Tabiat insanların mı hayvanların mı?

Hoşumuza gitsin, gitmesin. Etik bulalım ya da bulmayalım ama tabiat da diğer pek çok şey gibi kim güçlüyse onundur. Şu an için de tabiat insan türünündür. En azından şimdilik bu böyle. Günün birinde başka bir tür daha güçlü hale gelir mi ya da başka gezegenden daha güçlü bir tür buralara uğrar mı bilemeyiz. Şu an için tabiat insan türüne ait. Ahlaki değerler ise diğer türlere de adil ve merhametli davranmamızı söyler.

Zaten kimse insanların durduk yere sırf şerefsizliğine doğaya zarar verdiğini düşünmüyor. Her şeyi kendi çıkarlarımız için yapıyoruz. Bir gün doğaya şerefsizliğine de zarar verecek olursak onu da kendi çıkarımız için yapardık. Neyse. Şahsi çıkarları için orman yakmakla bunun bir alakası yok ama. Haa adamın çıkarı var o zaman yaksın mı diyeceğiz. Zararı yok diyorsunuz ama o zaman herkes gitsin orman yaksın, doğa namına bir şey kalmasın ülkede. Bunun önüne nasıl geçeceksiniz? Çok teknolojik gelişmiş bir dünyada yaşıyoruz. Her imkanımız var. Bunun da bir bedeli olmak zorunda doğal olarak. İnsanın doğaya verdiği zararla kafayı bozmuş olan kişiler varsa onlar da o zaman araba falan hatta elektrik bile kullanmasınlar. Ama sizin bahsettiğiniz gibi orman yakmayla hiçbir alakası yok bunun.
Canım kardeşim ben arkasında motif var diyorum gitsin yaksın mı diyorum nerenizle okuyorsunuz? Hatta okumamışsınız bile insanı kötülük yapmaktan durduracak yine insanın kendisidir diyorum. Şu ilk 2 satırı okuyup alevlenme huyunuzu bırakın.

Canım kardeşim ben arkasında motif var diyorum gitsin yaksın mı diyorum nerenizle okuyorsunuz?

Motif dediğiniz, ben yaptım oldudan başka bir şey değil ve kendi kârına zihniyetin ürünü. Güç dediğiniz, insanın en büyük sorunlarından biridir. Siz ise insanın, güç ile olan ilişkisini kendi için kullanmasinı doğallaştırmaya çalışmaktan başka bir fayda sağlamıyorsunuz. Özünde liboş safsatalar.

@Buğra's emojilerden fazlası yok galiba.

Bu çok derin bir konu, esasen insan tam olarak bir hayvandır irdelendiğinde bu çok net ve kesindir yani hayvanlar gibi doğar , yaşar , yaşlanır ve ölürüz. peki insanı farklı yapan nedir? sadece aklı ve esasen bu akıl tam olarak insanın hayvanlardan farklı görmesidir. peki bu akıl-zeka -zihin vs doğalmıdır? yani olması gerekenmiydi yoksa bu insanın kararımıdır. bana göre aklı ve zekayı farklı kullanma insanın bir kararıdır. buda tam ve kesin olarak insanı "doğal olmayan bir canlı" yapar. şu bile düşünülebilir "diğer canlılar aklını insan gibi farklı kullanmayı tercih etmemişler" bununla ilglii maymunlar cehennemi adında bir film vardı belki izleyenler vardır. orada maymunun farklılaşması yani aklıllı olması sadece bir karar gibi görünür. bu bencede insanda tam olarak böyle olmuştur. peki insanın zihinsel ve doğal olmayan bir canlı olması neyi değiştirir? bu aslında çok şeyi değiştirmiş ve değiştirmeye devam etmekte. insan doğal olmayan herşeyi yapabilir. en kötüsü de kendi zihniyle doğallığı yakalamaya çalışmasıdır. aslında bu bir zihin oyunudur. sevgiyi, cinselliği akla gelen herşeyi kendi zihniyle şekillendirir ve bunu doğalmış gibi düşünür ve yaşar. tabi insanın bu kararı esasen "tanrıyı ret etme " kararıdır. yani hayatımı istedğim gibi yaşayacağım, herşeye ben karar vereceğim, bunu birçok insan kabullenememiş tanrı arayışına, din arayışına yönelmiş. tabi yapılan şey yine zihinle tanrıya ulaşmak dolayısıyle pek mümkün görünmüyor. zihinle varılan her nokta insanın kendi vardığı noktadır , tanrının ne istediği esasen ortadadır. doğacaksın, kısa bir süre yaşayacaksın ve yok olacaksın. ne yaparsan yap bu olacak. sana verdiğim akıl-zeka-kapasite bunun üstesinden gelmen için yeterli değil. insan bunu aşmak için zihni-bilinci dijital ortama taşıma düşüncesinde bununla ilgili de bir film vardı. şimdiye kadar yaptığı "kalıcı birşeyler bırakmak ve onlarla anılmak yani insanların zihninde ölümsüzlüğü yaşamak" ama her ölen insan esasen yok olmuş durumda ve kim olursa olsun anıldığının ,zihinlerde yaşadığının farkında değil ve olamaz da. açıkcası insan aklını farklı kullanma kararıyla sıkıntılı bir sürece girmiş, kendi yolunu seçmiştir bakalım ne olacak, inşallah iyi olur.

Canım kardeşim ben arkasında motif var diyorum gitsin yaksın mı diyorum nerenizle okuyorsunuz? Hatta okumamışsınız bile insanı kötülük yapmaktan durduracak yine insanın kendisidir diyorum. Şu ilk 2 satırı okuyup alevlenme huyunuzu bırakın.
Yoo okudum anladım. Verdiğiniz örnek çok uygunsuzdu. Ben diyorum ki kişinin şahsi çıkarları için hiçbir canlıyı düşünmeden ormanları yakması, hayvanları katletmesi, zehirli atıkların ve çöplerin okyanuslara akıtılması bunlar hep aynı şeyler. Ve hiçbir mantıklı açıklaması olamaz bana göre. Nerenizle okuyorsunuz falan demeden önce düzgün konuşun ve siz benim demek istediğimi anlayın.

Bana göre tabiatı oluşturan şey zaten hayvanların kendisidir. Binlerce yıldır süre gelen insan topluluğu hep tabiattan faydalanmıştır. İnsan diğer hayvanlara göre daha üstün yaratılmıştır ve besin zincirinde hep en üstte yer alıyoruz. Bu yüzdende doğanın insanlar için yaratıldığını düşünüyorum.

İnsanların da zeka seviyesi düşük olsaydı hayvan statüsüne girerdi zaten. Evrime göre zaten düşünen hayvanlarız, hiçbir farkımız yok zeka dışında. Dolayısıyla biz de dünyaya teleport olmadığımıza, burada doğup, evrimleştiğimize göre tabiat hepimizin. Ancak doğanın kanunu gereği üstün olan zayıf olanı ezer, tıpkı dinozorların sağ kalıp memeli hayvanları bu kadar geri planda bırakma olasılığı gibi. Dinozorlar kendi arasında zeka sahibi olsa, bırakalım da dünya memelilere kalsın diyecekler miydi? Hayır. Kısaca besin zincirinde kim varsa tabiatın kanunlarını onlar yazıyor, eğer doğa insanlığı yok etmezse bu böyle olacak hep. Dinozorlar örneği gibi insanlarda yok olduktan sonra hiç beklenmeyen bir hayvan zeka geliştirip besin zincirinin tepesine çıktığında bu sefer de onlar tabiat onların gibi davranacak.

Geldik linç yiyeceğim bir konuya. Sizce içinde bulunduğumuz tabiat insanlar için mi yaratıldı yoksa hayvanlar için mi? Burada dengeli ikisi içinde vesaire demiyorum ikisinden birisi için olsa hangisi için sizce? Benim fikrim şu bu doğa, bu çevre bizim *insanlar* için yaratıldı. Hayvanlarda bu sistemde var olan, döngüye katkı sağlayan dostlarımız. Popülist konuşup "hayvanların hakkıdır doğa biz işgal ettik" diyenler kanımca çok saçma düşünüyor. Doğa bizim ve bizim için yaratıldı. Bu konuyu açma sebebim daha önce açmış olduğum bir konuda 5-6 sayfa bunu tartışmamdı. Bir arkadaş "hayvanların hakkı doğa insanlar ölmeli o zaman her şey iyi olur" demişti.
Evet, bizim için yaratıldı. Din ise bunun kıymetini bilmemizi, hayvanlara kötü amaçlı zarar vermememizi söylüyor.

İnsanların da zeka seviyesi düşük olsaydı hayvan statüsüne girerdi zaten. Evrime göre zaten düşünen hayvanlarız, hiçbir farkımız yok zeka dışında. Dolayısıyla biz de dünyaya teleport olmadığımıza, burada doğup, evrimleştiğimize göre tabiat hepimizin. Ancak doğanın kanunu gereği üstün olan zayıf olanı ezer, tıpkı dinozorların sağ kalıp memeli hayvanları bu kadar geri planda bırakma olasılığı gibi. Dinozorlar kendi arasında zeka sahibi olsa, bırakalım da dünya memelilere kalsın diyecekler miydi? Hayır. Kısaca besin zincirinde kim varsa tabiatın kanunlarını onlar yazıyor, eğer doğa insanlığı yok etmezse bu böyle olacak hep. Dinozorlar örneği gibi insanlarda yok olduktan sonra hiç beklenmeyen bir hayvan zeka geliştirip besin zincirinin tepesine çıktığında bu sefer de onlar tabiat onların gibi davranacak.
İnsanın aklının ve zekasının üstün olması sadece kendi kararıdır. kendimden örnek vereyim ilköğretim seviyesinde matematik dersini hiç sevmezdim, çalışsamda anlamazdım, taki birşey beni tahrik edene kadarmış lise döneminde notum 95 altına düşmedi. peki bu nasıl oldu? Evrim denilen halt insanın zihin oyunlarından başka birşey değildir. 300bin yıl geriye döndüğünde yaratıcı insan beyninde vs en küçük bir değişiklik vs yapmamış stressin başlıca kaynağı ilkel beyindir (savaş yada kaç) gerçek anlamda bir evrim olsaydı modern hayata uyumlu bir canlı olmamız gerekirdi ama bu böyle değil. modern yaşam insan zihninin ürünüdür ve asla doğal değildir. Besin zincirinde insanın en üstte yer aldığı insanın bencilliği ve hayatta kalma düşüncesidir. hayvanlarda hayatta kalmak ister fakat bunu doğal yoldan yaparlar. Ayrıca "üstün olan zayıf olanı ezer" düşüncesi de kendi fikridir. tanrı bu fikri doğrulamaz. Basit bir örnekle anneniz 80 yaşına geldiğinde ondan güçlü herhangi biri annenizi öldürebilir fakat siz buna izin vermezsiniz. Yani işinize ne gelirse , canınız ne isterse onu uygularsınız bu her durumda geçerlidir. Bu herhangi bir insanın herhangi bir düşüncesinin (bilimsel bile olsa) mutlak doğru olmadığı anlamına gelir. yani kim olursa olsun bu hayatta hiç kimse birşey bilmiyor salt gerçek budur. insanoğlu osurduğunu parfüm zannediyor bütün olan biten budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı