu belirtilere gerçekten yaşamdaki yüklerin çok ve ağır olması da neden olabilir, kişi tükenmişlik hisseder. Ölüm düşüncesi de olduğu için zaman geçirmeden bir ruh hekimiyle görüşmek gereki.

Geri
Yukarı