Hayvanların iradesi yok mu?

Koruması için eğitmeye gerek yok ki? Zaten sevdiği şeyi korur. Senin çok iyi bir bilgisayarın olsa onu misafir çocuğundan korumak için eğitim alman gerekir mi, hayır. Sevdiğin şeyi eğitim almadan korumaya çalışırsın.

Bütün köpekler bunu yapmıyor. Koruma köpekleri ayrı ve özel olarak yetiştiriliyor. Doğası gereği yapanlar ise yine içgüdüsel olarak bunu yapıyor. Köpekler doğası gereği korumacı hayvanlar olabilir. Ancak bütün hayvanlarda bu tarz bir davranış gözlenmiyor. Ayrıca hayvanlardaki sevgi duygusu ile insandaki sevgi duygusuna aynı açıdan bakmak yanlış. Verdiğin örnek son derece saçma. Bu tarz düşüncelerde yapılan en büyük hata işin içine duyguları karıştırmaktır zaten. Olaya duygusal açıdan bakmamak gerekiyor. Farklı türlerin davranış kalıplarına aynı açıdan bakmaya çalışmak, hele duyguları karıştırarak bakmak hatalı sonuçlar doğurur.

Son düzenleme:
Bütün köpekler bunu yapmıyor. Koruma köpekleri ayrı ve özel olarak yetiştiriliyor. Doğası gereği yapanlar ise yine içgüdüsel olarak bunu yapıyor. Köpekler doğası gereği korumacı hayvanlar olabilir. Ancak bütün hayvanlarda bu tarz bir davranış gözlenmiyor. Ayrıca hayvanlardaki sevgi duygusu ile insandaki sevgi duygusuna aynı açıdan bakmak yanlış. Verdiğin örnek son derece saçma. Bu tarz düşüncelerde yapılan en büyük hata işin içine duyguları karıştırmaktır zaten. Olaya duygusal açıdan bakmamak gerekiyor. Farklı türlerin davranış kalıplarına aynı açıdan bakmaya çalışmak, hele duyguları karıştırarak bakmak hatalı sonuçlar doğurur.
Aynı mekana koyulan maymunlardan örnek vermek istiyorum. Bir kaç maymunu aynı bölgeye koyuyorlar ve kendi başlarına kurtulmak için bir yöntem üretecekler mi diye bekliyorlar ve bir süre sonra birbirlerinden destek alarak, kurtuluş yolu bularak işbirliği içerisinde çıkıyorlar. Bunuda mı içgüdü ile yapıyorlar? Bende sizlerin şu herşeye içgüdü demenizi anlamıyorum gerçekten.

Aynı mekana koyulan maymunlardan örnek vermek istiyorum. Bir kaç maymunu aynı bölgeye koyuyorlar ve kendi başlarına kurtulmak için bir yöntem üretecekler mi diye bekliyorlar ve bir süre sonra birbirlerinden destek alarak, kurtuluş yolu bularak işbirliği içerisinde çıkıyorlar. Bunu da mı içgüdü ile yapıyorlar? Ben de sizlerin şu her şeye içgüdü demenizi anlamıyorum gerçekten.

Maymun örneğinden yola çıkarak diğer bütün hayvanlar da aynı davranışı gösterecekmiş gibi düşünmeni de ben anlamıyorum. İnsan ile arasında en yakın akrabalık genleri olduğu için maymunlar bu tarz davranış geliştirebilir. Bu zaten doğal.

Maymun örneğinden yola çıkarak diğer bütün hayvanlar da aynı davranışı gösterecekmiş gibi düşünmeni de ben anlamıyorum. İnsan ile arasında en yakın akrabalık genleri olduğu için maymunlar bu tarz davranış geliştirebilir. Bu zaten doğal.
Maymunlar da hayvandır, ben zaten konu olarak şu hayvanın iradesi varmı diye belirtmedim. Herkesin kendi düşüncesini merak ettim, kimisi maymunların olabilir der, kimisi köpeklerin olamaz der. Ama sen genelleme yaparak içgüdü dersen herşeye yanlış olur, bu da benim kendi düşüncem şahsen.

Maymunlar da hayvandır, ben zaten konu olarak şu hayvanın iradesi varmı diye belirtmedim. Herkesin kendi düşüncesini merak ettim, kimisi maymunların olabilir der, kimisi köpeklerin olamaz der. Ama sen genelleme yaparak içgüdü dersen her şeye yanlış olur, bu da benim kendi düşüncem şahsen.

Senin de maymundan yola çıkarak hayvanların iradesi vardır diyerek genelleme yapman yanlış olmuyor mu?

Senin de maymundan yola çıkarak hayvanların iradesi vardır diyerek genelleme yapman yanlış olmuyor mu?
Ben maymunları sadece örnek olarak verdim, tüm hayvanların iradeleri vardır demedim. Başlık sadece insanların bu konuda ki görüşlerini merak ettiğim için o şekilde yazıldı. Dediğim gibi kimi Maymunların olabilir der kimi olamaz der.

Geri
Yukarı