Çözüldü SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yunusemre0101

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, overclock yapıyorum ve mavi ekran hatası aldım "SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION" olarak. Fakat idarelik eski bir ekran kartı kullandığımdan dolayı da alabileceğimi düşündüm. Boş yere voltaj arttırmayacağım ona göre, bu hatalara sebep olan nedir sizce?
Minidump
İşlemcim R5 3600, Ekran kartı HD2400 PRO ve driverını bulamadığımdan driverı kurulu değil fakat dediğim gibi görüntü amaçlı alındı sadece. R3 3200G kullanıyorum normalde yine onunla devam edeceğimden bir daha driverini kurmak istemiyorum, 1-2 Haftaya ekran kartı alacağım zaten. R5 3600 çalışıyor mu diye test etmek için kurdum sistemi, mavi ekran hangisinden dolayı veriyor anlayamadım.
RAM'lerde sorun olma ihtimalinden korktum fakat R3 3200G'yi 7-8 aydır sorunsuz kullanıyordum aynı sistemle. Ekran kartı ve işlemciyi takınca böyle olmasından aklıma ekran kartı geldi, yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Çözüm
Yaptığın overclock işlemini geri çek. Overclock mavi ekrana sebebiyet verebilir.

BIOS sürümünü F52 sürümüne güncelle.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows 10 güncelleştirmesi var ise yapmalısın.

CPU-Z ve AIDA64 kaldır.

Kullandığın diskin HardDisk Sentinel yazılımı ile S.M.A.R.T ve sağlık derecelerini paylaşın.
Yaptığın overclock işlemini geri çek. Overclock mavi ekrana sebebiyet verebilir.

CPU-Z ve AIDA64 kaldır.

Kullandığın diskin HardDisk Sentinel yazılımı ile S.M.A.R.T ve sağlık derecelerini paylaşın.

Çözüm

CPU-Z ve AIDA64 kaldır.

F60F yapmam sorun teşkil eder mi? Yoksa F52 daha stabil mi olur?

1611686795800.png

Windows'un kurulu olduğu SSD bu, bunda bir sorun yok fakat diğer HDD'yi depolama olarak kullanıyorum onda Bad Sector var.
1611686843475.png

Güncelleme yok.
1611686970186.png

"sfc /scannow" komutu bozuk veya eksik dosya bulmamış.

Sağlığı %89 olan diske HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yapar mısın? Çünkü 7 bozuk sektör var. Bunu kanıtlamamız lazım. O yüzden "error scan" testi yapmalısın.

"sfc /scannow" komutu bozuk veya eksik dosya bulmamış.

Sağlığı %89 olan diske HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yapar mısın? Çünkü 7 bozuk sektör var. Bunu kanıtlamamız lazım. O yüzden "error scan" testi yapmalısın.
Hocam BİOS'u da F52 sürümüne güncelledim ve overclock kaldırdım. Diskin ortalarında vardı fakat diski pek kullanmadığımdan sorun olmayacağını düşündüm. 50gb falan kullanıyorum diski 480-500GB kısımlarında vardı sanırım ama yine de yaparım testi. RAM arızası değildir dimi? Onunla ilgili bir hatayla karşılaşmadım zaten ama onlar korkutmuyor değil. :) İşlemci ve ekran kartı değiştirdiğimde bu durumun olması ekran kartının eski olacağından dolayı mavi ekran alabileceğimi aklıma getirtti çünkü driveri yüklü değil ve bayağı eski olduğu için de yapabileceğini düşünüyorum. Umarım ondan kaynaklanıyordur. :)
HD Tune'ye geçiyorum şimdi.

Diski pek kullanmadığından mavi ekran vermeme şansı yok. O diskte bad sector varsa mavi ekran verme şansı olabilir. Bu yüzden "error scan" testi istemiştim. Dump dosyalarında disk ile ilgili hata kodları görmüştüm. O yüzden testleri sizden istedim.

Şu anlık sadece "error scan" testi yapın. Sonra mavi ekran alıp almadığını kontrol et.

Yeni konular

Geri
Yukarı