Kötü insanların yaşama hakkı var mıdır?

Cahil söyleminize katılıyorum ben cahilim fakat gelişmemiş olduğumu kanıtlayamayacağınıza göre hakaretten öteye gidemezsiniz 😀. Benim dünyaya olan yararım umurumda değil çünkü ben toplumumu ve ırkımı düşünürüm. Yani bir maymunun ölümüne üzülmemle bir insanın ölümüne üzülmem aynı seviyede olmaz.

Eğer dünya artık yaşanılmaz bir yer haline gelirse, onu kurtaramayacak noktadaysak, terk edip giderim. Madem deniz yosunu benden üstün o zaman zekasını kullanıp o da terk edebilmeli o zaman değil mi?

Gelişmemiş olman senin suçun değil tamamen insanlığın suçu dünyadaki çogu insan gelişemiyor bu dünya o yüzden zaten yok olmaya başladı bak bilimsel olarak da kabul ediyorlar bunu. Bir hayvanın bana insanlığı diğer hayvanlara daha fazla yararı varsa ben insan canını önemsemem. İnsan öldürürüm ama hayvan öldürmem sonuçta insan öldürsen dünya bir şey kaybetmeyecek. Bir arı öldürsen çiçekler ve insanlar kaybedecek. Fark bu. İnsanlık terk ederse o deniz yosunu zaten kurtulmuş olacak. Bu yüzden insanlıgın topluca yaşamaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Lao tzunun dediği gibi hayvanları sistemi insanlar tarafından yaratılmış sistemden çok daha kalitelidir, düşünemeyen bir canlı nasıl insanlardan daha başarılı olur? Dünya tarihinde Lao tzudan daha zeki bir insan yok adam ne dediyse 2500 yıl önce şimdi oluyor.

Cahil söyleminize katılıyorum ben cahilim fakat gelişmemiş olduğumu kanıtlayamayacağınıza göre hakaretten öteye gidemezsiniz 😀. Benim dünyaya olan yararım umurumda değil çünkü ben toplumumu ve ırkımı düşünürüm. Yani bir maymunun ölümüne üzülmemle bir insanın ölümüne üzülmem aynı seviyede olmaz.

Eğer dünya artık yaşanılmaz bir yer haline gelirse, onu kurtaramayacak noktadaysak, terk edip giderim. Madem deniz yosunu benden üstün o zaman zekasını kullanıp o da terk edebilmeli o zaman değil mi?

Ne yani hakaret edeni idam mı edeceğiz? Ayrıca hakaretin kimilerine göre ifade özgürlüğü olmasına ne demeli?

Belki idam edemeyiz ama ceza verebiliriz, farkındaysan ben idam hakkında değil kötülüğün kime göre olayı hakkında yorum yaptım. Hakeret ifade özgürlüğü değildir davarlıktır. Ben toplum içinde senin manevi değerlerini hiçe sayıp sana hakeret edemem bunu ancak primatlar yapar ve savunur. Belki bunun da bir ölçüsü olabilir çünkü mal demekle anneyi hiçe saymak aynı öfkeyi vermiyor neyse buralara girmeyeyim sonuç olarak hakeret ifade özgürlüğü değildir ifade özgürlüğü ifadeni açıkça belirtmektir birisini aşağılamak veya hiçe saymak değildir.

Gelişmemiş olman senin suçun değil tamamen insanlığın suçu dünyadaki çogu insan gelişemiyor bu dünya o yüzden zaten yok olmaya başladı bak bilimsel olarak da kabul ediyorlar bunu. Bir hayvanın bana insanlığı diğer hayvanlara daha fazla yararı varsa ben insan canını önemsemem. İnsan öldürürüm ama hayvan öldürmem sonuçta insan öldürsen dünya bir şey kaybetmeyecek. Bir arı öldürsen çiçekler ve insanlar kaybedecek. Fark bu. İnsanlık terk ederse o deniz yosunu zaten kurtulmuş olacak. Bu yüzden insanlıgın topluca yaşamaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Lao tzunun dediği gibi hayvanları sistemi insanlar tarafından yaratılmış sistemden çok daha kalitelidir, düşünemeyen bir canlı nasıl insanlardan daha başarılı olur? Dünya tarihinde Lao tzudan daha zeki bir insan yok adam ne dediyse 2500 yıl önce şimdi oluyor.

Hocam sizin gibi zihinyet yüzünden 10 yaşındaki Bitlis'te çocuk öldü. Hiç katılmıyorum fikirlerinize böyle doğa hayvanın hakkı insanlar yok olmalı kafası popüler kültür harici bir şey değil. HAYVANLARDAN ÜSTÜNÜM. Bu kadar.

Diyelim ben bir hırsızı öldürdüm, bana göre ben iyiyim ama başkası gelip sen kötüsün diyebilir.
İyi veya kötü diye bir şey yok.
Boş yapan sizsiniz.

Sen kötüsün hırsız da zaten kötü hırsıza ceza verilemez çünkü sen onu öldürdün ve sana verilecek ceza ise en az onun hayatını alman kadar ağır olabilir çünkü sana göre haklı olduğun bir davada adamın canını alamazsın bu kendi öfkeni dindirmektir intikamdır bu bir çözüm yolu filan değildir ki bu yüzden sende ceza almalısın senin ceza almayacağın tek bir neden olabilir o da hırsızın seni öldürmek istemesi ile kendini savunmandan dolayı ona öldürücü bir hasar vermektir bu suç değildir çünkü bu bir zorunluluk bu çok zor bir şey değil illa yanlışınız yok diye bir şey yok önemli olan kabullenmektir sen evet deyince ezik veya aptal olmayacaksınız sadece yanlışını anlamış olacaksın illa üstüme gelip alternatif seneryolar ile haklı çıkmayı bırakmalısın bence?

Allah aşkına boş boş felsefe yapmayı kesin artık?

Sence benim senin kardeşine tecavüz etmem kötü mü?

Sence ben senin banka hesabını ele geçirmek istersem kötü mü olurum?

Sence ben toplumun huzurunu bozacak bir davranış sergilersem mesela birisinin annesine hakeret etsem bu kötü mü?

Bunun gibi tonlarca örnek verilebilir kötünün ne olduğunu hepimiz biliyoruz belki çok extra durumlarda bu tartışılır ama genel olarak kötü kötüdür yani?

Uç örneklerde tabiki sınırlar belli olur, evrensel bazı erdemler (evrensel derken 1.Dünya ülkelerinin ortak aldığı) vardır. Tevrat'ın 10 Emirinin bir kısmı da böyledir. Ama işte bir kısım kötü, bir kısım iyi dediğinde ne olacak? Her iyinin içindeki kötülük ve kötülüğün içindeki iyilik? Kimse %100 iyi kusursuz olmuyor. Birde bu konuda biri yazmış, empatisi ve ahlak duygusu fiziksel kısıtlamalarla gelişmemiş (engelli) birini nereye koyacaz?

Benim ablam zihinsel engelli. Ahlak ve utanma hiç yok ablamda. Son derece kötü biri. Biz ailecek ondan yıllardır çekiyoruz. Merhamet duygusu da yok onda. Onun için iyi şeyler mi diliyorum, kötü dilekler mi diliyorum artık orasını siz tahmin edin.

Senin durumun tartışmalı ve işin içinden çıkılmaz. Sonuçta zihinsel olarak beyin gelişirken fiziksel olarak empati vs. gelişmemiş. Üstüne eğer doğru yanlış ayırt etme, yaptıklarının sorumluluğunun bilincinde olma yoksa zaten bu kişiye iyi kötü diyemezsin. Cezai ehliyeti olmaz zaten. Öte yandan genetik, fizyolojik olarak beyin gelişirken empati gelişmemesi sonucuda anti sosyal kişilik bozukluğu dediğimiz psikopatlar var birde. Bunlar yaptıklarının sonucunun bilincinde oldukları için çoğu ülkede cezai ehliyetleri var. ABD'de cezai ehliyetin yanı sıra idam etmek için can attıkları suçlular genelde.

Son düzenleme:
Hocam sizin gibi zihinyet yüzünden 10 yaşındaki Bitlis'te çocuk öldü. Hiç katılmıyorum fikirlerinize böyle doğa hayvanın hakkı insanlar yok olmalı kafası popüler kültür harici bir şey değil. hayvanlardan üstünüm. Bu kadar.

Köpekler doğası gereği iyi hayvanlardır. Onları kötü yapanlar insanlardır. Sevgi göstermez isen ,nefret edersen hayvanlar saldırır. Ben acıbadem de oturuyorum, tüm köpekler beni görünce seviniyor. Hepsi ile ilgileniyorum, orada onlara bakan insanlar bile hayvanların insanlardan üstün olduğunu kabul etti, eşiniz anneniz çocugunuz bile size ihanet edebilir ama sizi seven bir hayvanın size ihanet etme şansı yok, bu hayvanların mükemmeliğini gösterir. Aynı şey ağaçlar için de geçerli ,oksijen verir meyve verir, insanlık hiçbirşey vermez ,sadece zarar .

Sen kötüsün hırsız da zaten kötü hırsıza ceza verilemez çünkü sen onu öldürdün ve sana verilecek ceza ise en az onun hayatını alman kadar ağır olabilir çünkü sana göre haklı olduğun bir davada adamın canını alamazsın bu kendi öfkeni dindirmektir intikamdır bu bir çözüm yolu filan değildir ki bu yüzden sende ceza almalısın senin ceza almayacağın tek bir neden olabilir o da hırsızın seni öldürmek istemesi.

Buraya kadar haklısınız, düşüncelerim değişti. Keşke bu yazıyı ilk başta hakaret etmek yerine yazsaydınız.

Sen evet deyince ezik veya aptal olmayacaksınız sadece yanlışını anlamış olacaksın illa üstüme gelip alternatif seneryolar ile haklı çıkmayı bırakmalısın bence?

Ben kendi haklı gördüğüm görüşü belirttim ve sizin diliniz gibi hakaret ve saldırgan bir dil kullandım.
Hakaret ile değil de güzel bir dil ile söyleseydiniz haklısınız derdim. Neyse uzatmanın bir anlamı yok.

Köpekler doğası gereği iyi hayvanlardır. Onları kötü yapanlar insanlardır. Sevgi göstermez isen, nefret edersen hayvanlar saldırır.

Gülmekten sokaktaki köpeği yedim. Hocam bir bakmanızı öneririm köpekleri yapay seçilim ile doğaya kazandıran canlı neymiş. Ayrıca 10 yaşındaki çocuk nereden bilsin kendisine doğru koşan köpeğin saldırmaya mı oyuna mı geldiğini.
Sizlerin bu insanlığı aşağılık görme kompleksinizin sebebi, sanki tüm sırları çözmüş gibi kibrinizi kabartmanızdan geliyor galiba. Aynen hocam tüm insanlık zarar zaten biz olmasak bizden milyarlarca yıl önce var olmuş köpekler uzak yıldızlara ulaşacaktı ama ne tesadüf insanlar geldi onların "yaşam alanlarını" ellerinden aldı. Ciddi olmasanız komiksiniz vallahi 😀.

Gülmekten sokaktaki köpeği yedim. Hocam bir bakmanızı öneririm köpekleri yapay seçilim ile doğaya kazandıran canlı neymiş. Ayrıca 10 yaşındaki çocuk nereden bilsin kendisine doğru koşan köpeğin saldırmaya mı oyuna mı geldiğini.
Sizlerin bu insanlığı aşağılık görme kompleksinizin sebebi, sanki tüm sırları çözmüş gibi kibrinizi kabartmanızdan geliyor galiba. Aynen hocam tüm insanlık zarar zaten biz olmasak bizden milyarlarca yıl önce var olmuş köpekler uzak yıldızlara ulaşacaktı ama ne tesadüf insanlar geldi onların "yaşam alanlarını" ellerinden aldı. Ciddi olmasanız komiksiniz vallahi 😀.

Ben mi kibirliyim? Köpeklerin insanlara saldırmasının tek sebebi psikoljik bozukluktur o da insanlar yüzünden olur. O yüzden o köpeğin insan öldürmesi benim için hatta güzel bir şeydir. Hayvana iyi davranırsan iyi davranır özellikle köpek kediler de böyle bu. Cahilsen bari konuşma. Kaç yıl pitbull ile yaşadım bir tane agresif özelliği yoktu. Sizin gibi kibirli rezil insanlar dünyayı hem yok ettiniz hayvanların psikolojisini bozdunuz ormanları yakarak hayvanları yaktınız hem de yaptıgınızı savunuyorsunuz. Bana göre sizin gibi kibirli varlıklar idam edilmeli, bildiğini sanmak en kötü hastalıktır, bu Lao tzunun lafıdır ve bu hastalığı yok etmek için idam gelmeli. Ben bir kadına tecavüz etmeyi denize 3 5 kilo plastik atmaya tercih ederim. Hayır yani Lao tzu bilmiyor da senin gibi bir zavallı bir insan mı bildiğini sanıyor. İnsanlar daha düşünme özelliğine bile sahip değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı