Süt sağlıklı mı?

Kalsiyum ne işe yarıyor peki? Havaya mı gidiyor?
Süt %90ı su olan bir şey. İçinde kalsiyum var mı evet var . Sütün içinde kazein var insana yabancı bir protein. Kazein de alerji yapan bir şey. Sütün 1 yaşından sonra bir yararı yok. 1 yaşına kadar çocuklarda bir enzim var laktaz enzimi süt şekeri de laktoz o bir yarar sağlıyor. Süt çocuklar içindir. Süt yerine yoğurt ve peynir gibi fermente gıdalar tüketmek daha doğru.

Süt %90ı su olan bir şey. İçinde kalsiyum var mı evet var . Sütün içinde kazein var insana yabancı bir protein. Kazein de alerji yapan bir şey. Sütün 1 yaşından sonra bir yararı yok. 1 yaşına kadar çocuklarda bir enzim var laktaz enzimi süt şekeri de laktoz o bir yarar sağlıyor. Süt çocuklar içindir. Süt yerine yoğurt ve peynir gibi fermente gıdalar tüketmek daha doğru.

Anlıyorum hocam. 🥵🎭

Yumurta alerjisi olanlar da oluyor. Yumurta da insanlar için değil zaten. :)

Screenshot_20221204_140828.jpg

Anlıyorum hocam. 🥵🎭

Yumurta alerjisi olanlar da oluyor. Yumurta da insanlar için değil zaten. :)

Eki Görüntüle 1592911
Evet bunlar yararlı fakat günde 1 su bardağı (200ml) içersen zaten bunları karşılarsın 1 su bardağından fazlası zararlıdır. Şeker hastalığı diyabet MS Hastalığı gibi şeylere yol açar.

Etrafta yüzlerce ne olduğu belirsiz içecek varken hala süt zararlı mı diye soruyoruz ya, pes gerçekten. Yediğimiz o kadar işlenmiş yiyeceğin hangi işlemlerden geçtiğini bilmiyoruz, şimdi süte mi takalım? Ben içerim, zararı olduğunu düşünen varsa içmesin. Ben zararını görmedim yararını gördüm.

Evet bunlar yararlı fakat günde 1 su bardağı (200ml) içersen zaten bunları karşılarsın 1 su bardağından fazlası zararlıdır. Şeker hastalığı diyabet MS Hastalığı gibi şeylere yol açar.

Hocam zaten normal bir insanın günde 1 bardaktan fazla içeceğini sanmam. Ben de maksimum haftada 2 kere içiyorum. Yoğurt ve peynir yiyorum çoğunlukla.

Kalorisine göre protein değeri iyi değil mi definasyonda olan biri için (definasyondayım)
Yağ dengesi sağlanırsa sorun olmaz görüşümdeyim hocam. Süt de yağlı olduğundan dolayı yemekteki yağ azaltılıp denge sağlanabilir ama ufak tefek şeyler çok takılmayın derim. Sonuçta bir fıçı içmiyoruz. :)

Zamanında böyle bir şey görmüştüm. Süt ürünleri insan için gerekli bir şey deği yemezseniz bir şey olmaz yani.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Laktoz nedir? Laktoz intoleransı neden olur?
Süt ve Süt Ürünleri Sağlıklı mı, Yoksa Sağlık İçin Bir Tehdit mi? - Evrim Ağacı
Dairy: Health food or health risk? - Harvard Health
İnsanın Son 10.000 Yıldaki Evrimi: Laktoz İntoleransı (Süt Şeker Hassasiyeti) Nasıl ve Neden Evrimleşti? - Evrim Ağacı.

Bu adam kim bilmiyorum ama dediği her cümle saçma. Yukarıda bulunan 4 makaleyi okursanız anlarsınız. 2. makale 3. makalenin Türkçeye çevrilmiş hali.
1- Öncelikle bir gıda alerji yapmaz. İnsanın o gıdaya alerjisi varsa semptomları gösterir.
2- Sütün 1 yaşından sonra yararı yok demek sütün yanında gelen tüm mineralleri, vitaminleri çöpe atmak demektir. Laktaz laktozu parçalayan enzimdir. Bu enzim normalde olması gerekir. Az olduğu halde primer laktoz intoleransı hiç olmadığı halde sekonder laktoz intoleransı ortaya çıkar. Bu enzim az olursa kişi sütü fazla tükettiğinde problem yaşar. Hiç yoksa bu kişi süt veya süt ürünlerini tüketmemelidir aksi takdirde ölüm riski bile vardır.
100 gram inek sütünde 5 gram karbonhidrat - laktoz - bulunuyor. Bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı değişmekle birlikte ortalama 50 gramdır. Yani birinin şeker hastası olması için yaklaşık 70 gram karbonhidrat alması gerekir. Bu da 1400 gram inek sütüne eşit geliyor. Uzun süre boyunca günde 1.4 litre süt içerseniz anca o zaman şeker hastası olursunuz. Ek olarak alınan karbonhidrat doğal.

Kurduğunuz her cümle yanlış bilgi ile dolu. Allah aşkına birkaç dakikanızı ayırıp şu üstteki birkaç makaleyi okuyun. İnsanlara yanlış bilgi vermeyin.

Besinleri karşılaştırırken diğer alternatifleriyle karşılaştırmak lazım. Mesela süt yerine daha sağlıklı içebileceğin çok az şey var.

Geri
Yukarı