Taliban 100 kadın öğrencinin üniversite için Dubai'ye gitmesini engelledi

Kuzey Kore yönetimi örnek olabilir özellikle askeri ve disiplinli yönetimi.
Aynen 10 yıl zorunlu askerlik ve Kim Jong a taparcasına bağlılık.

Toplum dediğinin %80'i o zaman diş macununu yiyecek zanneden cahil bırakılmış mağara adamlarından oluşuyordu, kim takar onların tepkisini.
Mağara adamı diye bir şey yoktur.

@220376 sen devlet misin? 🙂 Dikkatlice okursan "devlet yonetiminde" ve "devletin" kelimelerini fark edebilirsin. Laik devlette inanclar ozgurdur, baskilanmis veya yasaklanmis degildir. Laiklik gerektiginde dindar insani da savunur dinsiz insani da. Sen musluman birisi olarak cumhurbaskani bile olabilirsin, laik devlette onemli degildir bu. Sonucta sen, sensin.

@tgman laiklige bakarsan soyle bir tanim gorursun: Laiklik veya laisizm, devlet yönetiminde dinin veya dinsizliğin referans alınmamasını ve devletin din veya dinsizlik karşısında tarafsız ve tepkisiz olmasını savunan ilkedir. Seriat yonetiminde devlet bir taraf secmis olur: Din. Basta tanim olarak zaten hiçbir sekilde uyusmamaktalar.

Devletin dini adalettir. Osmanlı zamanında uygulanan şeriat politikası günümüzden daha laikti. O kadar dini kullanmaya başladılar ki tayyab helal İslam'i kart bile çıktı.(Şeriatçıları ekmek arası yapıp yedim)

"Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. Din ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır." atam boşuna söylememiş.

Aynen 10 yıl zorunlu askerlik ve kim jong a taparcasına bağlılık.

İyi yönlerini örnek alabilir ve kendimize göre uyarlayabiliriz.

Ortadoğu'da bolca vardır ve sen Anadolu'nun 100 sene önceki hali düşün. Bu coğrafyada yeri geldiğinde diktatör de olacaksın. Tamamen kendi haline bırakırsan Saddam'sız Irak, Kaddafi'siz Libya olup seni dinlemek yerine birbirlerini yerler.

Osmanlı zamanında uygulanan şeriat politikası günümüzden daha laikti.
Hadîs-i şerîfte, (Âlimler devlet adamlarına karışmadıkça ve dünyalık toplamak peşinde olmadıkça, Peygamberlerin eminleridir. Dünyalık toplamaya başlayınca ve hükümet adamlarının arasına karışınca, bu emanete hıyanet etmiş olurlar) buyuruldu.

Kaynak: İslam Ahlakı, sayfa 53.

İslamiyet neydi, neye çevirdiler...

Ortadoğu'da bolca vardır ve sen Anadolu'nun 100 sene önceki hali düşün. Bu coğrafyada yeri geldiğinde diktatör de olacaksın. Tamamen kendi haline bırakırsan Saddam'sız Irak, Kaddafi'siz Libya olup seni dinlemek yerine birbirlerini yerler.
E oluyolar iste ne guzel.

Hocam şeriat ile laikliğin çelişkiye gireceğini sanmıyorum ama tabii ki bir müslüman şeriat ile yönetilmek zorunda. Şeriat din demektir zaten.
Kuran'daki şeriata bakacak olursak en fazla 7-8 tane madde çıkıyor. Onlar haricinde demokrasiyle yani insanların birbilerine danışarak ülkeyi yönetmesi istenmiş. Dolayısıyla dediğim gibi bir şeriat gelse bile çok fazla bir şey değişmeyecek. Bazı suçların cezası şu ankinden ağır olacak belki o kadar.

Ancak ben, çıkarcıların elinde hiç bir şekilde düzgünce uygulanabileceğini düşünmüyorum ne yazık ki. Birisi doğru düzgün uygulasa kim bilir hangisi bozacak. Böylesi daha iyidir belki. 🧐

Kuran'daki şeriata bakacak olursak en fazla 7-8 tane madde çıkıyor. Onlar haricinde demokrasiyle yani insanların birbilerine danışarak ülkeyi yönetmesi istenmiş. Dolayısıyla dediğim gibi bir şeriat gelse bile çok fazla bir şey değişmeyecek. Bazı suçların cezası şu ankinden ağır olacak belki o kadar.

Ancak ben, çıkarcıların elinde hiç bir şekilde düzgünce uygulanabileceğini düşünmüyorum ne yazık ki. Birisi doğru düzgün uygulasa kim bilir hangisi bozacak. Böylesi daha iyidir belki. 🧐
Çok doğru demişsiniz, ilk defa forumda böyle birlerini görmekten hayret ettim vallahi. Yönetimin yanlış kişilere geçmemesi gerek sorun da orada. Sonumuz İran gibi olur(Mezhep farkı olsa bile). Türk milleti zekidir diyeceğim fakat artık eski türkler gibi çağa ayak uyduranlardan değiliz.

Çok doğru demişsiniz, ilk defa forumda böyle birlerini görmekten hayret ettim vallahi. Yönetimin yanlış kişilere geçmemesi gerek sorun da orada. Sonumuz İran gibi olur(Mezhep farkı olsa bile). Türk milleti zekidir diyeceğim fakat artık eski türkler gibi çağa ayak uyduranlardan değiliz.
Doğru kişiyi bulmak zor olabiliyor ne yazık ki, dediğin gibi halk da etkili biraz tabii bu bulma eyleminde. Umarım yeniden günler uzar, geceler kısalır. 🌝

Geri
Yukarı